CC OPEN DAYS 2024

Altium Designer 14. Zobacz co nowego.

26.11.2013 Skomentuj pierwszy

Pod koniec października ukazał się Altium Designer 14. To najczęściej wybierane środowisko do profesjonalnego projektowania elektroniki, zintegrowany pakiet narzędzi pozwalających na kompleksową realizację projektów PCB i FPGA oraz na tworzenie oprogramowania wbudowanego dla systemów mikroprocesorowych.

W nowej wersji wprowadzono wsparcie dla obwodów PCB w technologii giętkiej i sztywno-giętkiej w ramach pojedynczego projektu.

Flex i Rigid-Flex

Technologia giętka (Flex) polega na wykonaniu miedzianych ścieżek połączeń elektrycznych na elastycznym materiale izolacyjnym, podczas gdy technologia sztywno-giętka (Rigid-Flex) to połączenie klasycznej sztywnej płytki PCB oraz obwodu giętkiego. Taka kombinacja otwiera przed konstruktorami urządzeń elektronicznych nowe możliwości projektowania. Na sztywnej części obwodu można zrealizować większość bloków projektowanego układu, a obszary giętkie mogą pełnić rolę połączeń. Eliminuje się w ten sposób konieczność stosowania rozwiązań znanych z klasycznych konstrukcji, na przykład dodatkowych złączy lub wewnętrznego okablowania.

Wprowadzenie tego typu funkcjonalności było możliwe dzięki rozbudowaniu managera stosu warstw płytki PCB (Layer Stack Manager) o możliwość definiowania dodatkowych stosów w ramach projektu.

Rysunek 1. Okno rozbudowanego managera stosu warstw

Pojawił się dodatkowy widok płytki drukowanej (Board Planning Mode), w którym można wstępnie zaplanować obszary różniące się technologicznie (sztywne, giętkie oraz przeznaczone dla elementów wbudowanych).

Rysunek 2. Widok płytki PCB w trybie planowania

W obszarach giętkich można definiować kąty i promienie gięcia obwodu, co umożliwia dopasowanie projektowanego układu do obudowy urządzenia, ponadto na bieżąco sprawdzana jest reguła zadanego odstępu (Component Clearance), umożliwiająca natychmiastowe wykrycie kolizji pomiędzy elementami, których kształty (3D Bodies) zdefiniowano w przestrzeni trójwymiarowej.

Rysunek 3. Widok 3D płytki PCB uwzględnia zagięcia połączeń elastycznych

Nowe funkcje zostały tak wkomponowane w program, że użytkownik posługujący się wcześniejszymi wersjami w sposób naturalny i intuicyjny odkrywa nowe możliwości, jakie otwiera przed nim Altium Designer 14.

Elementy wbudowane

Możliwość wydzielania obszarów w projekcie PCB pozwala na pełniejsze wykorzystanie technologii elementów wbudowanych, znanych również wśród projektantów jako elementy zagrzebane. W nowej wersji Designera elementy można umieszczać nie tylko na warstwach zewnętrznych (Top i Bottom), jak było dotychczas, ale również na warstwach wewnętrznych wielowarstwowego obwodu PCB. Możliwe jest także zdefiniowanie okien, gdzie montuje się elementy elektroniczne zagłębione w płytkę obwodu drukowanego. Pozwala to na osiągnięcie wyższego stopnia upakowania układu przez umieszczenie elementów jeden nad drugim (np. kondensatorów blokujących bezpośrednio pod układami scalonymi lub pamięci pod układami współpracujących z nimi mikrokontrolerów). Tego typu zwarta konstrukcja ma korzystny wpływ na odporność układu na zakłócenia elektromagnetyczne (EMI), poprawia się również integralność sygnałów przez zastosowanie krótszych połączeń.

W Altium Designer 14 test integralności sygnałów dla połączeń między układami można teraz przeprowadzać bezpośrednio przy użyciu modeli IBIS, wyeliminowano stosowaną wcześniej pośrednią konwersję modeli do wewnętrznego formatu Altium Designer SI.

…i dużo więcej

Oprócz opisanych wyżej nowych funkcjonalności, w Altium Designer 14 wprowadzono ulepszony sposób prowadzenia par różnicowych oraz zszywanie płaszczyzn miedzi za pomocą przelotek (Via Stitching) w wybranych przez użytkownika obszarach obwodu drukowanego. Projektantów FPGA używających rozwiązań firmy Xilinx® ucieszy również fakt, że nowy Altium Designer 14 wspiera najnowszy łańcuch oprogramowania Vivado®. Na uwagę zasługuje również wprowadzenie możliwości importowania projektów wykonanych w CadSoft® EAGLE™ wraz z bibliotekami projektu. I polski akcent: w łańcuchu dostawców znalazł się krajowy dystrybutor elementów elektronicznych, firma TME z Łodzi.

Altium Designer 14 to pierwsza edycja programu, która zawiera tak wiele zmian zwiększających funkcjonalnoś i otwierających go na nowe technologie, nastawione na miniaturyzację i wysoki stopień upakowania. To reakcja na aktualne trendy i zapowiedź kierunku, w jakim zmierza projektowanie elektroniki. To realizacja życzeń, sugestii i oczekiwań użytkowników. Evatronix SA, od 1995 roku oficjalny dystrybutor Altium w Polsce, w ramach prowadzonych szkoleń ułatwia gruntowne zapoznanie się z nowościami wprowadzonymi w tej przełomowej wersji programu.

Nowe możliwości Altium Designer 14 inspirują do nowych pomysłów.

Sławomir Górka
Inżynier aplikacyjny EDA, Evatronix SA

KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło: