Poznaj SolidWorks Routing w praktyce - cz. 1

08.04.2014 3

 

Po wyjściu ze szkicu, nasza trasa zostanie podzielona na segmenty. W miejscach, gdzie były odcinki proste, zostaną wstawione rury, natomiast w miejscach zaokrągleń zostaną wstawione kolana (Rys.10).


Rys.10

Po wykonaniu tej operacji, nasz podzespół w drzewie operacji będzie zawierać foldery Komponenty i Części trasy oraz operację Trasa.

W folderze Komponenty znajdują się kołnierze i wszelkie łączniki, natomiast folder Części trasy zawiera elementy rurowe cienko- i grubościenne. Operacja Trasa zawiera szkic 3D ze ścieżką połączenia rurowego.

W celu edycji, bądź rozbudowania połączenia rurowego, klikamy prawym klawiszem myszy na operacji Trasa i wybieramy polecenie Edytuj trasę (Rys.11)


Rys.11

W przypadku, gdy któryś z elementów rurowych trasy jest zbędny, wystarczy w czasie edycji trasy, kliknąć prawym klawiszem myszy na dany element i wybrać polecenie Usuń rurę grubościenną (Rys.12)


Rys.12

Element zostanie usunięty, a cała trasa przebudowana (Rys.13):


Rys.13

Dodatek Routing oferuje również opcję automatycznego generowania tras między dwoma elementami końcowymi ścieżki.

Do tego celu, w naszym przypadku, najpierw wstawimy dodatkowy kołnierz na jednym z wylotów zbiornika, oraz podzielimy ścieżkę jednej z rur na dwie części w miejscu, gdzie połączą się obie trasy.

W celu podziału ścieżki, klikamy prawym klawiszem myszy na elemencie ścieżki i wybieramy polecenie Podziel trasę (Rys.14), a następnie wskazujemy na wybranej linii prostej punk podziału.


Rys.14

Następnie wybieramy z zakładki Instalacje z rur grubościennych polecenie Automatyczna trasa. Po lewej stronie okna, w zakładce Menedżer właściwości ProperyMenager, pojawią się opcje związane z automatycznym tworzeniem trasy, oraz aktywnym polem wyboru elementów, które będą początkiem i końcem nowego połączenia rurowego (Rys.15):


Rys.15

Uwaga: W przypadku, gdy wskazane elementy, tak jak w naszym przypadku, nie są tego samego typu, pojawi się komunikat (Rys.16), należy go zaakceptować.


Rys.16

Po wskazaniu punków końcowych zostanie wygenerowana trasa rurociągu. 

W przypadku, gdy pierwsza opcja wyznaczonej trasy nam nie odpowiada (np. z powodu dobrania elementów łączących o nie znormalizowanych wymiarach), możemy ja zmieniać za pomocą strzałek w polu Alternatywne ścieżki (Rys.17):


Rys.17

Następnie, po zaakceptowaniu przebiegu trasy, możemy nadać wymiary dla poszczególnych elementów ścieżki (Rys.18). Zwróćmy uwagę na to, iż mimo, że wskazujemy elementy szkicu 3D, wymiary są prowadzone stycznie do krawędzi przekroju rury:


Rys.18

1 2 3
KOMENTARZE (3)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło:
 
Redakcja 3DCAD.pl Dodany: 05.05.2014 10:18
Polecamy
http://3dcad.pl/artykuly/177/poznaj-solidworks-routing-w-praktyce-cz-2.html
Redakcja 3DCAD.pl Dodany: 05.05.2014 10:14
... a może to temat na część 2. :)
lukasek81 Dodany: 08.04.2014 20:06
poradnik zgodny z książka SW ale - problem jest taki: korzystamy z norm np din dla rur czy armatury którą ściągnęliśmy ze stron producentów- a tego jak skonfigurować nowe elementy już nie pokazujecie,