Szkolenia SOLIDWORKS

Skanowanie 3D człowieka za pomocą skanerów 3D Artec

01.04.2021 Skomentuj pierwszy

Skanowanie 3D człowieka wykorzystywane jest w obecnych czasach przez coraz szersze grono firm i branż – zaczynając od branży filmowej oraz twórców gier komputerowych, przez muzealnictwo i sztukę, kończąc na medycynie. To są tylko przykłady – skanowanie człowieka przydatne może być też przy tworzeniu figurek i lalek, podczas tworzenia wirtualnych spacerów czy nawet dla promocji i marketingu firm.

Poznajcie kilka przykładów w jakich skanery 3D zostały wykorzystanie do przeniesienia człowieka na ekran komputera.

Również dzięki doskonaleniu całkowicie mobilnych skanerów 3D skanowanie człowieka staje się coraz szybsze i prostsze. Skanowanie organizmów żywych ma to do siebie, że powinno odbywać jak szybko i dokładnie, ponieważ pozwoli to łatwiej obrobić skan w komputerze, ale też sprawi mniejszy dyskomfort osobie skanowanej – wiadomo, że bardzo trudno jest siedzieć czy stać w bezruchu dłużej niż kilka minut.

Skanowanie 3D prezydenta Stanów Zjednoczonych

Zeskanować pozwolił się … Barack Obama, a inspiracją do tworzenia tego skanu była maska prezydenta Lincolna. Skaner wykorzystany do tego to Artec Eva, który pozwala na bardzo dokładne i realistyczne odtworzenie struktury skóry, jej porów, zmarszczek czy załamań. Cały czas skanowania prezydenta wyniósł jedynie 90 s – jest to czas, w trakcie którego skaner 3D jest w stanie zeskanować twarz człowieka. Tylko tyle prezydent musiał siedzieć nieruchomo – jest to bardzo krótki czas, w którym udało się osiągnąć realistyczny, rozpoznawalny skan Obamy.

Barack Obama został tym samym pierwszym i do tej pory jedynym prezydentem, który posiada skan 3D swojej twarzy!

Zastosowanie skanerów 3D podczas tworzenia gry komputerowej War World 3

Gracze oczekują od twórców gier coraz bardziej realistycznej grafiki, otoczenia, które wygląda jak wyjęte z rzeczywiści oraz postaci, które zaczynają przypominać coraz bardziej filmowych bohaterów, a nie postacie animowane. Twórcy gry War World 3 zdecydowali się na skorzystanie ze skanerów 3D, aby postacie występujące w grze były bardzo realistyczne, aby ich ubrania, karabiny i pistolety były jak bardziej zbliżone do tych, które pojawiają się w rzeczywistych filmach.

Podczas skanowanie zostały użyte skanery 3D firmy Artec, które następnie zostały wykorzystane do skanowania ludzi. Skany zostały przeniesione na komputer, gdzie graficy, animatorzy i projektanci nadali im życie i ruch, dzięki czemu wyglądają jak żywi i podczas grania ma się wrażenie przebywania w otoczeniu prawdziwych żołnierzy.

Skanowanie 3D na potrzeby wydruku 3D

Wydruki 3D są coraz szerzej wykorzystywane w wielu branżach. A tym przypadku projekt został zrobiony dla muzeum w Lubinie – polegał na zeskanowaniu członków grupy rekonstrukcyjnej noszącej stroje z okresu I Wojny Światowej. Skany 3D były potrzebne, aby w późniejszy okresie ze skanów stworzyć części figur, które zostały wydrukowane na drukarkach 3D, a następnie złożone oraz ręcznie pomalowane – powstały w ten sposób naturalnych rozmiarów figury stworzone dla potrzeb miasta. W tym przypadku idealny okazał się skaner mobilny LEO, który pozawala na skanowanie bez kabli oraz bez podłączenia do komputera co zdecydowanie ułatwia sprawę podczas skanowanie człowieka, któremu części jest stać w bezruchu przez długi czas.

To tylko z niektórych przykładów wykorzystania skanerów 3D, ale idealnie pokazują jak szeroko i w jak wielu miejscach mogą zostać wykorzystane.

Dowiedz się więcej >>

KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło:
 
Szkolenia SOLIDWORKS