CC OPEN DAYS 2024

Przetestuj projekt wirtualnie

02.02.2012 Skomentuj pierwszy

W dobie galopującego rozwoju najnowszych technologii projektowania, wytwarzania i zarządzania projektami nowoczesne przedsiębiorstwo nie może sobie pozwolić na jakiekolwiek opóźnienia czy problemy z wprowadzaniem nowego produktu na rynek. Problem tkwi w tym, jak się przed tym ustrzec?

Z pomocą przychodzą oczywiście komputery, a konkretnie cyfrowe prototypowanie. W dzisiejszych czasach komputery pomagają nam we wszystkim, zaparzą za nas kawę, zaplanują podróż na wakacje, czy ułatwią nam prace.

Cyfrowe prototypowanie
Przyzwyczailiśmy się do tego, że mnóstwo otaczających nas przedmiotów ma w swojej nazwie określenie „cyfrowe”. Ale właściwie czym jest cyfrowe prototypowanie? Co ono nam daje, dlaczego warto z niego korzystać.

Cyfrowe prototypowanie to nic innego jak przeprowadzenie procesu wprowadzania nowego produktu na rynek, począwszy od jego pierwszych szkiców koncepcyjnych, poprzez wirtualne sprawdzenie funkcjonalne aż do przygotowania materiałów marketingowych przed fizycznym wykonaniem produktu. Każdy kto zetknął się z procesem tradycyjnego projektowania doskonale wie, że jest to żmudny proces, w którym wielokrotnie w ciągu testów wychodzą błędy koncepcyjne w funkcjonalności czy ostatnio tak ważnym designie nowego produktu. Testy są wykonywane na fizycznych prototypach, co znaczniej podnosi koszt przygotowania i wprowadzenia nowego produktu na rynek. Dodatkowo wiele czynności związanych z przygotowaniem dokumentacji technicznej jest powtarzanych wielokrotnie, co znów przekłada się na niepotrzebny wzrost kosztów.

W czasie kryzysu oszczędzaj z głową
Każdy zapyta jak? W każdym przedsiębiorstwie największe oszczędności uzyskuje się poprzez optymalizacje pracy swoich pracowników. Z pomocą przychodzi firma Autodesk wraz ze swoim rozwiązaniem Cyfrowego prototypowania, oferując kompleksowe rozwiązania wspomagające prace inżynierom, a także grafikom, designerom, czy marketing owcom. Ale po kolei.

Poniżej przedstawiam dwa wykresy obrazujące koszty jakie ponosi producent w stosunku do ilości „cyfrowych danych”.

1 Prototypowanie tradycyjne

2 Prototypowanie cyfrowe

Na pierwszym wykresie już na pierwszy rzut oka widać w jaki sposób koszty projektowania szybują w górę w stosunku do tego co za nie otrzymujemy. Większą część budżety zabierają kolejne prototypy, zmiany koncepcji, błędy konstrukcyjne oraz czas potrzebny na digitalizację kolejnych prototypów.

Kolejny wykres przedstawia coś zupełnie innego – koszty są niemalże „przytłoczone” przez informacje w postaci cyfrowej. Dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu firmy Autodesk możliwe jest przeprowadzenie całego procesu projektowego, począwszy od pierwszych koncepcji poprzez testy wytrzymałościowe aż do materiałów marketingowych. I to wszystko wirtualnie. Zdecydowaną zaletą takie rozwiązania jest fakt, że materiały marketingowe mogą być tworzone równolegle z produkcją, zanim gotowy produkt zejdzie z taśmy produkcyjnej.

Proces projektowania

Firma Autodesk  wspomaga inżynierów już od 30 lat, kiedy to w listopadzie  1982 roku pojawiła się na targach COMDEX w Las Vegas pierwsza wersja AutoCAD. Przez ten czas pracownicy oraz partnerzy firmy uważnie wsłuchiwali się w potrzeby oraz sugestie osób pracujących na oprogramowaniu, co zaowocowało pojawieniem się pełnej gamy oprogramowania, które w kompleksowy a zarazem intuicyjny sposób przeprowadzą użytkowników przez cały proces projektowania.

Projekt drukarki

Żeby zobrazować wykorzystanie produktów Autodesk do cyfrowego prototypowania prześledźmy proces projektowania drukarki.

1. Koncepcja. Autodesk Sketchbook Designer. To faza dla wizjonera, designera z polotem artystycznym. Dla kogoś, kto ma nowoczesne spojrzenie na otaczający świat.
2. Stylistyka. Autodesk Alias Design. Absolwent szkoły plastycznej będzie mógł nadać koncepcjom odpowiednia formę.
3. Wizualizacja. Autodesk 3ds Max Design. Pokaż swojemu klientowi szefowi jak będzie wyglądał nowy produkt.
4. Marketing. Autodesk Showcase. Teraz możesz tworzyć broszury reklamowe, katalogi oraz instrukcje obsługi zanim drukarka zejdzie z taśmy produkcyjnej.
5. Zarządzaj projektem. Autodesk Vault. Wchodzisz w fazę projektową, w której pojawia się mnóstwo dokumentów, maili, notatek, sugestii itp. Zapanuj nad tym, a nawet przejmij kontrolę nad przepływem dokumentów.
6. Zaprojektuj w 3D. Autodesk Inventor. Dodaj trzeci wymiar swojej drukarce, zaprojektuj  wszystkie detale.
7. Sprawdź mechanizmy. Autodesk Inventor Dynamic Symulation. Sprawdź działanie wszystkich mechanizmów zanim pójdą one do produkcji. Zaoszczędzisz czas i pieniądze.
8. Elektronika. Autodesk AutoCAD Electrical. Drukarka to nie tylko części mechaniczne. To również elektronika która wszystkim steruje. Również i ja możesz zaprojektować.
9. Sprawdź wytrzymałość. Autodesk Simulation Multiphysics. Obciąż poszczególne elementy drukarki i sprawdź czy wszystko jest tak jak powinno. To samo zrób z całym złożeniem.
10. Forma wtryskowa. Autodesk Moldflow. Na tym etapie wystarczy zaprojektować formę wtryskową, przeprowadzić symulacje wtrysku i można produkować.
11. Dokumentacja warsztatowa. Autodesk Mechanical. Wykonaj dokumentację warsztatową, tak aby osoby na produkcji miały jednoznacznie określone wymagania co do poszczególnych detali.
12. Symuluj procesy produkcji. Autodesk Navisworks Manage. Połącz dane projektu i harmonogramów w celu zaplanowaniu przebiegu produkcji. Upewnij się, że wszystko będzie na czas i w odpowiedniej kolejności.

W taki sposób może w każdej firmie przebiegać proces projektowania każdego produktu. Nie ma znaczenia, czy jest to drukarka, samochód czy kuchenka mikrofalowa. Rozwiązania Autodesk do Cyfrowego Prototypowania są eleastyczne i mogą się dostosować do każdej branży, każdego produktu.

Autor: Maciej Gurgul
Robobat Polska

KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło: