Computer Controls Dostawca Oprogramowania CAD

Dynamika zatrudnienia w branży motoryzacyjnej

29.12.2011 Skomentuj pierwszy

Antal International, firma rekrutująca specjalistów i menedżerów, opublikował wyniki 10. edycji badania Antal Global Snapshot. Wyniki wskazują na ustabilizowaną dynamikę rynku pracy. Ponad połowa pracodawców (57%) deklarowała potrzebę zatrudniania, a 15% – konieczność zwalniania specjalistów i menedżerów w drugiej połowie października 2011 r. W przypadku planów na kolejne trzy miesiące, odsetek pracodawców deklarujących konieczność rekrutacji i zwalniania pracowników z tej grupy wynosi odpowiednio 49% i 15%.    

Rynek pracy w branży przemysłowej pod koniec 2011 roku

Według wyników 10. edycji badania Antal Global Snapshot, plany związane z zatrudnianiem specjalistów i menedżerów w branży przemysłowej są optymistyczne. W październiku, kiedy badanie było przeprowadzane, 68% pracodawców z branży Motoryzacja i Lotnictwo deklarowało prowadzenie procesów rekrutacyjnych na średnie i wyższe stanowiska. 51% badanych wykazało chęć zatrudniania pracowników z tej grupy w ciągu kolejnych trzech miesięcy. Liczba prowadzonych przez nas projektów rekrutacyjnych daje podstawy sądzić, że dobrym kandydatom w branży przemysłowej coraz łatwiej jest znaleźć ciekawą pracę. „W 2011 roku firmy z branży motoryzacyjnej, chcąc spełnić oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów, postawiły na jakość. Poszukiwani byli kandydaci z kilkuletnim doświadczeniem i znajomością języka niemieckiego lub francuskiego na stanowiska kierowników i specjalistów ds. jakości. Ze względu na dużą liczbę zamówień ze strony przedsiębiorców niemieckich, biegła znajomość tego języka niejednokrotnie zaowocowała podwyżką lub awansem." – zauważa Roman Zabłocki, team leader Antal International specjalizujący się w rekrutacji do branży motoryzacyjnej.

Pracodawcy intensywnie zatrudniają w branżach: Usługi dla Biznesu, Księgowość, Firmy Consultingowe (73%), Technologia, ICT-sprzęt, Archiwizowanie, Sieci (71%), Opieka Medyczna, Biotechnologia, Badania Kliniczne, Sprzęt Medyczny (70%). Najwięcej firm wskazujących potrzebę rekrutacji w najbliższych trzech miesiącach jest w branżach: Technologia, ICT-sprzęt, Archiwizowanie, Sieci (83%), IT-oprogramowanie, Usługi IT (66%) oraz Ubezpieczenia i Instytucje Bankowe (59%).

Prognozy na rok 2012

Na rynku pracy sytuacja się zmienia, a ekonomiści prognozują kolejny okres spowolnienia gospodarczego.

Zauważamy jednak pewne tendencje, które mogą umożliwić realizację optymistycznego scenariusza na rynku pracy. W Polsce firmy zagraniczne cały czas dynamicznie inwestują – wpływ na to ma świetnie wykwalifikowana kadra, a także odpowiednie warunki ekonomiczne, np. w specjalnych strefach ekonomicznych w wielu regionach kraju. „Obecnie wiele firm motoryzacyjnych, wzorując się na zachodnich trendach, reorganizuje działy badań i rozwoju oraz inżynierii. Przełoży się to bezpośrednio na wzrost zapotrzebowania na pracowników na stanowiskach kierowników projektu i kierowników programu. Wykwalifikowani specjaliści i menedżerowie nie będą mieli problemu ze znalezieniem ciekawej pracy. Większego znaczenia nabiorą też działy zakupów – przedsiębiorcy będą zatrudniać specjalistów i menedżerów, aby zwiększyć efektywność poprzez konkretne oszczędności w skali roku. Również wiele stanowisk w strukturach globalnych powstaje w Polsce lub zostaje przeniesionych ze wzgledu na profesjonalizm polskich specjalistów oraz niższe koszty pracy.” – komentuje Roman Zabłocki, team leader Antal International specjalizujący się w rekrutacji do branży motoryzacyjnej.

Coraz więcej młodych ludzi podejmuje prace wakacyjne, zdobywa pierwsze doświadczenia zawodowe, co ułatwia im znalezienie satysfakcjonującej pracy, ponieważ pracodawcy cenią proaktywną postawę, a doświadczenie zawodowe jest dla nich niejednokrotnie ważniejsze niż np. ukończenie dwóch kierunków studiów. Dane Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego wskazują również, że coraz więcej maturzystów wybiera kierunki techniczne – a właśnie w ramach tych specjalizacji jest najwięcej wakatów. Patrząc na zapotrzebowanie na zawody na rynku pracy jest to bardzo dobre zjawisko. Dobrze wróżą także prężnie rozwijające się elastyczne formy zatrudnienia. Jest to zatrudnienie z jednej strony korzystne dla przedsiębiorców, z drugiej zaś strony ciekawe dla specjalistów i menedżerów, którzy biorąc udział w różnych projektach mają możliwość szerszego rozwoju zawodowego, a także zachowania work-life balance.

Powyższe fakty pozwalają zachować optymizm co do perspektyw specjalistów i menedżerów w branży motoryzacyjnej na rynku pracy w 2012 roku. Warto dbać o samodoskonalenie się i rozwój kwalifikacji, aby zachować konkurencyjność i nie obawiać się ewentualnej, trudniejszej sytuacji rynkowej.

O badaniach wykorzystanych w informacji:

Metodologia badania
Dziesiąta edycja badania Antal Global Snapshot została przygotowana na podstawie danych pozyskanych w rozmowach z 19 376 przedsiębiorstw w 47 krajach w Europie, Azji, Afryce i obu Amerykach. Badanie przeprowadzono metodą CATI i CAWI. W anonimowym badaniu udział wzięli zarówno główni kierownicy, dyrektorzy, menedżerowie, jak i pracownicy działów HR przedsiębiorstw produkcyjnych, usługowych i instytucji finansowych. W Polsce badanie objęło grupę 2026 pracodawców i przeprowadzone było w terminie od 17 do 28 października 2011 r.

Pytania zawarte w ankiecie:
1. Czy aktualnie Pani/ Pana firma rekrutuje specjalistów i menedżerów?
2. Czy Pani/ Pana firma planuje rekrutację specjalistów i menedżerów w ciągu najbliższych trzech miesięcy?
3. Czy aktualnie Pani/ Pana firma zwalnia specjalistów i menedżerów?
4. Czy Pani/ Pana firma planuje zwalnianie specjalistów i menedżerów w ciągu najbliższych trzech miesięcy?


KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło:
 
Computer Controls Dostawca Oprogramowania CAD