ALLPLAN USER DAY
Warsaw Industry Week 2020
Targi druku i skanu 3d - 3D SOLUTIONS 2020
Dni Druku 3D 2020

Co łączy Netflix, Spotify, Simcenter 3D - platforma do obliczeń

10.12.2018 Skomentuj pierwszy

Większość z nas kojarzy platformy Netflix czy Spotify. Są to popularne platformy, które oferują treści rozrywkowe. W zależności od abonamentu możemy korzystać z dobrodziejstw oferty.

Simcenter jest platformą do obliczeń inżynierskich metodą elementów skończonych. Dlaczego więc zestawiamy go razem z platformami rozrywkowymi? Sposób dostępności do różnych typów analiz jest zbliżony do tych oferowanych przez Netflix czy Spotify. Ale uwaga, nie jest to stały abonament, gdzie w trakcie trwania umowy mamy dostęp do modułów obliczeniowych. Decydując się na Simcenter 3D wraz tokenami otrzymujesz dożywotnio dostęp do platformy z różnymi rodzajami analiz. Nic nie przepada i nic się nie kończy – te słowa też już chyba gdzieś słyszeliśmy. W obecnych czasach bardzo dużo produktów – również inżynierskich jest oferowanych w formie subskrypcji. Na polskim rynku nie lubimy być zmuszani do stałej cyklicznej opłaty, bez której program przestaje działać. Dlatego Siemens w dalszym ciągu oferuje swoją platformę obliczeniową dożywotnio. Po co więc porównanie do platform opartych na subskrypcji? Dlatego, że wybór pakietu subskrypcji w platformach rozrywkowych pozwala na zdecydowanie się czy chcemy oglądać lub słuchać treści w lepszej jakości, na większej liczbie urządzeń. Siemens proponuje dostęp do różnych typów analiz w zamian za określoną liczbę tokenów. Mając większą ilość tokenów – mamy większą pulę typów analiz do wykorzystania. Tokeny są oferowane w paczkach po 100 tokenów, a następnie zwiększane o wielokrotność 50 tokenów.

Skąd się wzięły tokeny w Siemens, co one tak naprawdę dają i czym jest Simcenter 3D? Simcenter 3D jest systemem do analiz inżynierskich opartych na metodzie elementów skończonych czyli MES. Klienci potrzebujący przeprowadzać analizy MES w tradycyjnych systemach muszą dokładnie określić się już na etapie jego wyboru, jakie typy analiz będą przeprowadzać, np. analizy statyczne oraz analizy nieliniowe. Wymagania rynku jednak pokazują, że zdarzają się sytuacje, w których jesteśmy zmuszeni do przeprowadzenia dodatkowych analiz, których wymaga od nas klient/kontrahent, np. analizę przepływu wraz z rozkładem temperatury. Sprawdzamy możliwości naszego softu i okazuje się, że nie mamy takowej możliwości, a zakup jednorazowo tego modułu jest dla nas nieopłacalny. Można się posiłkować zleceniem obliczeń na zewnątrz, ale nie zawsze się to opłaca lub jest objęte klauzurami poufności i nie możemy przesłać dokumentacji firmie trzeciej. W tym przypadku prawdopodobnie zlecenie nam ucieknie. W Simcenterze unikniemy takiej sytuacji dzięki tokenom. Tokeny to żetony, które mamy do dyspozycji, a każde użycie danego typu analizy jest odpowiednio wycenione. Simcenter 3D wraz z tokenami pozwala na elastyczne przełączanie się pomiędzy różnymi typami analiz. Owszem, jeśli nabędziemy kilka rożnych modułów to pomiędzy nimi również się możemy przełączać. To prawda, ale dotyczy tylko zakupionych modułów, natomiast wdrożenie Simcenter 3D z tokenami jest bardziej opłacalne.

Jak to wygląda w praktyce? Jako przykład posłuży konfiguracja najczęściej używana czyli Simcenter 3D + 150 tokenów. W takiej konfiguracji Simcenter 3D stanowi podstawę jako pre i post procesor. Chcąc użyć zaawansowanych analiz korzystamy z modułu, który ma swoją równowartość w tokenach. Powiedzmy, że potrzebujemy policzyć przepływ powietrza przez nasze urządzenie. Do tego celu z dostępnych 150 tokenów system „zablokuje” nam 33 tokenów. Po zakończeniu obliczeń zablokowane 33 tokeny wracają z powrotem do pełnej puli, nic nie przepada. Chcąc wykonać analizę termiczną „zajmiemy” 43 tokeny, a dokonując sprzężoną analizę cieplno-przepływową zajmiemy 76 tokenów (43 moduł cieplny + 33 moduł przepływowy). Pewnego dnia przychodzi zlecenie, że potrzebujemy zasymulować pracę kinematyczną naszego urządzenia i wyznaczyć siły w trakcie ruchu w obiektach. Nic strasznego – wykonujemy niezbędną analizę, a na czas analizy program zablokuje mam 55 tokenów. Chciałbym zobaczyć naprężenia sprzężone wraz z symulacją ruchu – wykonuję analizę, a program ponownie blokuje na czas analizy wymaganą ilość tokenów – w tym przypadku 97. Taka elastyczność pozwala na podjęcie dowolnego zlecenia. Co będzie, jeżeli owa elastyczność spowoduje wzrost zleceń na tyle, że będziemy potrzebowali kolejnego inżyniera analityka? Możemy w takim przypadku dokupić Simcenter 3D, który jest bazą. W ten sposób jeden z analityków w Simcenter 3D dokonuje analizy cieplno-przepływowej i pobiera 76 tokenów, drugi analityk sprawdza symulację ruchu i blokuje 55 tokenów, czyli z dostępnych 150 tokenów pozostało nam w omawianym przykładzie 19 tokenów.

Sposób pracy i elastyczność rozwiązania rozstała przedstawiona powyżej, ale jak sprawdzić, kto ile aktualnie używa tokenów lub ile pozostało wolnych i jak nad nimi zapanować? Praca na tokenach opiera się na popularnych zarządzaniu licencyjnym FlexLM. Logując się na serwer licencji będziemy widzieli, ile mamy dostępnych modułów / tokenów. Jeżeli ktoś ich aktualnie używa, to również jest pokazane, ile tokenów oraz na jaki moduł został pobrany. Mamy więc pełną kontrolę nad tym, kto w danej chwili używa tokenów.

Modułów opartych na tokenach jest naprawdę sporo możemy dostosować obliczenia do każdego zagadnienia fizycznego możemy wybrać z pośród dostępnych obliczeń:

Simcenter Environment for LS-Dyna NX Nastran Aero- Elastic
Simcenter Environment for Samcef NX Nastran Superelement
Simcenter Environment for MSC Nastran NX Nastran DMAP
Simcenter Environment for Ansys NX Nastran RDMODES
Simcenter Environment for ABAQUS NX Nastran Reduced Representations
SC BEM Acoustics Environment NX Nastran DMP
SC Aerostructure Environment NX Nastran Topology Optimization
Simcenter Thermal NX Nastran Multistep Nonlinear (SOL 401/402)
Simcenter Advanced Thermal SAMCEF Bacon
Simcenter Space Systems Thermal Asef Solver
Simcenter Thermal/Flow DMP Stabi Solver
Simcenter Flow Dynam Solver
Simcenter Advanced Flow Repdyn Solver
Simcenter Electronic Systems Cooling Spectral Solver
Simcenter Advanced Fluid Modeling Mecano Non-Linear Mechanical Solver
Simcenter Laminate Composites Mecano Thermal Solver
Simcenter Response Dynamics Asef Parallel Solver
Simcenter Noise & Vibration Modeling Dynam Parallel Solver
Simcenter FE Model Correlation Stabi Parallel Solver
Simcenter FE Model Update Mecano Parallel Solver
Simcenter Durability Mecano Supervisor
Simcenter BEM Acoustics Solver Simcenter Motion Modeling
Simcenter Acoustics HPC Simcenter Motion Solver
Simcenter Meshing for Acoustics Simcenter Motion Systems and Controls
Simcenter Margin of Safety Simcenter Motion Flexible Body
NX Nastran Basic Simcenter Motion Standard Tire
NX Nastran Advanced Bundle Flexible Pipe Standard Beam + Shell
NX Nastran Advanced Acoustics Flexible Pipe Standard Beam
SC ATV Flexible Pipe Advanced Beam
NX Nastran Dynamic Response Flexible Pipe Standard Shell
NX Nastran Advanced Acoustics Flexible Pipe Linear Dynamic
SC ATV Flexible Pipe Non-Linear Dynamic
  Flexible Pipe Optimization

Simcenter 3D oferuje bardzo szeroki zakres obliczeń w ramach korzystania z dostępnej ilości tokenów. Simcenter 3D oraz tokeny są licencjonowane pływająco, co oznacza, że z tej samej puli może korzystać wiele użytkowników dodatkowo ułatwiając pracę.

Nie ma róży bez kolców. Co w przypadku, gdy będziemy musieli przeprowadzić analizę, która wymaga większej ilości niż posiadamy. Użytkownik ma dwa rozwiązania:

  • zakupić większą ilość tokenów.
  • subskrybować tokeny – czyli wydzierżawić tokeny w miesięcznych okresach rozliczeniowych.

Podsumowując, podobnie jak platformy rozrywkowe możemy elastycznie korzystać z dostępnych modułów obliczeniowych, z taką różnicą, że tokeny zostają u nas na stałe i nic nie przepada. Jeżeli jednak wolimy płacić niższą kwotę w postaci subskrypcji to również możemy wybrać taki model biznesowy.

Firma GM System – jedyny partner Siemens z tytułem Smart Expert Simens Partner w dziedzinie Solid Edge i Simcenter 3D jest wstanie wdrożyć oprogramowanie, a także zapewnić wsparcie techniczne na najwyższym poziomie.

Opracował Michał Sroka

KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło: