ZW3D a projektowanie produktów konsumenckich

29.12.2020 Skomentuj pierwszy

ZW3D to program do projektowania 3D z bardzo szerokim wachlarzem zastosowania. Program ten nie jest ograniczonym konkretnymi szablonami, nie jest przypisany do jednej branży, posiada wiele narzędzi, które mogą zostać wykorzystane w wielu gałęziach. Projektantów mogą ograniczać jedynie wyobraźnia i umiejętności.

Poniżej przedstawiamy klika produktów, które zostały zaprojektowane przy pomocy ZW3D.

Żelazko ze stacją dokującą

Pierwszym zaprojektowanym w ZW3D produktem jest żelazko ze stacją dokującą. Projektując taki produkt należy pamiętać zarówno o ergonomii i funkcjonalności jak i o wyglądzie.

ZW3D pozwala na modelowanie hybrydowe, co w przypadku skomplikowanego kształtu składającego się z dwóch części bardzo ułatwia pracę. W pierwszej kolejności został wykonany model 3d korpusu żelazka, a później został on pocięty na poszczególne części (takie jak osłonka zbiornika czy przedni panel) i zmieniony w całości na złożenie. Umożliwia to stworzenie z jednego modelu zarówno powierzchni stycznej do sąsiadujących (jak górna powierzchnia panelu) jak i całego korpusu. Nie ma potrzeby tworzenia dwóch modeli 3D co skraca pracę projektanta.

Kolejnym plusem ZW3D przy okazji projektowania tego modelu jest automatyczne aktualizowanie zmian – jeśli zmieni się zarys korpusu automatycznie części wycięte z niego również się zaktualizują bez potrzeby poprawiania ręcznego. Rendering jednak może okazać się niezbędny między innymi do wykonania prospektów czy wyboru odpowiedniego materiału dla pozostałych części (jak pojemnik z wodą).

Mikser kuchenny

W przypadku miksera przy projektowaniu zostało zastosowane modelowanie powierzchniowe. W obecnych czasach coraz ważniejszy jest wygląd urządzeń RTV czy AGD, projektowanie jest całkiem inne niż kiedyś, gdy większość sprzętów była bardzo toporna. Design jest bardzo ważny podczas projektowania, to on przyciąga klientów. Przez ogromną różnorodność wnętrz w wielu przypadkach przeważa on decyzję o zakupie konkretnego sprzętu.

We wzornictwie przemysłowym projektanci muszę pamiętać zarówno o pięknych designie jak i o ergonomii. Powstaje wiele oryginalnych, fantazyjnych kształtów, które mogą być zaprojektowanie tylko przy pomocy modelowania powierzchniowego.

W ZW3D dostępnych jest szereg operacji, dzięki którym projektant może stworzyć skomplikowane kształty przy jednoczesnym zachowaniu styczności powierzchni. W przypadku projektowania miksera modelowanie 3d w kontekście złożenia okazuje się nieocenioną pomocą dla projektującego.

W końcu poza tym, że obudowa będzie ładna, musi w sobie pomieścić silnik oraz pozostałe części napędu. Po stworzeniu modelu dzięki ZW3D jest możliwość sprawdzenia jak wszystkie części się poruszają oraz czy nie występują kolizje (np. mieszadła z miską).

Odtwarzacz MP3

Najmniejszym produktem pokazanym w powyższym wpisie jest projekt odtwarzacza mp3. Był to swojego czasu bardzo popularny projekt na rysku posiadał wiele odpowiedników, designów.

ZW3D pozawala projektantowi na bezproblemowe zaprojektowania wtyczki USB, elementów elektronicznych we wnętrzu produktu (np. kondensatory) oraz przycisków wraz z obudową.

Modele każdej z części projektant może zaprojektować oddzielne, złożyć w cały odtwarzacz i sprawdzić czy wszystko do siebie pasuje. Po sprawdzeniu dopasowania należy przejść do renderingu (np. w programie KeyShot), aby stworzyć wizualizację jeszcze przed produkcją (umożliwi to też stworzenie realnego prototypu).

Gdy projektant ma już pewność, że wszystko do siebie pasuje, produkt spełnia jego oczekiwania może przejść również do zaprojektowania formy wtryskowej pod obudowę odtwarzacza. ZW3D posiada cały zestaw narzędzi oraz bibliotek do budowania form wtryskowych.

Oryginalna lampa biurkowa

Ostatnim przykładem jest lampka biurkowa w kształcie koparki, w którym idealnie widać zalety tworzenia złożeń i budowania części w kontekście złożenia. Umożliwia to również tworzenie części w kontekście złożenia w taki sposób, aby razem się przebudowywały. Oznacz to, że zwiększając średnicę otworu, średnica koła również się zmieni dopasowując się.

Modelowanie części w kontekście złożenia jest wygodne, projektant ma możliwość obserwacji pozostałych elementów złożenia oraz wykorzystania krawędzi ich ścian lub całych brył.

W ZW3D projektanci mogą sprawdzić też kinematykę mechanizmu, wykrywać kolizję oraz sprawdzić przenikanie części.

Wypróbuj najnowszą wersję ZW3D >>

KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło: