Innowacje na targach w Gdańsku

15.10.2008 Skomentuj pierwszy


Naukowcy i wynalazcy, firmy technologiczne i innowatorzy spotkają się między 21 a 23 październikw w Gdańsku, aby zaprezentować swoją ofertę dla nauki i gospodarki.

 
Ranga Targów Techniki Przemysłowej, Nauki i Innowacji TECHNICON-INNOWACJE 2008 jest najwyższa, o czym świadczą honorowe patronaty ministerstw: nauki i szkolnictwa wyższego oraz gospodarki. Udział jednostek naukowych dofinansowany przez MNiSW. Równolele z targami organizowany jest Salon Edukacji i Kariery EDUCATIO PLUS - platforma informacji o krajowych i międzynarodowych możliwościach edukacyjnych i szkoleniowych. Salon ma promować naukę, a także inicjować spotkania kojarzące edukację i naukę z biznesem.

Salon Edukacji i Kariery skierowany jest zarówno do młodzieży, jak i dorosłych, zainteresowanych rozwojem i doskonaleniem kwalifikacji zawodowych i personalnych. Wśród wydarzeń programowych imprezy znajdą się ponadto spotkania kooperacyjne Biznes Partner, a także wiele debat, konferencji i seminariów. Dyskutowane będą kwestie energetyki odnawialnej, eksperci wyjaśnią tajniki Regionalnego Programu Operacyjnego 2007-2013 i omówią znaczenie e-learningu, kobiety w biznesie spotkają się na konferencji dotyczącej innowacyjności. Własną ofertę w zakresie wdrożeń i usług przedstawi Politechnika Gdańska, swoje prezentacje przygotują także parki technologiczne, centra transferu technologii i koła naukowe.

Głównym celem targów jest zaprezentowanie ofert firm technologicznych, nauki i wynalazców oraz wsparcia innowacyjności. Wśród firm znajdą się integratorzy (szczególnie podmioty zajmujące się budownictwem pasywnym, mechatroniką, elektroenergetyką, napędami i sterowaniem, automatyką, robotyką, informatyką, telekomunikacją, chemią, inżynierią materiałową, inżynierią utrzymania ruchu, inżynierią morską, energetyką odnawialną. Przedstawione zostaną gotowe rozwiązania innowacyjne i technologie (materiały, urządzenia) oraz biura projektów.

Naukowcy pokażą projekty naukowe gotowe do wdrożenia, pochwalą się udanymi wdrożeniami autorskich technologii i potencjałem badawczo- rozwojowym swoich instytucji. Na targach znajdzie się też miejsce dla niezależnych wynalazców.

Oferta wsparcia innowacyjności obejmuje unijne fundusze pomocowe (omówione zostaną narzędzia finansowania, consulting, outsorsing, programy wspierania innowacyjności, audyty - technologiczny, organizacyjny, marketingowy). Podobną funkcję pełnią też sieci współpracy sektora badawczo - rozwojowego z przedsiębiorstwami, proinnowacyjne są ponadto parki technologiczne, centra transferu technologii, inkubatory przedsiębiorczości i klastry. Nie zabraknie prezentacji dotyczących ochrony własności intelektualnej - programów wsparcia patentowania.
 
Zakres tematyczny targów obejmuje:

  • mechatronikę (zintegrowane systemy mechaniki, elektroniki, automatyki i informatyki procesów projektowania i wytwarzania produktów, podukłady systemów mechatronicznych, mechatroniczne systemy sterowania i regulacji procesów wytwarzania, elementy i układy mechaniczne systemów mechatronicznych, hydrotronika systemy elektroniczno
  • hydrauliczne, elektromechatronika, pneumotronika
  • systemy elektroniczno
  • pneumatyczne, elementy systemów mechatronicznych, sensoryka układów mechatronicznych);
  • elektroenergetykę (urządzenia do wytwarzania i przesyłu energii elektrycznej, dystrybucja energii elektrycznej, osprzęt i aparatura elektroniczna, instalacje inteligentne, kable energetyczne i elektrotechniczne, sterowanie przemysłowe i elektroenergetyczne, materiały i technologie elektroinstalacyjne, techniki oświetlenia przemysłowego, źródła światła, pomiary wielkości elektrycznych i narzędzia pomiarowe, ochrona przeciwporażeniowa);
  • energetykę odnawialną;
  • napędy i sterowanie (układy, zespoły i elementy napędów elektrycznych, mechanicznych, hydraulicznych i pneumatycznych, napędy, sterowanie i automatyzacja maszyn i urządzeń, diagnostyka napędów i sterowań oraz urządzenia technologiczne i usługi w technice napędów i sterowania);
  • inżynierię morską;
  • inżynierię utrzymania ruchu;
  • automatykę (automatyzacja procesów przemysłowych, diagnostyka w układach sterowania, czujniki i układy wykonawcze automatyki, systemy sterowania i nadzoru);
  • robotykę (roboty mobilne, przemysłowe i manipulatory);
  • informatykę i telekomunikację (bezprzewodowe systemy informacyjne, mobilny internet, sterowanie i diagnostyka poprzez internet, systemy teleinformacyjne nowej generacji, systemy wizualizacji dla potrzeb sterowania i zarządzania produkcją, sieci telekomunikacyjne, urządzenia kontrolne i pomiarowe dla potrzeb telekomunikacji, ochrona danych);
  • innowacje w nauce i przemyśle;
  • wynalazki z dziedzin: ochrona środowiska; ekologia; bezpieczeństwo pracy; mechatronika i inżynieria ogólna; budownictwo i modernizacja mieszkań; elektryka i energetyka; elektronika i informatyka; radio, telewizja, telekomunikacja i fotografika; przemysł samochodowy, transport i bezpieczeństwo na drodze; metalurgia, towary żelazne i nieżelazne; przemysł chemiczny, włókienniczy i odzieżowy; medycyna i biotechnologia; wzornictwo przemysłowe.
Targi współorganizują: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Politechnika Gdańska, Agencja Rozwoju Pomorza S.A., Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, Urząd Miasta Gdyni, Urząd Miasta Gdańska, Gdański Związek Pracodawców, Bałtycka Agencja Poszanowania Energii, Pomorski Park Naukowo-Technologiczny, Gdański Park Naukowo-Technologiczny, Stowarzyszenie Elektryków Polskich, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów, Gdańska Fundacja Przedsiębiorczości i Polskie Stowarzyszenie Kobiet Biznesu.

Organizatorzy zapraszają do udziału w konkursach towarzyszących targom TECHNICON-INNOWACJE 2008 - rywalizacji o Medal Mercurius Gedanesis - na najlepszy produkt prezentowany na targach oraz konkursie INNOWACJE 2008.

Wszystkie spotkania odbędą się 21-23 października 2008 r. w Centrum Targowym MTG SA w Gdańsku.

 
KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło: