Edgecam 2012 R1 Innowacyjny system CAM - cz. 1

06.12.2011 Skomentuj pierwszy

Podczas październikowych targów EMO w Hanowerze odbyła się oficjalna premiera najnowszej wersji oprogramowania Edgecam – 2012 R1. Edgecam to przyjazne narzędzie CAM, w którym tworzenie kodu NC na obrabiarki 5-cio osiowe oraz wielozadaniowe centra tokarsko-frezarskie jest łatwe oraz bezpieczne.

Najnowsza wersja systemu zawiera kolejne innowacyjne rozwiązania poprawiające produktywność. Obecnie rozpoczynają się prace nad tłumaczeniem systemu na język polski, który dostępny będzie na ryku już wkrótce. Ilość unikalnych rozwiązań jakie pojawią się w prezentowanej wersji systemu jest na tyle duża, że opisane zostaną w dwóch odrębnych artykułach.

Rys. 1. Nowe okno startowe Edgecam 2012 R1.

Współpraca z najnowszymi systemami CAD 3D
Najnowsza wersja Edgecam 2012 R1 zapewnia pełne wsparcie i asocjatywną współpracę z wiodącymi na świecie systemami Komputerowego Wspomagania Projektowania (Rys. 2) takimi jak: SolidWorks 2012, Autodesk Inventor 2012, Solid Edge ST4, NX7.5, Creo Elements/Pro 5.0, Spaceclaim 2011+, CATIA V5R20, ProDesktop, Kompas-3Dv11. Ponadto Edgecam 2012 R1 wczytuje niezależne formaty plików typu; ACIS, Parasolid, GRANITE, DXF, DWG, IGES, STL, VDA. Za doskonałą współpracę z wymienionymi najnowszymi aplikacjami, Edgecam otrzymał od producentów oprogramowania CAD stosowne certyfikaty potwierdzające pełną zgodność z określoną wersją systemu.


Rys. 2. Systemy CAD współpracujące z Edgecam 2012 R1.

Usprawnienia w frezowaniu rowków
Jedną z wielu nowości wersji Edgecam 2012 R1 jest usprawnienie automatycznego wykrywania asocjatywnych cech technologicznych z brył 3D, które mogą być obrabiane Cyklem Rowki. Cechą typu rowek mogą być m.in: kieszenie otwarte i zamknięte, kieszenie z dnem walcowym, kieszenie przecinające się (Rys. 3). Cykl Rowki został wzbogacony o strategię Bryła, która umożliwia wybranie do obróbki odpowiedniej cechy technologicznej i asocjatywne powiązanie ścieżki narzędzia ze wskazaną geometrią. Nowym rozwiązaniem jest możliwość wykonania rowka w kilku przejściach narzędzia, w którym każde z wejść realizowane jest po zadanym kącie z maksymalną możliwą dla narzędzia głębokością wejścia.


Rys. 3. Możliwości obróbki rowków w Edgecam 2012 R1.

Nowości w interfejsie
Jedną z wielu zalet oprogramowania Edgecam jest łatwy, przyjazny dla użytkownika interfejs. Prosty w nauce i obsłudze system to szybki czas wdrożenia jego funkcjonalności w firmie. Wersja Edgecam 2012R1 wzbogacona została w nowy sposób wyświetlania podpowiedzi poszczególnych etapów generowania ścieżki narzędzia (Rys. 4). Transparentna podpowiedź wyświetlana jest bezpośrednio w obszarze roboczym jednoznacznie informując użytkownika jaki jest kolejny krok do wykonania. Nowy Edgecam 2012R1 zawiera również innowacyjny sposób edycji poszczególnych elementów wskazanych jako geometrie, prowadnice, zakresy itp. Po rozwinięciu danego cyklu pojawi się lista wybranych w strategii składników. Poprzez podświetlenie ich, jednoznacznie widać co było wskazane przez użytkownika do obróbki, co jest zakresem a co np. powierzchnią chronioną. Programista może edytować tylko wybrany element bez potrzeby otwierania i przeglądania cyklu głównego.


Rys. 4. Usprawnienia w interfejsie Edgecam 2012 R1.

Nowa strategia frezowania w Cyklu Zgrubnym
Kolejną unikalną nowością w wersji 2012 R1 jest strategia typu Wave w Cyklu Zgrubnym frezowania. Specjalna technologia tworzenia ścieżki narzędzia (Rys. 5) zapewnia zachowanie stałej szerokości skrawania na każdym etapie pracy narzędzia w materiale. Płynny kształt ścieżki w strategii Wave to większa stabilność freza, doskonała precyzja i wydajność usuwania materiału. To także szybszy czas obróbki.


Rys. 5. Ścieżka narzędzia wygenerowana strategią Wave.

Symulacja od dowolnego miejsca w sekwencji
W Edgecam 2012 R1 symulację obróbki można rozpocząć od dowolnego miejsca w sekwencji. Wystarczy wstawić polecenie „Uaktualnij półfabrykat”, kliknąć na nim prawym klawiszem myszy i uruchomić symulator. Po otworzeniu programu widoczny będzie zaktualizowany, wstępnie obrobiony półfabrykat, który będzie wykorzystany dla kolejnych narzędzi. Programista nie musi tracić cennego czasu na oglądanie i zbędne symulowanie poprzednich nie istotnych w danym momencie cykli.

Pełne wsparcie dla pracy konika
Kolejną nowością wersji 2012 R1 jest wsparcie dla pracy konika w module tokarskim. Funkcjonalność ta pozwala na odpowiednie skonfigurowanie kinematyki tokarki bezpośrednio w Kreatorze postprocesorów, w którym konik będzie osobnym elementem kinematycznym. Dzięki nowej funkcjonalności bezpośrednio w Edgecam użytkownik może programować jego ruchy, symulować prawidłową pracę wraz z wykrywaniem kolizji.


Rys. 6. Symulacja pracy konika w Edgecam 2012 R1.

Przedstawione w części pierwszej artykułu funkcjonalności Edgecam 2012 R1 to tylko zarys opcji jakie pojawią się w nowej wersji systemu. Edgecam 2012 sygnowany oznaczeniem R1 to kolejny krok w przyszłość programowania maszyn CNC. Nowe strategie obróbki, nowe typy narzędzi skrawających, nowoczesne obrabiarki numeryczne to wyzwanie jakiemu z powodzeniem sprosta nowoczesny i innowacyjny system Edgecam. Szerszy opis nowości Edgecam 2012 R1 dostępny będzie już wkrótce na stronach www.nicom.pl oraz www.edgecam.pl.

Mgr inż. Marcin Osieczko

KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło: