Pobierz infografikę wyzwania projektowe w CAD
Plastpol 2018
Podręcznik SOLIDWORKS 2018 Nowości w programie, porady praktyczne oraz ćwiczenia
Innoform 2018
SOLIDWORKS Simulation

HP PageWide XL – nowy standard dokumentacji technicznej

20.12.2016 Skomentuj pierwszy

HP PageWide to stosunkowo nowa technologia, która łączy w sobie takie zalety jak prędkość i jakość druku. Udało się to osiągnąć poprzez zaprojektowanie zupełnie nowego rodzaju głowicy, która ma szerokość całej strony. Dzięki temu można drukować szybko bo za jednym tylko przejściem, zarówno w trybie monochromatycznym, kolorowym jak i mieszanym.

Głowica składa się z kilku wymiennych modułów i w sumie posiada aż 200 tysięcy dysz. Technologia HP PageWide została opracowana na potrzeby pras przemysłowych HP Web Press a następnie została przeniesiona do drukarek biurowych oraz wielkoformatowych XL. Warto dodać, że niektóre modele drukarek HP PageWide XL dostępne są także w formie urządzeń wielofunkcyjnych umożliwiających oprócz druku także kopiowanie i skanowanie.

Głównym zastosowaniem drukarek HP PageWide XL jest obszar związany z tworzeniem i powielaniem dokumentacji technicznej (m.in. punkty reprograficzne, architekci, geodeci, firmy konstrukcyjne czy projektowe). Wydruki skierowane dla tego sektora mają specyficzne wymagania: powinny charakteryzować się idealnym odwzorowaniem szczegółów, idealną czernią oraz, coraz częściej, powinny zawierać także elementy kolorowe. W ten obszar oczekiwań opisywana technologia wpisuje się doskonale tym bardziej, ze druk odbywa się w bardzo wysokich prędkościach. Można powiedzieć, że HP PageWide XL ustanowił nowy znacznie wyższy standard jakościowy dokumentów technicznych o czystych liniach (tj. mapy GIS, schematy, rysunki techniczne), w kolorze, odwzorowaniu nawet najdrobniejszych szczegółów oraz płynnym przejściom szarości.

Ważnym aspektem jest także trwałość wydrukowanych dokumentów. Wydruki powstałe w technologii HP PageWide XL odporne są na wilgoć oraz blaknięcie i dotyczy to także sytuacji, w których do wydruków stosuje się niskobudżetowy niepowlekany papier dokumentowy. Urządzenie drukuje za pomocą wysokiej jakości atramentu pigmentowego przez co kolory żywo się prezentują a czerń jest głęboka. Wydruk możliwy jest na szerokiej gamie mediów w maksymalnej szerokości 101,6cm.

Porównanie podstawowych parametrów różnych modeli HP PageWide XL

Obecnie obserwowalny jest ważny trend na rynku: istnieje coraz większe zapotrzebowanie na wydruki kolorowe. W zasadzie część klientów już dziś pracuje tylko na kolorowych projektach. Technologia HP PageWide umożliwia zlikwidowanie granicy pomiędzy wydrukami kolorowymi i czarno-białymi co powoduje, że cały proces druku jest szybszy i bardziej efektywny w porównaniu z popularnymi technologiami (tj. LED).

W porównaniu do konkurencyjnej technologii LED wydruki wychodzą z urządzenia o wiele szybciej. Głowica o szerokości całej strony (zawierającej wszystkie sekcje kolorystyczne) sprawia, że prędkości druku w trybie monochromatycznym oraz kolorowym są identyczne i ultraszybkie. Taka konstrukcja HP PageWide sprawia, że zestawy mieszane mogą być drukowane podczas jednej sesji druku (rysunek 1). Zrównane zostały także koszty dla wydruków czarnobiałych oraz kolorowych.

Schemat przebiegu drukowania – popularne technologie vs HP PageWide XL

Dodatkowym atutem jest oprogramowanie HP SmartStream, które weryfikuje poprawność plików PDF oraz usprawnia pracę z urządzeniem poprzez kolejkowanie, zagnieżdżanie i obsługę wielu użytkowników, także w trybie współpracy.

Do drukarek HP PageWide XL można dołączać dodatkowy osprzęt w postaci urządzenia do automatycznego składania dokumentów (tzw. składarka/falcerka).

 

Opcjonalna składarka - automatyzuje pracę składania dokumentów

Jest to nieoceniona pomoc wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba składania dokumentów drukowanych wysokonakładowo. Operator może wybrać sposób składania wydruków z listy predefiniowanych stylów lub tworzyć własne szablony składania. Rola osoby obsługującej ogranicza się zatem jedynie do odbioru gotowych folderów.


HP PageWide XL należy do jednych z bardziej energooszczędnych urządzeń w swojej klasie. Drukarki zużywają o połowę mniej energii niż analogiczne drukarki oparte o konkurencyjną technologię LED. W trybie uśpienia urządzenie pobiera niespełna 5W natomiast w trybie pracy zaledwie około 400W energii elektrycznej (tabela 1).

 

Drukarka HP PageWide XL 8000

Tabela 1. Zapotrzebowanie na energię elektryczną (W) HP PageWide XL i konkurencyjnych drukarek LED

Więcej informacji na temat drukarek HP PageWide XL:

KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło:
 
NX CAD Ćwiczenia