Skanska zachowała tytuł najbardziej pożądanego pracodawcy wśród inżynierów

22.03.2010 Skomentuj pierwszy


W corocznym plebiscycie „Firma dla Inżyniera”, organizowanym przez Bank Danych o Inżynierach, ponownie zwyciężyła Skanska, szwedzki koncern budowlany.


Firma zdobyła 213 głosów i zachowała tym samym tytuł lidera, wywalczony w poprzednich latach. Na drugiej pozycji uplasował się amerykański konglomerat przemysłowy General Electric (139 głosów), na trzeciej – firma Siemens (117 głosów).
 
FDI 2009 – pierwsza dziesiątka
 

 
To już IX edycja rankingu Firma dla Inżyniera. Celem tego przedsięwzięcia jest wyłonienie i promowanie najatrakcyjniejszych firm, a także podnoszenie konkurencyjności przedsiębiorstw w zakresie zatrudniania inżynierów. Uzyskanie tytułu Firmy dla Inżyniera jest cennym wyróżnieniem dla wszystkich pracodawców zatrudniających inżynierów w Polsce – wyjaśnia Magdalena Suska, Kierownik ds. Marketingu i Sprzedaży BDI.
 
Lider Rankingu - firma Skanska na polskim rynku jest obecna od blisko 40 lat. Z pewnością jest niezwykle cenionym wśród inżynierów pracodawcą, gdyż czołowe miejsce na podium zajmuje niezmiennie od 2002 roku. Na drugie miejsce awansowała firma General Electric, przesuwając na trzecią pozycję dotychczasowego wicelidera rankingu – firmę Siemens.
 
4. pozycję w stawce utrzymał szwedzko-szwajcarski koncern elektroenergetyczny ABB, natomiast miejscami w rankingu zamieniły się Budimex (awans na miejsce 5.) i Delphi (spadek o jedno oczko). W górę o jedną pozycję poszła także firma Strabag – plasując się na 6. pozycji ex aequo z Delphi, zaś PKN Orlen awansował z miejsca 10 na miejsce 8. W tegorocznej edycji na miejscu 9. ponownie uplasował się Philips.  Pierwszą dziesiątkę zamyka firma Mostostal Warszawa, w poprzednim roku zajmująca odleglejszą, 13 pozycję.
 
Obecność czterech firm budowlanych w pierwszej dziesiątce odzwierciedla zarówno wysoką atrakcyjność tej branży wśród inżynierów jak i relatywnie dobrą sytuację tej gałęzi gospodarki na tle pozostałych – komentuje Grzegorz Żebrowski, Dyrektor BDI.
 
Po raz kolejny pierwszą dziesiątkę w rankingu zajmują w większości firmy znane z poprzednich edycji Firmy dla Inżyniera. Zdaniem Magdaleny Suskiej zwyciężają ci, którzy konsekwentnie budują dobre relacje ze swoimi pracownikami, dbają o ich rozwój i dostarczają ciekawych wyzwań zawodowych.
 
W tegorocznej edycji swoje głosy oddało 3 081 inżynierów. 88% głosujących stanowili mężczyźni zaś 12% kobiety – relacjonuje Anna Strożek, Starszy Specjalista ds. Analiz BDI. Największą popularnością wśród kobiet w 2009 roku cieszyły się takie firmy jak: 1. Skanska, 2. Budimex, 3. Mostostal Warszawa, 4. Coca-Cola Company, 5. General Electric, 6. 3M Poland, 7. PKN Orlen, 8. Philips, 9. GlaxoSmithKline, 10. Procter&Gamble Operations Polska. Mężczyźni z kolei najwięcej głosów oddali na: 1. Skanska, 2. General Electric, 3. Siemens, 4. ABB, 5. Budimex, 6. Strabag, 7. Delphi, 8. PKN Orlen, 9. Philips, 10. Warbud.
 
Nie we wszystkich regionach Skanska była liderem. W województwie małopolskim zwycięzcą okazała się firma Delphi, w śląskim firma TRW Automotive, w łódzkim (ex aequo) na pierwszym miejscu znalazły się firmy: ABB, Bosch oraz General Electric, w opolskim firma Toyota, w podlaskim (ex aequo) firmy: ABB, Budimex i Siemens, w podkarpackim firma General Electric natomiast w zachodniopomorskim zwyciężyły Zakłady Chemiczne Police. Wśród inżynierów pracujących za granicą najbardziej cenionym pracodawcą okazał się koncern General Electric oraz firma ABB.
 
FDI 2009 - Zwycięzcy regionów (pierwsze miejsca w województwach)


 
Inżynierowie, jak co roku, uzasadniają swoje głosy mając do wyboru osiem kryteriów: możliwości awansu, dodatki pozapłacowe, atmosfera w pracy, możliwości rozwoju, lokalizacja, atrakcyjne wynagrodzenia, dostęp do nowych technologii, międzynarodowe środowisko – wyjaśnia Specjalistka. W 2009 roku najbardziej cenione były: możliwości rozwoju jakie daje firma (82%), dostęp do nowych technologii (69%) oraz międzynarodowe środowisko (62%). W różnych grupach wiekowych poszczególne uzasadnienia miały inną wartość. Dla młodych osób, przed 30 rokiem życia najważniejsze były dodatki pozapłacowe, dla osób między 30 a 45 rokiem życia: międzynarodowe środowisko oraz dostęp do nowych technologii, natomiast dla osób powyżej 45 roku życia: lokalizacja. Głosujący mają też możliwość podawania indywidualnych komentarzy dotyczących firm. Jak co roku spostrzeżenia są bardzo ciekawe; można się z nimi zapoznać w szczegółowym raporcie „Firma dla Inżyniera 2009”.
 
FDI 2009 - Uzasadnienia wyboru inżynierów


 
Inżynierowie głosujący na najatrakcyjniejszego pracodawcę 2009 roku, to głównie osoby władające dobrze lub biegle jednym językiem obcym - 60% głosujących, natomiast 28% włada więcej niż jednym językiem obcym. Największą popularnością niezmiennie cieszy się język angielski - włada nim 83% głosujących. Na drugim miejscu znalazł się niemiecki (14%), na trzecim rosyjski (12%).
 
Jak zauważa Anna Strożek, optymistycznym akcentem w tegorocznej edycji jest wyższe niż w ubiegłym roku średnie wynagrodzenie kobiet, które biorą udział w głosowaniu. W tym roku średnie wynagrodzenie kobiet głosujących na najatrakcyjniejszego pracodawcę 2009 roku wyniosło 5 071 zł (w edycji 2008 wynosiło 4 230 zł). W przypadku mężczyzn nie zauważono znaczących zmian (FDI 2009: 5 169 zł, FDI 2008: 5 200 zł).
 
FDI 2009 – Średnie wynagrodzenie kobiet i mężczyzn głosujących na FDI


 
Najpopularniejszymi dodatkami do wynagrodzenia zasadniczego w 2009 roku były premie uznaniowe. Otrzymało je 29% inżynierów, na drugim miejscu znalazły się premie zadaniowe (21%), zaś na trzecim płatne nadgodziny (19%). Z pozapłacowych gratyfikacji najczęściej inżynierowie otrzymywali w 2009 roku telefon komórkowy do użytku prywatnego (48% osób), komputer do użytku prywatnego (43%), szkolenia obowiązkowe (34%), dodatkową opiekę zdrowotną (34%), samochód służbowy do użytku prywatnego (31%) oraz szkolenia wybierane wg własnego uznania (31%).
 
Podczas tegorocznej edycji rankingu Firma dla Inżyniera, po raz pierwszy prezentowane są wyniki najnowszego badania Działu Analiz BDI: „Czy poleciłbyś swojego byłego pracodawcę innym?”. Od 1 stycznia 2009 r. inżynierowie zarejestrowani w BDI mają możliwość oceniania swoich byłych pracodawców i wystawiania im opinii – wyjaśnia Anna Strożek. W raporcie „Firma dla Inżyniera 2009” zamieszczone zostały informacje dotyczące firm, w których inżynierowie pracowali jeszcze w 2009 roku. Swoimi opiniami podzieliło się 6 296 inżynierów. 72% z nich poleciłoby swojego byłego pracodawcę innym, natomiast 28% ma poważne zastrzeżenia. Najbardziej zadowoleni są inżynierowie pracujący w sektorze gazowniczym (96% z nich poleca swojego byłego pracodawcę) oraz w branży lotniczej (84%). Najgorsze noty zebrała branża odzieżowa i włókiennicza (aż 45% inżynierów tu pracujących nie poleca swojego byłego pracodawcy) oraz ceramiczna i szklana (41%). Analizując poszczególne działy w firmach najbardziej niezadowoleni są pracownicy działu transportu (aż 57% z nich nie poleca byłego pracodawcy innym), na drugim miejscu znalazł się dział finansów. 46% pracowników tego działu jest niezadowolonych z byłej firmy. Najlepsze opinie zebrał dział badań i laboratoriów (81% inżynierów w nim pracujących poleca swojego pracodawcę). Punktacji podlegały takie kryteria jak: stabilność w firmie, wynagrodzenie, organizacja i zarządzanie, atmosfera w pracy, możliwości rozwoju.
 
Czy polecił byś swojego byłego pracodawcę?
Opinie w poszczególnych województwach.


 
Czy polecił byś swojego byłego pracodawcę?
Opinie w poszczególnych branżach.



 
Ranking, sporządzony po raz dziewiąty przez Bank Danych o Inżynierach, prezentuje 100 najatrakcyjniejszych pracodawców na polskim rynku. O pozycji poszczególnych firm zadecydowały głosy oddane przez inżynierów od 1 stycznia do 31 grudnia 2009. Każdy z głosujących wskazał maksymalnie trzy firmy, które uznał za najatrakcyjniejsze. W tegorocznej edycji, spośród prawie 126 tysięcy inżynierów zarejestrowanych w bazie danych BDI swój głos oddało ponad 3 tysiące osób.
 
Więcej informacji dotyczących rankingu „Firma dla Inżyniera 2009” można znaleźć na stronie www.firmadlainzyniera.pl  

Wszystkie dane pochodzą z BDI
KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło: