Zatrudnienie inżyniera spoza branży
Kiedy możliwości pozyskania dobrego kandydata z doświadczeniem z branży są mocno ograniczone, a projekt rekrutacyjny jest pilny stajemy przed koniecznością modyfikacji profilu stanowiska. Warto wtedy rozważyć uwzględnienie w procesie rekrutacyjnym kandydatów z doświadczeniem wyniesionym z zakładów produkcyjnych o odmiennym profilu.
W wielu branżach głównym kryterium jest doświadczenie zdobyte właśnie w konkretnym sekotrze, a czasem nawet w konkretnych firmach. Przykładem jest motoryzacja. Pracodawcy w tym obszarze szczególnie intensywnie poszukują inżynierów procesów i właśnie na te stanowiska obserwuje się często trudne do zrealizowania procesy rekrutacyjne.
„Standardowy profil stanowiska inżyniera procesu wymaga od kandydata posiadania minimum 2-3 lat doświadczenia na tym samym lub pokrewnym stanowisku, np. inżynier produkcji lub technolog. Niezbędna jest także znajomość dokumentacji procesowej, praktyczna znajomość narzędzi Lean Manufacturing, zagadnień FMEA oraz przynajmniej jednego języka obcego w stopniu przynajmniej dobrym.” – wylicza Paulina Kalisz-Friedrich, konsultantka Antal International specjalizująca się w rekrutacji specjalistów i menedżerów na stanowiska inżynieryjne, logistyczne i operacyjne.
Wyzwania stojące przed pracodawcą
Trzy główne wyzwania stojące przed pracodawcą to: zbyt wysokie oczekiwania finansowe kandydatów, wojna o talenty z konkurencją oraz brak dobrych kandydatów w najbliższej okolicy, co zmusza do poszukiwań w odległych rejonach kraju. Inżynierowie procesu o znacznym stopniu specjalizacji są zasypywani ofertami pracy, zwłaszcza z okolic swojego miejsca zamieszkania. Doskonale znają więc rynek potencjalnych pracodawców i zdając sobie sprawę z własnej wartości bardzo wysoko się cenią. Wiele zakończonych projektów rekrutacyjnych pokazało, że najbardziej konkurencyjni i dostępni kandydaci na rynku zostali dość szybko „zwerbowani” przez firmy znajdujące się w stosunkowo bliskiej odległości od ich miejsca zamieszkania. Natomiast kandydaci mniej zmotywowani do zmiany zawodowej, podnieśli swoje oczekiwania finansowe zbyt znacznie, aby mogli być uwzględniani w istniejących procesach rekrutacyjnych. Właśnie w takiej sytuacji szansę na zatrudnienie mogą mieć osoby spoza branży. Takie rozwiązanie może również okazać się bardzo korzystne dla pracodawcy.
„Firmy motoryzacyjne raczej niechętnie podchodzą do zatrudniania specjalistów spoza branży. Obawiają się, że potencjalny pracownik nie będzie w stanie od razu wykonywać swoich obowiązków zgodnie z oczekiwaniami i obowiązującymi w organizacji standardami. Warto jednak zastanowić się, czy profil produkcyjny firmy i profil stanowiska stwarza nam szansę na rozważenie tzw. migrantów branżowych. W przypadku firm motoryzacyjnych mogą to być np. kandydaci z branży elektronicznej lub przetwórstwa tworzyw sztucznych. Korzyści wynikające z uwzględnienia tych kandydatów to przede wszystkim dostępność na rynku lokalnym, mniejsze oczekiwania finansowe oraz silna motywacja do zmiany obecnego miejsca zatrudnienia i pracy w branży motoryzacyjnej.” – zauważa Paulina Kalisz-Friedrich, konsultantka Antal International specjalizująca się w rekrutacji specjalistów i menedżerów na stanowiska inżynieryjne, logistyczne i operacyjne.
Poniżej znajdują przykładowe oczekiwania inżynierów procesu w branży motoryzacyjnej i spoza branży w lokalizacjach, w których szczególnie intensywnie zaznacza się ostatnio zapotrzebowanie na tych specjalistów:
Województwo |
Kandydaci z branży – oczekiwania finansowe PLN brutto z relokacją |
Kandydaci spoza branży – oczekiwania finansowe PLN brutto, z relokacją |
mazowieckie |
8 000-10 000 |
7 000-8 500 |
łodzkie |
7 500-8 500 |
5 500-7 000 |
śląskie |
7 500-9 000 |
6 000-7 500 |
małopolskie |
7 500-8 500 |
6 000-7 500 |
podkarpackie |
6 500-7 500 |
5 500-7 000 |
Źródło: dane Antal International |
Studia przypadków w branży motoryzacyjnej
- Rekrutacja inżyniera procesu z doświadczeniem w wytłaczaniu gumy i plastiku przez jedną z firm motoryzacyjnych. W przypadku tego stanowiska oczekiwania kandydatów, którzy musieliby się relokować kształtowały się na poziomie 8 000-10 000 PLN brutto miesięcznie. Dla pracodawcy były to wysokie koszty w związku z tym nastąpiło przedefiniowanie źródła pozyskiwania kandydatów i powrót do poszukiwań na rynku lokalnym osób z firm zajmujących się na przykład produkcją profili okiennych lub opakowań. Okazało się, że znajomość tworzyw wykorzystywanych przy tej produkcji również będzie się pokrywać z oczekiwaniami pracodawcy. Ponadto potencjalny pracownik wywodzący się właśnie z takiej firmy był bardzo wysoko zmotywowany, ponieważ miał świadomość, że będzie mógł rozwijać się zawodowo w nowym, atrakcyjnym środowisku pracy.
- Rekrutacja na stanowisko inżyniera procesu od montażu automatyczego. W tym przypadku uwzględnienie w procesie rekrutacyjnym kandydatów z branży elektronicznej okazało się trafnym posunięciem. W sektorze elektroniki pracuje wielu bardzo utalentowanych specjalistów z takimi umiejętnościami. Podobnie jak w poprzednim przypadku umiejętności miękkie i wysoka motywacja kandydata sprawiła, że projekt został zakończony z sukcesem, a pracodawca był bardzo usatysfakcjonowany.
Antal International Mecenasem III edycji Stypendium z Wyboru
Antal International, firma dedykowana rekrutacji specjalistów i menedżerów, został partnerem programu Stypendium z Wyboru. W ramach projektu studenci i absolwenci mogą się ubiegać nawet o 5000 zł na realizację swojego marzenia związanego z edukacją i rozwojem kariery. Laureaci są wybierani przez Internautów w otwartym głosowaniu.