iziNorm dla Solid Edge (Video)

17.04.2012 Skomentuj pierwszy

Rozszerzenie oferty o bazę części normowych iziNorm dla systemu Solid Edge stało się kluczowym wyzwaniem dla firmy iziSoft w tym półroczu. Pomimo pełnej integracji iziNorm z systemem Solid Edge udało się zachować porównywalną funkcjonalność jak w przypadku iziNorm dla SolidWorks który to został opisany w artykule „iziNorm, czyli jak projektować w SolidWorks po polsku”.

Wykorzystywanie bibliotek zgodnych z Polskimi Normami w wielu biurach konstrukcyjnych jest ciągle kluczowe i stanowi często problem w budowaniu projektu 3D. Zakres funkcjonalny systemu Solid Edge zawiera rozbudowaną bibliotekę części normowych zgodnych ze standardami często używanymi w naszym kraju jak ISO czy DIN. W wielu przypadkach taki zakres jest wystarczający. Jeżeli jednak chcielibyśmy budować wykazy części w oparciu o typowo krajowe normy zawierające polskie opisy, to musimy skorzystać z innych rozwiązań. Jednym z nich jest w pełni zintegrowana z systemem Solid Edge biblioteka iziNorm która jest zbiorem parametrycznych części normowych możliwych do wykorzystania w systemie ST 4 w wersji 32 lub 64 bitowej.

 

Rysunek 1: Integracja iziNorm z Solid Edge ST 4

iziNorm to środowisko które dostarcza również kilka dodatkowych funkcjonalności ułatwiających pracę. Wszystkie funkcje są dostępne w panelu który może być ukrywany i pokazywany oraz dokowany na krawędziach ekranu. Praca z panelem iziNorm nie odbiega od przyjętego schematu pracy z tego typu oknem w systemie Solid Edge. Główne menu iziNorm zawiera pasek narzędziowy z funkcjami przedstawionymi na Rysunku 2.

Rysunek 2: Pasek narzędziowy iziNorm

Wstaw i Wymień należą do najczęściej używanych funkcji iziNorm. Pierwsza powala na wstawienie wybranej części normowej do złożenia. Ułatwieniem w wyborze jest pogrupowanie norm w foldery takie jak np. Śruby, Nakrętki, Podkładki oraz podfoldery które stanową podgrupy takie jak Z łbem sześciokątnym, Dociskowe, Klinowe itp. Oddzielną grupę stanową foldery o nazwie Wycofane, które zawierają normy wycofane bez zastąpienia jednak będące ciągle w użyciu jak np. PN-M-82148 czy PN-M-82022. Po wybraniu funkcji Wstaw otwiera się okno w którym możemy wybrać parametry części normowej:

 Rysunek 3: Okno wyboru parametrów części iziNorm

Często lista dostępnych parametrów przekracza kilkaset. Dlatego istnieje możliwość używania filtra który pozwala na zawężenie szukanego zakresu. Najczęściej do filtrowania używane są cechy geometryczne takie jak średnica, długość ale również, jeżeli to norma definiuje, to można używać dodatkowych właściwości takich jak dokładność wykonania czy klasa wytrzymałości. Są to cechy które nie wpływają na geometrię części normowej jednak mają znaczenie przy tworzeniu wykazu części. Wsparcie cech niegeometrycznych stanowi jedną z głównych zalet używania iziNorm i pozwala na zbudowanie zgodnego z normą opisu części np.:

Śruba z łbem sześciokątnym PN-EN ISO 4014 M10 x 80 – 10.9


Jak łatwo zauważyć, długość opisu części normowej w postaci Śruba z łbem sześciokątnym ... mimo, że poprawna z punktu widzenia opisu normy, w wielu przypadkach może powodować problemy ze zmieszczeniem opisu w tabelce wykazu części. Dlatego we właściwościach części zapisywany jest również opis w postaci skróconej:

Śruba M10 x 80 – 10.9

Numer normy (w tym przypadku PN-EN ISO 4014) jest zapisywany w oddzielnej właściwości. O tym czy używać opisu skróconego czy dłuższego decyduje konfiguracja tabelki wykazu części w systemie Solid Edge. Każdy człon opisu części normowej jest bardzo istotny w procesie identyfikacji. W naszym przykładzie widzimy śrubę o średnicy M10 i długości trzpienia 80 mm wykonaną w klasie 10.9. Często taki opis jest wystarczający, może jednak zostać dodatkowo rozszerzony o symbol powłoki elektrolitycznej zgodnej z normą PN-EN ISO 4042 lub powłoki cynkowej zgodnej z PN-EN ISO 10683.

Rysunek 4: Wybór powłoki elektrolitycznej

W naszym przykładzie pozwala to na rozszerzenie opisu części do przykładowej postaci:

Śruba PN-EN ISO 4014 M10 x 80 – 10.9 – A9P

Jak to zostało pokazane, iziNorm wspiera pełny indeks części normowej który nie tylko zawiera informacje geometryczne ale również dokładność wykonania, klasę wytrzymałości, materiał oraz powłokę. Indeks części normowej jest również wykorzystywany do budowania nazwy pliku używanej w systemie Solid Edge. Są jednak przypadki gdzie nazwa pliku może wymagać korekty od strony użytkownika. iziNorm wspiera normy których model normowy jest wyłącznie półfabrykatem do postaci która występuje w dokumentacji 3D. Do takich elementów należą np. kształtowniki, podkładki odginane czy nity. Wstawiając taki element do złożenia możemy zaznaczyć opcję Dodaj przypadkowy indeks lub Odpytaj o nazwę co pozwoli na wygenerowanie części o nazwie która będzie identyfikowała część zgodnie z numeracją wykorzystywaną przy tworzeniu projektu.

Rysunek 5: Przykład użycia kształtownika iziNorm jako półfabrykatu

Tak wstawiona część normowa do złożenia stanowi podstawę do modyfikacji. Jest to tym bardziej ułatwione, że wszystkie części normowe zostały stworzone w Solid Edge w technice sekwencyjnej z wykorzystaniem równań co zdecydowanie przyśpiesza pracę.

Inną możliwością iziNorm jest integracja z dowolnym systemem ERP który przechowuje indeksy elementów zakupowych w tabelach baz danych jak np. Microsoft SQL Server. Komunikacja z bazą danych systemu ERP odbywa się za pomocą źródła danych ODBC z odpowiednią konfiguracją polegającą na zbudowaniu kwerendy SQL pobierającej dane, zbudowania pól po których użytkownik będzie przeszukiwał dane oraz ustaleniu pola (lub pól) których wartości będą importowane do właściwości części normowej podczas plasowania w złożeniu. Tak skonfigurowane połączenie pozwoli na wyeliminowanie błędów które by mogły powstać przy ręcznym przepisywaniu indeksów.

Rysunek 6: Pobranie indeksu części z serwera bazy danych systemu ERP

Takie połączenie z systemem zarządzania jest tym bardziej istotne im większa grupa inżynierów pracuje nad projektem i im większe złożenie jest budowane. I tutaj też iziNorm może pomóc, gdyż posiada funkcje odciążające pamięć komputera częściami normowymi w złożeniu. Jednym klawiszem Ukryj wszystkie możemy ukryć wszystkie części normowe w złożeniu a drugim Pokaż wszystkie je wyświetlić.

Jedną z ostatnich czynności jaką wykonują konstruktorzy jest wykonywanie wykazów części. Solid Edge pozwala na wstawienie tabeli wykazu części do dokumentacji płaskiej. iziNorm jednak rozszerza tą funkcjonalność o możliwość eksportowania wykazu części do dowolnego systemu baz danych (np. Microsoft SQL Server) oraz możliwość generowania raportów za pomocą narzędzia Microsoft Report Builder. Dzieki temu użytkownik uzyskuje dostęp do całego środowiska pozwalającego na zaawansowane analizy złożenia. Możliwe jest między innymi budowanie warunków pozwalających na wyróżnianie grup elementów po zadanych właściwościach, uzyskiwanie statystyk najczęściej używanych części a nawet budowanie całych kosztorysów.

Rysunek 7: Możliwości tworzenia wykazu części za pomocą iziNorm

Dodatkowe możliwości budowania wykazów części pozwalają na pełną integrację iziNorm z istniejącym w firmie schematem opisu części. Jednak aby raport mógł powstać automatycznie, wcześniej konstruktor musi uzupełnić właściwości dostosowane wszystkich części. Od rzetelności tej czynności uzależniona jest jakość wykazu części. Bardzo często, użytkownicy Solid Edge (ale i innych sytemów CAD) lekceważą proces konfiguracji szablonów co skutkuje tym, że po wykonanym projekcie bardzo wydłuża się czas wykonania raportu wykazu części.

Połączenie zaawansowanego systemu modelowania jakim jest system Solid Edge z biblioteką części normowych daje doskonałe narzędzie, które może być wykorzystywane przez polskich inżynierów w biurach konstrukcyjnych. Niespotykane możliwości takie jak wsparcie cech niegeometrycznych, zaawansowane funkcje integracji z systemami zarządzania czy możliwość budowania własnych raportów w połączeniu z niską ceną powodują, że jest to bardzo atrakcyjne narzędzie.

Istnieje możliwość otrzymania 45 dniowej wersji testowej systemu Solid Edge z indywidualnie przygotowanymi szablonami tabelek rysunkowych oraz darmową wersją iziNorm.

Aby uzyskać szersze informację na temat systemu Solid Edge lub iziNorm, prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy z firmą iziSoft.

Autor: Norbert Adamski - iziSoft
www.izisoft.pl
www.solidedgest.pl

 

Jak budować złącze śrubowe w systemie Solid Edge korzystając z biblioteki części znormalizowanych iziNorm?

Jak zmienić parametry części normowej z iziNorm w systemie Solid Edge?

KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło: