CC OPEN DAYS 2024

Wykorzystanie skanera 3D Eva w odlewnictwie

13.07.2016 Skomentuj pierwszy

Każda firma dąży do usprawniania swojej produkcji. Firma Willman Industries Inc właśnie dzięki zastosowaniu skanerów 3D Artec rozszerzyła swoją ofertę w dziedzinie obróbki termicznej. W tym celu zainwestowano w najnowsze osiągnięcia technologii 3D – w skanery.

Firma Willman miała już pewne doświadczenie związane z technologią 3D, jednak zmiany na rynku wymusiły konieczność zastąpienia starszych urządzeń skanujących na najnowsze rozwiązania technologiczne. Właściciel firmy przyznał, że głównym kryterium wyboru skanera 3D Eva była konieczność pracy z odlewami ważącymi powyżej 13 500 kilogramów.

„W przypadku skanowania wielkich odlewów mobilny skaner 3D Artec można zabrać do miejsca odlewu zamiast przenosić odlew tam, gdzie znajduje się ramię ze skanerem 3D” wyjaśnia manager Exact Metrology. „W ten sposób skaner Artec, posiadający duży obszar skanowania, umożliwia zdecydowanie szybsze pomiary niż standardowe ramię ze skanerem laserowym. Dodatkowo skaner 3D wyróżnia się dużą precyzją i dokładnością.”

Inspektor ds. jakości z firmy Willman przyznał, że odkąd skaner 3D Eva został zakupiony, nie ma dnia, w którym nie byłby on używany. Inspektor szacuje, że skaner był już wykorzystany podczas co najmniej 50 inspekcji z zakresie kontroli jakości. Skaner jest wykorzystywany znacznie częściej niż wcześniej oczekiwano.

Oto jak skaner Eva radzi sobie podczas kontroli, która polega na skanowaniu odlewów.

„Udało nam się znacznie ulepszyć ten proces. Udało nam się usprawnić kontrolę wymiarów nie tylko dzięki samym pomiarom, ale także poprzez sprawdzanie różnych zmiennych wejściowych przy pomocy skanera Eva.” – deklaruje specjalista.

Kontrola wymiarów odbywa się poprzez porównanie rzeczywistego odlewu z modelem zaprojektowanym za pomocą CAD. Może to również być pomocne w trakcie trwania procesu odlewania. Na przykład, kontrola czy nie wystąpiło przesunięcie rdzenia odlewniczego. Zbieranie danych odlewniczych przez skaner Eva jest znacznie szybsze i dostarcza więcej informacji niż skanowanie laserowe.

Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii 3D znacznie zwiększyła się efektywność podczas procesu obróbki, skanowaniu form oraz działaniom służącym inżynierii odwrotnej i w rozwiązywaniu złożonych zagadnień inżynieryjnych.

Problemy takie, jak nierówne schładzanie odlewu mogą powodować wystąpienie uszkodzeń w odlewie. Bardziej wydajne zbieranie danych i szybsze przygotowanie pozwala technologom odpowiednio wcześniej dostrzec uszkodzenia wynikające z nierównego chłodzenia odlewu. Wszystkie te działania mają uchronić firmę przed ewentualnymi stratami wynikającymi z uszkodzenia odlewów.

„Bez wątpienia skaner Eva umożliwił znaczną redukcję kosztów w naszej firmie,” – deklaruje szef działu kontroli jakości. „ Skanery to innowacyjne narzędzie, które spełni nasze wymagania.”

KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło: