Nowości w programie MASTER EC2 Żelbet

29.11.2012 Skomentuj pierwszy

BIMware MASTER EC2 Żelbet to program służący do wymiarowania elementów konstrukcji żelbetowej, zgodnie z zaleceniami najnowszej wersji normy EUROKOD 2 (PN-EN 1992-1-1).

Niedawno ukazała się kolejna wersja programu i podobnie jak pozostałe najnowsze kalkulatory z serii MASTER została oznaczona numerem 2013. Poniżej przedstawiamy kilka wybranych nowości dostępnych w tej wersji programu.

Wymiarowanie przekroju dla listy przypadków obciążeń

Aby wyznaczyć zbrojenie w danym przekroju poprzecznym dotychczas można było wprowadzić jeden zestaw wymiarujących sił wewnętrznych. W najnowszej wersji programu można wprowadzić  dowolną liczbę takich zestawów. Kolejne zestawy sił traktowane są jak kolejne przypadki obciążeń i po dodaniu widoczne są w tabelce. Program wyznaczając zbrojenie analizuje każdy z przypadków obciążenia niezależnie, a jako wartość powierzchni zbrojenia wymaganego przyjmowana jest wartość maksymalna. Co wygodne, w rezultatach istnieje możliwość wyświetlenia wyników od przypadku krytycznego dla powierzchni zbrojenia dolnego lub górnego, wraz z informacją o numerze tego przypadku obciążenia.

Definicja obciążeń dla belki

W module służącym do wyznaczenia zbrojenia w belkach pojawiło się wiele zmian. Jedną z najistotniejszych jest modyfikacja sposobu wprowadzania danych związanych z obciążeniem. Dotychczas obwiednie momentów i sił ścinających mogły być definiowane jedynie w sposób bezpośredni, poprzez określenie wartości  ekstremalnych sił wewnętrznych w kolejnych punktach belki. W najnowszej wersji program może również automatycznie wyznaczyć obwiednie sił wewnętrznych, na podstawie zestawu przypadków obciążeń zdefiniowanych dla typowych schematów belki.  Aby to umożliwić dodane zostało nowe okno o nazwie Obciążenie, zawierające między innymi tabelę z listą przypadków obciążeń i okno do prezentacji sił. Dodatkowym ułatwieniem dostępnym w tym oknie jest możliwość automatycznego wyznaczenia i uwzględnienia ciężaru własnego belki.

Okno do prezentowania zbrojenia belki

Moduł do analizy belek rozszerzony został o nowe okno do prezentowania wyznaczonego zbrojenia. Okno to zawiera rysunek belki z pokazanym rozmieszczeniem prętów podłużnych i strzemion, a także tabelę z najważniejszymi informacjami o prętach zbrojeniowych. Dodatkowo możliwe jest obejrzenie proponowanego rozmieszczenia prętów podłużnych w wybranych przekrojach . Dzięki dostępności opcji do ustawiania kroku podziału belki, można wpływać między innymi na ilość prętów podłużnych o różnych długościach – im mniejszy podział tym przyjęte zbrojenie charakteryzuje się większą różnorodnością długości. Ciekawą opcją jest możliwość eksportu rysunku zbrojenia do pliku w formacie DXF, dzięki której w łatwy sposób można wykorzystać uzyskany rysunek do tworzenia dokumentacji w dowolnym programie CAD.

Analiza szerokości rozwarcia rys dla zbiorników na ciecze

W najnowszej wersji programu w parametrach obliczeniowych pojawiły się dodatkowe opcje umożliwiające zmianę sposobu prowadzenia analizy zarysowania przekroju. Poza standardową analizą wg reguł ogólnych (zgodnie z PN-EN 1992-1-1) dostępna jest  również analiza zarysowania wg reguł dla silosów i zbiorników na ciecze (zgodnie z PN-EN 1992-3). Wybór tej metody udostępnia pole służące do określania wymaganej klasy wodoszczelności. W przypadku wyboru 1 klasy wodoszczelności pojawia się dodatkowe pole służące do określenia wysokość słupa cieczy w zbiorniku.

Nowe okno do podglądu i ustawiania współczynników obliczeniowych

W menu górnym Ustawienia dostępna jest funkcja wywołująca nowe okno o nazwie Współczynniki. Zawiera ono listę współczynników obliczeniowych wykorzystywanych przez program, a których domyślne wartości są wyliczane lub ustawione zgodnie z wybranym załącznikiem krajowym do normy EC2. Poza domyślnym polskim załącznikiem krajowym do normy, program umożliwia wybór załącznika francuskiego oraz ustawień ogólnych normy (CEN). Okno poza funkcją informacyjną pełni też rolę edytora wartości współczynników. Dzięki temu można w większym stopniu kontrolować obliczenia, jak również w razie potrzeby wprowadzić wartości współczynników z innych załączników krajowych.

Aby bliżej przyjrzeć się najnowszej wersji programu można skorzystać z bezpłatnej 30-dniowej wersji testowej (trial), dostępnej między innymi w centrum pobierania na stronie www.robobat.pl

Autor:
mgr inż. Mateusz Budziński

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ ...

Przetestuj projekt wirtualnie

KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło: