CC OPEN DAYS 2024

TopSolid7 CAD/CAM. Wykorzystanie komponentów pobranych z sieci.

13.05.2013 Skomentuj pierwszy

Środowisko TopSolid jest w pełni funkcjonalnym środowiskiem wspomagania projektowania, dedykowane szeroko pojętej branży mechanicznej.

System wykorzystuje bardzo popularne jądro parasolid, w pełni wykorzystujący wydajność najnowszych podzespołów komputerowych między innymi wielordzeniowość. Osiągnięto to dzięki wykorzystaniu platformy programistycznej C NET, co przełożyło się na wzrost wydajności np. pracy przy dużych złożeniach.

Missler prezentuje innowacyjne i świeże podejście do tematu wykorzystania modeli pobranych z sieci. Dzięki wykorzystaniu mechanizmów takich jak metoda drag & drop (przeciągnij i upuść ) wykorzystanie pobranych modeli staje się równie proste. Całość zadania sprowadza się do zaimportowania modelu do bazy PDM właśnie poprzez przeciągniecie modelu w obszar naszego projektu lub zaimportowanie go z użyciem menu kontekstowego. Należy podkreślić, że do projektu możemy również dołączyć specyfikację techniczną modelu czy to w formacie PDF, Word itp., ponieważ PDM który jest zintegrowany z programem TopSolid7 obsługuje dowolne formaty plików a podwójne kliknięcie na wybranym dokumencie z projektu powoduje otwarcie powiązanego z nim programu np. Adobe gdy jest to PDF. Automatycznie rozpoznawana jest struktura złożenia importowanego modelu tj, gdy model zawiera kilka brył to jest tworzony osobno dokument złożenia oraz folder z poszczególnymi częściami składowymi powyższego złożenia. TopSolid obsługuje wszystkie standardowe formaty plików takie jak x_t, step, igs, dwg, dxf, par. Po wczytaniu modelu do naszego projektu lub np. biblioteki jeżeli potrzebujemy możemy nadać kinematykę, na poniższym filmie przedstawiono adoptowanie siłownika wraz ze specyfikacja oraz kinematyką. W parach kinematycznych można uwzględnić granice ruchliwości oraz określić współczynnik tarcia wymagany przy dynamice. I to już właściwie wystarczy żeby móc wykorzystać model w dowolnym projekcie, możemy dodatkowo określić masę komponentu gdy nie jest ona wyznaczana na podstawie materiału, uzupełnić takie informacje jak nazwa elementu, dostawca, numer seryjny itp..

Wykorzystanie zaadoptowanego modelu polega na przeciągnięciu go w obszar złożenia. System domyślnie przechodzi w tryb pozycjonowania , czyli określamy położenie nowego elementu w odniesieniu do złożenia, poprzez odbieranie poszczególnych stopni swobody. Dodatkowym usprawnieniem jest to że za pomocą kolorów system oznacza czy położenie elementu jest całkowicie określone czy nie.

Kinematyka wstawianego elementu też jest przenoszona do złożenia. Jeżeli złożenie do którego wstawiamy element posiada kinematykę i scenariusz kinematyczny to możemy nowy element do niej podpiąć. Praca z kinematyką jest bardzo prosta i przypomina edycję filmów video, ogólnie rzecz biorąc tworzy się sekwencje ruchu poszczególnych elementów np. przesunięcie, obrót, chwycenie itp. które to w następnie przeciąga się na oś czasu. Powstaje w ten sposób tzw. scenariusz , który możemy odtworzyć lub nagrać w formacie HD. Na filmie poniżej pokazano podłączenie siłownika do istniejącego scenariusza, utworzenie sekwencji i zasymulowanie pracy urządzenia wraz z nowym elementem.

Świetnym uzupełnieniem kinematyki zaimplementowanym w środowisku TopSolid7 jest graf kinematyki. Teraz w dokumentacji płaskiej prócz samego złożenia możemy umieścić graf który przedstawia wszystkie pary kinematyczne w formie bloków oraz ich wspólne powiązania w postaci łączących je strzałek. To rozwiązanie pozwala w prosty i przejrzysty sposób przedstawić skomplikowane mechanizmy. Rozwiązanie przedstawia poniższy film.

Jak można zauważyć proces wdrażania nowego elementu do środowiska TopSolid jest krótki i intuicyjny. Przez to że zapożyczono rozwiązania Microsoftu do których znaczna część ludzi jest przyzwyczajona i stosuje je w codziennej pracy nie czujemy się obco w nowym środowisku i siłą rzeczy częściowo już je znamy. Wszystko to przekłada się na zredukowanie czasu potrzebnego na zakończenie projektu a tym samym większy zysk.

Dzięki uprzejmości firmy ”GEBAR”, której z tego miejsca chcielibyśmy serdecznie podziękować za udostępnienie nam kilku projektów na cele tego artykułu, możemy przedstawić jeden z ich produktów. Firma ta wykorzystuje środowisko TopSolid7 i na dzień dzisiejszy wykonuje w nim wszystkie swoje projekty. Firma „GEBAR” mająca swoją siedzibę w Siemianowicach Śląskich, zajmuję się obecnie dostawą wyrobów własnych, maszyn, urządzeń, części i usług przede wszystkim dla przemysłu górniczego, a także dla innych gałęzi przemysłu. Zainteresowanych szerszym poznaniem firmy odsyłamy na strone www.gebar.pl.

Urządzenie, które chcielibyśmy przedstawić to agregat pompowy GEBAR typ MONO PW-800, projekt w pełni wykonany w TopSolid i znajduje się w ofercie sprzedażowej firmy.

Agregat pompowy GEBAR typ MONO PW-800 przeznaczony jest do wytwarzania i przetłaczania mieszanin zawiesinowych oraz klejów i cieczy na bazie spoiw mineralnych, gipsów, cementów, klejów i pyłów, a także innych środków stosowanych w podziemnych wyrobiskach zakładów górniczych zaliczonych do stopnia "a", "b" i "c" niebezpieczeństwa wybuchu metanu oraz klasy A i B zagrożenia wybuchem pyłu węglowego.

Przy pracy nad projektem wykorzystano pełną funkcjonalność środowiska TopSolid. W pierwszej kolejności rzut oka na złożony projekt (rysunek poniżej).

Wykorzystano możliwość budowy konstrukcji ramowych. Program posiada bazę standardowych profili takich jak ceowniki, kątowniki itp., oraz wszystkie niezbędne narzędzia do wykonywania dokumentacji płaskiej wraz z wykazem elementów, indeksami, wymiarami itp.

Jeżeli element jest przyspawany również jest to naniesione na model, spoiny mogą wykonywać pewne procesy w łączonych elementach, np. zukosowania dla połączenia doczołowego.

Części można tworzyć w kontekście złożenia, jak to widać na zrzucie poniżej, lub możemy je wstawiać elementy przeciągając w obszar złożenia. Dwukrotne kliknięcie na części pozwala ją edytować nie wychodząc ze złożenia.

Możliwość edycji w dowolnym momencie jest niezbędna z tego względu że na początku projektu ciężko jest określić finalny kształt części, a tak w odniesieniu do całego złożenia ten element możemy zmodyfikować.

 

W projekcie wykorzystano również elementy z blach giętych, TopSolid7 ma pełną funkcjonalność pracy z blachami giętymi. Rozwinięcia prostych jak i zaawansowanych elementów gdzie precyzyjnie określa się parametry rozwijania. Rozwinięcia można eksportować do dowolnych formatów stosowanych przez giętarki.

Na zakończenie projektu wykonano rysunek zestawieniowy całego urządzenia wraz z zestawieniem materiałowym i indeksami. Indeksy mogą być wstawiane automatycznie lub indywidualnie poprzez ręczne wskazywanie elementów. Poszczególne kolumny zestawienia są w pełni konfigurowalne tj. konstruktor określa co znajduje się w kolejnej kolumnie i jak się ona nazywa.

A poniżej inny projekt firmy „GEBAR”, jest to tablica informacyjna.

Reasumując firma „GEBAR” jest zadowolona z programu TopSolid7, który spełnia ich oczekiwania. Uważają że, jest to kompletne narzędzie do projektowania maszyn i urządzeń. Znacznie skrócono czas powstawania projektów i zminimalizowano pojawianie się błędów występujących w pracy z popularnymi jeszcze dziś środowiskami 2D. Przez to że system jest w pełni asocjatywny zmiany są szybkie, rysunki dokumentacji płaskiej automatycznie się zmieniają wraz ze zmianą modeli 3D. Jeden z konstruktorów Paweł Nawrat wypowiada się o programie następująco: „Praca w środowisku jest bardzo przyjemna, program jest intuicyjny. Grafika jest przyjemna dla oka a sam program jest znacznym ułatwieniem dla konstruktora.”

KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło: