NX 11 - co nowego? (Video)

02.08.2016 Skomentuj pierwszy
nx 11 cad cam cae 

NX 11 to nowoczesny system CAD/CAM/CAE oferujący spójne zintegrowane aplikacje, które pozwalają na wspomaganie wszelkich prac związanych z rozwojem produktu począwszy od założeń stylistycznych, projektu poprzez cyfrową analizę i weryfikację oraz moduły wytwarzania.

NX ma również polską wersję interfejsu i posiada specjalizowane aplikacje m.in. do wzornictwa NX Realize Shape, mechatroniki, obliczeń MES, projektowania form wtryskowych/elektrod NX Mold, tłoczników/wykrojników NX Progressive oraz programowania obrabiarek CNC, CMM i robotów.

Poniżej główne zmiany i wybrane funkcjonalności jakie wprowadzono w NX 11:

NX 11 & Zmiany w interfejsie użytkownika

W NX 11 przełączanie między oknami jest szybkie i intuicyjne z CTRL-TAB, z podglądem miniatur wszystkich aktywnych części. Wymagane informacje o części są teraz znacznie łatwiejsze do odczytania i nawigowania z poziomu okien HTML. Ulepszono funkcjonalność monitorów dotykowych i obsługę 4K.

NX 11 & IrayPlus

NX 11 rozszerza możliwości wizualizacji o nowy silnik renderowania Lightworks iRay +. W pełni zintegrowany z NX Ray Traced Studio, silnik Lightworks Iray+ posiada dużą bibliotekę materiałów, scen i jest wielowątkowy, co pozwala wykorzystać w pełni nowoczesne mikroprocesory i procesory graficzne GPU.

NX 11 & Convergent Modeling

NX jako pierwszy system CAx zaimplementował technikę „Convergent Modeling” z Parasolid (kernel modelowania), która pozwala na jednoczesną pracę z danymi w postaci siatki (STL) oraz tradycyjnymi modelami bryłowymi i powierzchniowymi.

Ponad osiem lat temu SIEMENS PLM wprowadził nowatorską Technologię Synchroniczną eksponującą pomysł, że modelowanie bezpośrednie (które nie było samo w sobie nowym pomysłem), może współistnieć wraz z bardziej tradycyjną budową modeli 3D. Zostało ono zaimplementowane w obu jej produktach – NX i Solid Edge – i od tego czasu większość innych firm z branży CAx wdraża ich elementy i pomysły do własnych zestawów narzędzi.

Wiele branż korzysta z zeskanowanych danych 3D w ciągu procesu projektowego. Osoby, które pracowały z tymi danymi w przeszłości, wiedzą jakie jest to trudne. Nieregularne kształty wymagają stosowania reverse engineering, dzięki czemu mogą być używane do druku 3D, projektowania form, analizy lub do innych zastosowań.

Convergent Modeling w NX 11 skraca czas potrzebny na przygotowanie zeskanowanego modelu procesu projektowego. Wczytane dane STL (jako fasetki – siatki trójkątów), które nie wymagają mapowania na powierzchnie, zamiany na bryły czy podejmowania innych operacji odtworzenia kształtu.

Po zeskanowaniu danych można natychmiast rozpocząć budowę modelu do druku 3D, tworzyć do nich formy, umieszczać w złożeniu, poddawać analizie lub wykonywać inne operacje jak z danymi CAD.

Convergent Modeling w NX 11 oznacza ogromne oszczędności czasu i kosztów oraz eliminuje fazę ponownej obróbki danych!

W NX 11 wprowadzono możliwość powiązania różnych technik modelowania bryłowo-powierzchniowego z danymi opartymi na siatce lub wielokątach – możliwości te są wprowadzane do kernelu Parasolid.

Ta idea zwana „Convergent Modeling” oznacza, że możemy wprowadzać modele oparte o siatkę wielokątów do naszych modeli NX i wykorzystywać je w ten sam sposób jak tradycyjne funkcje dostępne w Parasolid – na przykład suma/różnica…

Zaimportowane modele STL nie wymagają manualnego przetworzenia, ale od razu można na nich pracować!

Technika Convergent Modelling oferuje więc kluczowe wsparcie dla nowych technik wytwarzania takich jak druk 3D i Additive Machining.

Nowe możliwości, które oferuje Convergent Modeling, różnią się od prostego zaimportowania i przekonwertowania części na model NURBS. Intrygujące jest to, jak dane dostępne w formie siatki są integrowane z procesem modelowania i nie wymagają uprzedniej konwersji do B-Rep.

W NX możemy przycinać, tworzyć dowolne operacje Boole’a, skalować, tworzyć odbicia lustrzane – lista jest bardzo długa….

W systemie NX możemy tworzyć tradycyjne modele, modele „convergent” i wykonywać na nich działania, których wynikiem będą zawsze parametryczne fasetki oparte na cechach.

Możliwe jest na przykład wprowadzenie danych ze skanu medycznego i wykorzystanie ich w połączeniu z bardziej „inżynieryjnymi” danymi w celu stworzenia oprzyrządowania czy implantów.

W NX 11 można drukować swoje projekty 3D bezpośrednio z programu za pomocą polecenia Plik>Drukuj 3D. Polecenie to wykorzystuje zestaw narzędzi do drukowania 3D oferowane z Microsoft Windows i powszechnie obsługiwanym 3D Manufacturing Format (3MF).

NX 11 & Topology Optimisation

Pod względem technologii projektowania i inżynieringu, wygląda na to, że optymalizacja topologii staje się coraz popularniejsza w połączeniu z coraz większą ilością działań wokół tego tematu.

Nowy moduł Topology Optimization w NX działa wg reguł workflow dla tego typu zagadnień.

Możemy ustalić swoją przestrzeń pracy pod względem cech, które należy zachować. Dodatkowo określić obszar geometrii, który stanie się kluczowym efektem optymalizacji… i inne dowolne obszary i warunki graniczne w zakresie obciążeń, ograniczeń, materiałów itp.

W połączeniu z nowymi narzędziami Convergent Modeling otrzymujemy fascynujące środowisko projektowania i rozwoju elementów wytwarzanych przyrostowo, które są niesamowicie lekkie!

1 2 3
KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło: