Wykorzystanie oprogramowania ZW3D 2011 CAD/CAM do frezowania robotami przemysłowymi
Technologie komputerowego wspomagania projektowania i wytwarzania (CAD/CAM) są powszechnie wykorzystywane w przemyśle. Generowanie ścieżek narzędzia odnosi się jednak głownie do obrabiarek CNC – z uwagi na liczne problemy praktyczne. Wieloosiowe obróbki z wykorzystaniem maszyn sterowanych numerycznie wymagają wygenerowania programu (zwanego często w przypadku obrabiarek CNC kodem G), który będzie określał jednoznacznie pozycje narzędzia w przestrzeni roboczej maszyny i jednocześnie pozwoli na pełne wykorzystanie jej możliwości (w zależności od zadania obróbkowego: wszystkich osi NC, w tym manipulatorów i podajników, oraz dodatkowego oprzyrządowania). Zagadnienie jest jeszcze bardziej złożone w przypadku robotów przemysłowych, które mogą mieć różne konfiguracje i liczbę osi, często wykorzystują osie zewnętrzne (stoły obrotowe i tory jezdne) oraz wymagają w większym zakresie dopasowania programu do rodzaju układu sterowania, niż to jest w przypadku obrabiarek CNC, które bazują w dużej mierze na kodzie ISO. Firma 3D Master proponuje rozwiązanie zagadnienia dzięki wykorzystaniu dwóch powiązanych z sobą systemów: ZW3D CAD/CAM oraz Eureka.
Programowanie off-line robotów
Przejście z systemu CAD/CAM do wirtualnej obróbki odbywa się za pomocą pliku pośredniego (CL data). Programowanie off-line (poza stanowiskiem pracy) ma kilka zalet, w tym możliwość sprawdzenia poprawności programu w warunkach bardzo zbliżonych do rzeczywistych bez potrzeby blokowania stanowiska na czas testów. Dodatkowe korzyści, wynikające z wykorzystania robotów przemysłowych do zadań obróbkowych, to: duże przestrzenie robocze, różne zastosowania tego samego stanowiska (do obróbki skrawaniem, szlifowania, itp.), duża elastyczność, maksymalna swoboda ruchów oraz kompleksowa obróbka w jednym ustawieniu. Jest to zatem stosunkowo niewielka inwestycja przy jednoczesnym wykorzystaniu nowoczesnych technologii.
System Eureka zapewnia nie tylko możliwość symulacji obróbki, ale również wykrywania problemów (kolizji, przekroczenia dopuszczalnych zakresów ruchu czy przyspieszeń) oraz zawiera inteligentne i interaktywne narzędzia korekcji zachowania robota.
Więcej informacji http://www.cadcamsoft.pl/