Rusza druga "Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha"
Zwiedzanie laboratoriów lotniczych, projektowanie windy, konstruowanie robotów i konkurs na najciekawszy wynalazek - z takich atrakcji skorzystają uczestnicy II edycji "Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha", która rozpoczęła się 10 stycznia. Zgłoszenia do programu gimnazjaliści mogą przesyłać do 13 lutego. Jednym z patronów medialnych "Akademii" jest serwis Nauka w Polsce - Polskiej Agencji Prasowej.
"Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha" to poświęcony nauce i technice program edukacyjny dla młodzieży gimnazjalnej. Organizator - firma Bosch, we współpracy ze Studenckimi Kołami Naukowymi Politechniki Warszawskiej i Wrocławskiej, przygotował program trzech warsztatów.
W programie bezpłatnych zajęć znalazło się: projektowanie obwodów elektrycznych, windy, zwiedzanie laboratoriów samochodowych, lotniczych czy holografii, konstruowanie robotów. Następnie uczniowie staną do rywalizacji w konkursie na najlepszy pomysł na wynalazek.
"Z ogromną przyjemnością wspieramy +Akademię Wynalazców im. Roberta Boscha+ również w bieżącym roku akademickim, ponieważ dostrzegamy jej korzyści zarówno w zakresie promocji uzdolnionych technicznie młodych osób, jak również popularyzacji nauk technicznych przez samą uczelnię. Jesteśmy bardzo dumni ze studentów Kół Naukowych, którzy tak chętnie przekazywali wiedzę i opiekowali się młodszymi kolegami" - powiedział opiekun programu na Politechnice Warszawskiej dr Jan Grabski.
Nowością w tegorocznej edycji programu jest "Klub Absolwenta Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha". Jest to specjalne wyróżnienie dla autorów najlepszych wynalazków, którzy zakwalifikowali się do finałowej dziesiątki konkursu w pierwszej edycji programu. Będą oni mogli uczestniczyć w dodatkowych zajęciach związanych z nauką, techniką i wynalazczością jak np. warsztaty w siedzibie organizatora.
Zapisy na warsztaty "Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha" trwają do 13 lutego i są możliwe poprzez stronę www.akademiawynalazcow.edu.pl , na której można też znaleźć szczegółowe informacje dotyczące konkursu.
Zwieńczeniem programu będzie wyłonienie zwycięzców konkursu na pomysł wynalazku we Wrocławiu i Warszawie podczas uroczystych gal finałowych, które odbędą się w czerwcu 2012 roku.
Patronat nad drugą edycją programu objęli: minister edukacji narodowej, Polska Akademia Nauk, Urząd Patentowy RP, rektor Politechniki Warszawskiej - prof. Włodzimierz Kurnik, rektor Politechniki Wrocławskiej - prof. Tadeusz Więckowski.
W pilotażowej edycji "Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha", która odbyła się w Warszawie w roku szkolnym 2010/2011, wzięło udział ponad 300 uczniów z 35 warszawskich gimnazjów.