Polacy rozmawiają przez internet
Podobnie jest w pozostałych 12 krajach, m.in. Austrii, Finlandii, Portugalii i RPA, w których w przeprowadzono to samo badanie. Niemal co piąty ankietowany Polak w wieku od kilkunastu do 60 lat, zamiast tradycyjnego telefonu, do kontaktu z najbliższymi używa komunikatora internetowego, oferującego czat, rozmowy głosowe i wideokonferencje. Obok popularnych kontaktów telefonicznych (40 proc.) i korespondencji pocztowej (15 proc.), Polacy coraz chętniej korzystają z portali społecznościowych (13 proc.) i wiadomości sms czy mms (7 proc.).
Europejczycy najczęściej korzystają z komunikatorów internetowych, aby skontaktować się z siostrą lub bratem (47 proc.). W Polsce ten sposób kontaktu odgrywa coraz większą rolę w relacjach między pokoleniami. Prawie 40 proc. ankietowanych deklaruje, że kontaktuje się przez komunikatory ze swoimi rodzicami.
"Komunikacja przez Internet zbliża pokolenia. Komunikatory pozwalają ludziom, którzy nie mieliby szansy spotkać się w rzeczywistości, dyskutować, nawiązywać przyjaźnie i wymieniać doświadczenia" - skomentowała wyniki badania Judi James, ekspert do spraw komunikacji niewerbalnej.
Czaty lub wideo konferencje w gronie rodziny, najczęściej dotyczą codziennych spraw (89 proc.) i umawiania się na spotkania (72 proc.), często poruszane są też kwestie osobiste (67 proc.). Z kolei najrzadziej za pomocą komunikatorów Polacy plotkują (44 proc.) i dyskutują o sporcie (25 proc.).
W ankiecie wzięło udział ponad 34 tys. internautów.