CC OPEN DAYS 2024

Rozszerzony konwerter plików 3D CAD w IRONCAD

04.12.2017 Skomentuj pierwszy

Obecnie o wyborze oprogramowania 3D CAD decyduje wiele czynników, takich jak: zaawansowana funkcjonalność, łatwość obsługi, szybkość wprowadzania zmian w projektach, koszty utrzymania licencji, pomoc techniczna oraz bezbłędna i rozbudowana wymiana danych z popularnymi formatami CAD.

Zwłaszcza ta ostatnia kwestia nabiera szczególnego znaczenia, gdyż dla biur projektowych ważna jest możliwość szybkiej wymiany danych również ze współpracownikami i kontrahentami, którzy korzystają z innych systemów 3D CAD.

Do systemów, które spełniają ten wymóg zalicza się IRONCAD. Jest to profesjonalne oprogramowanie 3D CAD, z wbudowanym modułem do bezpośredniego otwierania projektów 3D wraz z zachowaniem struktury pliku, z takich programów, jak m.in.:

  • SOLIDWORKS
  • Autodesk Inventor
  • CATIA
  • NX
  • Solid Edge
  • Pro/ENGINEER
  • AUTOCAD
  • Innych systemów obsługujących natywne formaty.

Funkcjonalność ta umożliwia użytkownikom IRONCAD wymianę danych projektowych z użytkownikami innych systemów CAD 3D. Dzięki temu nie muszą oni tworzyć modeli od podstaw, co przekłada się na wyraźne skrócenie czasu projektowania.

Warto zaznaczyć, że zaawansowany konwerter plików 3D CAD dostępny jest w standardowym pakiecie IRONCAD.

Dodatkowo wbudowane w programie IRONCAD dwa silniki graficznego ACIS (Dassault Systemes) i PARASOLID (Siemens) zwiększają jego kompatybilność z innymi systemami CAD 3D. W rezultacie wymiana danych jest dokładna i bezbłędna zarówno dla natywnych formatów np. SAT i X_T, jak również popularnych IGS czy STEP.

Jak zaimportować projekty 3D z innych programów CAD do IRONCAD?

Aby zaimportować plik złożenia z programów takich jak np.: Inventor czy SOLIDWORKS do IRONCAD należy postąpić według następującego procedury.

W pierwszej kolejności utworzono nowy dokument sceny 3D. Następnie z zakładki „Zespół” wybrano funkcję „Import” i wczytano wybrany projekt.

Podczas importu jednego pliku zespołu, program znajduje powiązane pliki części oraz podzespołów. Kolejno automatycznie generuje strukturę w drzewku, analogiczną do tej, która została określona w innym systemie CAD. Dodatkowo zostaje zachowane pierwotne nazewnictwo oraz dodatkowe metadane. Możliwy jest również bezpośredni import pojedynczych komponentów lub podzespołów. Na podstawie wczytanych projektów można wykonać dokumentację techniczną lub edytować ich geometrię.

Przykład automatycznie stworzonej struktury drzewka

P_ASSEMBLY-5 – Zespół (żółta ikona)
BG-75 – Podzespół (żółta ikona)
5x15x6_VENTURI-1 – Część (niebieska ikona)

EDYCJA ZAIMPORTOWANYCH PROJEKTÓW 3D

Oprócz samego procesu importowania plików, ważna jest również możliwość pracy na modelach zapisanych w natywnych formatach innych programów CAD. IRONCAD udostępnia zestaw narzędzi edycji bezpośredniej, która bez konieczności czasochłonnego odtwarzania jego geometrii pozwala na natychmiastową edycję geometrii modeli np. zmianę zaokrąglenia, rozwinięcie blachy, edycję szkiców, wydłużanie powierzchni itd. Modelowanie hybrydowe wspiera pracę z bryłami oraz powierzchniami.

Przykład zaimportowanego projektu 3D - można zauważyć, że jest to model bryłowy.

W prawym dolnym rogu okna sceny 3D wybrano opcję “Ściany przez auto-funkcje”, a następnie zaznaczono operację w celu jej automatycznego odtworzenia.

Po wybraniu powyższej opcji wskazana ściana podświetla się na kolor zielony. Kolejno prawym przyciskiem myszy aktywowano menu kontekstowe i wybrano opcję „Ściany do funkcji”. W rezultacie w drzewku operacji zostały wygenerowane funkcje odpowiedzialne za usunięcie materiału w części.

Wystarczy wybrać jeden otwór, a program sam rozpozna podobne. Oprócz odtworzenia operacji wyciągnięcia otworu, możliwa jest również zmiana jego średnicy oraz położenia.

W drzewku automatycznie odtworzono np.: „H Cylinder – Wyciągniecie proste” (usunięcie materiału), „Zaokrąglenie” czy „Szyk kołowy”.

Poszczególne kształty można również edytować chwytając za uchwyt i przeciągając o określoną wartość lub do wybranej geometrii. Drugim sposobem jest wskazanie ścianki i określenie długości wydłużenia z wykorzystaniem narzędzia Triball (opatentowane narzędzie rozwijane od 21 lat).

Dodatkowo, dedykowane funkcje programu IRONCAD umożliwiają przekształcanie zaimportowanej bryły w konstrukcję blaszaną oraz uzyskanie płaskiego wzoru (rozwinięcia) wraz z uwzględnieniem naddatków materiału oraz liniami i opisami gięcia.

WYKORZYSTANIE BAZ MODELI 3D UDOSTĘPNIANYCH PRZEZ PRODUCENTÓW

Konwertery plików CAD są bardzo użyteczne dla inżynierów, którzy często korzystają z bibliotek udostępnianych przez producentów i dystrybutorów. Są to bazy modeli dostępnych w standardach: ISO, ANSI, DIN, NF, GB, ASME. IRONCAD posiada  dodatkowo  opcję wyszukiwania i pobierania modeli bezpośrednio z poziomu interfejsu programu.

Pobierz i przetestuj IRONCAD

Program IRONCAD można bezpłatnie pobrać i przetestować jego możliwości. Wersja demo jest w pełni funkcjonalną wersją programu ograniczoną jedynie czasowo.

Pobierz demo IRONCAD >>>

KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło: