Ostatnie dni zapisów na warsztaty Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha
Jak działa robot, co to jest maszyna Rube Goldberga, w jaki sposób wykorzystuje się technologię 3D podczas konstruowania samolotów - tego dowiedzą się uczniowie, którzy wezmą udział w warsztatach kreatywnych Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha. Zajęcia rozpoczynają się 20 lutego a zapisać można się poprzez stronę: www.akademiawynalazcow.edu.pl. Jednym z patronów medialnych wydarzenia jest serwis Nauka w Polsce - Polskiej Agencji Prasowej.
Druga edycja projektu edukacyjnego Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha jest realizowana na Politechnikach w Warszawie i we Wrocławiu. Warsztaty będą się odbywały od 20 lutego do 26 kwietnia. Poprowadzą je studenci z piętnastu kół naukowych działających przy obu uczestniczących w programie uczelniach.
"Gimnazjaliści, którzy wezmą udział w programie będą mogli się przekonać, że nauki ścisłe nie muszą być nudne i mogą stanowić źródło inspiracji do konstruowania prototypów wynalazków" - informują organizatorzy.
Podczas zajęć Koła Naukowego Robotyków w Warszawie gimnazjaliści dowiedzą się, jak działa robot i sami spróbują go skonstruować. Studenci z Koła Naukowego Konstruktor opowiedzą, co to jest maszyna Rube Goldberga, jak ją zaprojektować i do jakich celów może być wykorzystywana. Ponadto uczestnicy warsztatów dowiedzą się m.in., jak widzą świat roboty, na czym polega tworzenie oprogramowania do inteligentnych budynków, co to jest polaryzacja i jak działa spektroskop oraz w jaki sposób wykorzystuje się technologię 3D podczas konstruowania samolotów.
We Wrocławiu na gimnazjalistów czekają m.in. warsztaty poświęcone projektowaniu samochodów, podczas których będą mogli dokonywać pomiarów zużycia paliwa i regulować pracę silnika. Na warsztatach poświęconych lotnictwu, studenci Koła Naukowego DaVinci, pokażą jak skonstruować model szybowca i wyjaśnią, czemu samoloty latają. Gimnazjaliści zbudują model robota "światłoluba", sprawdzą czy można dogonić światło, a podczas zajęć prowadzonych przez członków Koła Naukowego Automatyk poznają tajniki działania windy.
W finale projektu jury wyłoni zwycięzców konkursu na pomysł wynalazku w obu miastach podczas uroczystych gal finałowych zaplanowanych na czerwiec 2012 roku. Organizatorzy przewidzieli atrakcyjne nagrody rzeczowe dla autorów najciekawszych projektów, ich opiekunów oraz szkół. Udział w projekcie jest bezpłatny.
Zapisy na warsztaty w ramach II edycji projektu odbywają się na stronie www.akademiawynalazcow.edu.pl, gdzie znajdują się formularze, a także harmonogramy warsztatów wraz z opisami.
Patronat nad drugą edycją programu objęli: minister edukacji narodowej, Polska Akademia Nauk, Urząd Patentowy RP, rektor Politechniki Warszawskiej - prof. Włodzimierz Kurnik, rektor Politechniki Wrocławskiej - prof. Tadeusz Więckowski.
W pilotażowej edycji "Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha", która odbyła się w Warszawie w roku szkolnym 2010/2011, wzięło udział ponad 300 uczniów z 35 warszawskich gimnazjów.