Fujitsu H730 - bezpieczeństwo i wydajność
Testujemy Fujitsu Celsius H730: Bezpieczna mobilna stacja robocza.
Do redakcji na testy trafił elegancki 15.6 calowy Fujitsu Celsius H730 - to mobilna stacja robocza, której premiera miała miejsce dwa lata temu, co powoduje że cena staje się bardziej przyjazna przy nadal interesującej wydajności. Stacja dodatkowo została wyposażona w system uwierzytelnienia PalmSecure, który weryfikuje użytkownika po układzie naczyń krwionośnych w dłoni.
Trzeba przyznać że oferta Fujitsu skierowana jest głównie do wdrożeń korporacyjnych, specjalizujących się w projektowaniu, symulacji, animacji 3D, wymagających dużych mocy CPU i GPU. Dzięki technologi PalmSecure, także dla naukowców i analityków finansowych - którzy regularnie pracują z danymi wrażliwymi.
Jeśli chodzi o system operacyjny to do wyboru mamy wersje zarówno z Windowsem 7 jak i Windows 8.
Celsjus H730 to stacja robocza o wadze 2.75 kg oraz 32mm, co stawia ją po środku wśród konkurencji. W tym przypadku trzeba przyznać że grubość urządzenia jest eliminowana bardzo dobrym designem, a efekt końcowy jest bardzo przyjemny dla oka. Całość jest stabilna i sztywna, co podczas pracy daje poczucie solidnego wykonania.
- MSI WT72 Workstation - 48 mm
- Lenovo ThinkPad P70 - 34 mm
- Fujitsu Celsius H730 - 32 mm
- Fujitsu Celsius H760 - 32mm
- HP ZBook 17 G3 - 30 mm
- Dell Precision 3510 - 25 mm grubości
Ekran to jeden z najważniejszych elementów stacji roboczej. Fujitsu w modelu H730 zdecydowało się na umieszczenie ekranu o przekątnej 15,6 cala. Matryca typu pojemnościowego pozwala na wyświetlenie obrazu w rozdzielczości 1920x1200 pikseli. Ekran podświetlany w technologii LED zapewnia stabilną i przyzwoitą jasność i kontrast. Do plusów można dodać także możliwość odchylenia ekranu o kąt przekraczający 180 stopni.
Fujitsu zadbało o to by móc pracować przy większej ilości monitorów i dlatego stacja jest wyposażona w DisplayPort, a sygnał z niego pozwoli na wyświetlenie obrazu w rozdzielczości 2560x1600 pikseli.
Należy także wspomnieć o starannie wykonanej i zaprojektowanej klawiaturze. Delikatnie działające i czytelne przyciski dają komfort i szybkość pisania. Ona sama jest także zabezpieczona przed zachlapaniem lub przypadkowym wylaniem wody.
Pod obudową znajdziemy procesor serii Intel Core Haswell (i5 lub i7) oraz grafikę NVIDIA Quadro. Do wyboru mamy karty K510M (192 rdzenie CUDA), K1100M (384 rdzenie CUDA), K2100M (576 rdzenie CUDA). Od wyboru karty zależy także jaką pamięcią będziesz dysponować (1GB lub 2GB GDDR5 VRAM).
Pamięć RAM to przeważnie 4GB, ale za pomocą czterech dostępnych gniazd, możemy zwiększyć ją do 32GB. Laptop może także być wyposażony w kartę 3G lub 4G (HSPA+ lub LTE) umożliwiająca bezprzewodową komunikację z internetem. W standardzie za to znajdziemy kartę Bluetooth 4.0 oraz kartę WIFI 802.11 a/b/g/n.
Jak każdy laptop z serii CELSIUS można wyposażyć także w drugi twardy dysk, baterię lub napęd Blu-ray.
CELSIUS H730 wyposażony został w wiele portów komunikacyjnych, jeden port USB 2.0, trzy porty USB 3.0, gniazdo internetowe, czytnik kart pamięci SmartCard, VGA oraz wspomniany wcześniej DisplayPort do podłączenia np. zewnętrznego monitora.
Ciekawostką jest zastosowana technologia PalmSecure - to tak naprawdę czytnik układu naczyń krwionośnych w dłoni. Technologia ta staje się coraz popularniejsza dzięki swojej niezawodności. Odsetek fałszywych odczytów to zaledwie 0.0008%. Nie bez przyczyny takie zabezpieczenie stosowane jest także w bankomatach na całym świecie. Jak działa PalmSecure?
Ciekawym rozwiązaniem jest także przycisk ECO umieszczony wraz z przyciskiem włączania sprzętowego WIFI i zasilania. Praca w trybie ECO pozwala na pracę z niskim zużyciem energii, co nie jest bez znaczenia przy tak energochłonnej mobilnej stacji. Zgodnie z informacją producenta - czas pracy w takim trybie to 9 godzin.
Plusy:
- elegancki wygląd
- wydajność - procesor Quad-core (4 rdzenie)
- uwierzytelnienie biometryczne - PalmSecure
- wiele opcji konfiguracji
Minus:
- krótki czas pracy na baterii
- brak w zestawie kabla DisplayPort