30 lat Nemetschek Allplan - od deski kreślarskiej do BIM

05.03.2015 Skomentuj pierwszy

Nemetschek Allplan z dumą spogląda wstecz na 30 lat doświadczenia w zakresie oprogramowania dla architektury, budownictwa, przemysłu, AECM, zarządzania oraz Building Information of Modeling (BIM). W roku 1984 rozpoczęła się historię programu Allplan. Wtedy ukazała się pierwsza wersja dzisiejszego rozwiązania BIM – Allplan, co zaowocowało przejściem projektantów od tradycyjnej deski kreślarskiej do świata cyfrowego.

Przełomowe osiągnięcie w rozwiązaniu BIM nastąpiło w 1986 roku. Pojawił się wtedy pierwszy zintegrowany system dla architektów i inżynierów. Aktualna wersja programu Allplan 2015 zawiera nowe możliwości i funkcje w zakresie m.in. renderingu lub mostów i tuneli.

Building Information Modeling w inżynierii budowlanej

Funkcje 3D nie są niczym nowym. Programy CAD od wielu lat mają możliwość tworzenia trójwymiarowego modelu. Jednak początkowo rzadko je stosowano. Niektóre funkcje były niedopracowane i kłopotliwe w użyciu. Dlatego wielu projektantów nadal wybierało pracę w 2D, co przypominało cyfrową deskę kreślarską. Korzyści ograniczały się do bardziej efektywnego rysunku, wymiarowania, opisów z możliwością kopiowania, modyfikowania i usuwania. Obecnie znaczenie 2D stopniowo maleje a na wadze zyskuje praca hybrydowa, przeprowadzana częściowo w 2D oraz w 3D. W przeciwieństwie do innych programów, Allplan Inżynieria posiada tryb hybrydowy, w którym na podstawie elementów szalunkowych 2D tworzony jest model zbrojenia 3D. W ten sposób można uzyskać wiele korzyści z zastosowania zbrojenia 3D bez dodatkowego nakładu pracy.

Kompletne podejście oparte na modelu polega na stworzeniu modelu 3D dla szalunku i zbrojenia. Charakteryzuje się wysoką wydajnością i uzyskaniem poprawnych wyników. Ideą BIM jest praca nie tylko w obrębie modelu 3D, ale również współpraca pomiędzy architektami, projektantami, inżynierami, wykonawcami i inwestorami.

Motywacja: Produktywność i jakość

Statystyki wskazują, że dzięki BIM możliwe jest osiągnięcie wysokiego wskaźnika oszczędności w czasie. Utworzenie modelu budowli przyspiesza kolejne czynności, takie jak wprowadzanie płaszczyzn kondygnacji, elewacji, przekrojów i detali, wymiarów, symboli oraz raportów. Ponadto nakład pracy przy generowaniu poprawnych raportów i zestawień został zredukowany do minimum. Model budowli może być również wykorzystany do dodatkowych funkcji, np. pomiarów ilości, obliczeń objętości, wizualizacji i kontroli kolizji. Dzięki temu istnieje możliwość wyeliminowania powtarzających się informacji, a konflikty mogą zostać wykryte już w fazie koncepcji i planowania. Dzięki temu projektant może uniknąć pracochłonnego poprawiania projektu.

Wniosek jaki z tego wypływa oznacza, że niezależnie od przeznaczenia i ewentualnych dodatkowych kosztów, praca z BIM w przypadku większości firm inżynierskich jest korzystna z ekonomicznego punktu widzenia.

Komunikacja

Model budowli umożliwia również komunikację prowadzoną na zupełnie nowych zasadach. Zarówno cały model jak i wybrane dane mogą być przedstawiane partnerom procesu inwestycyjnego za pomocą dostępnych dokumentów poglądowych np. PDF 3D.

BIM pozwala na więcej. W większości przypadków istnieje możliwość zastosowania produktów od różnych producentów. Dzięki Open BIM-Standard IFC można skutecznie wymieniać dane między planistami, architektami, inżynierami i wykonawcami.

Rysunek 1: Szkoła wyższa Brugg-Windisch, Zürich, Szwajcaria

 

Rysunek 2: Przykład: Versamertobelbrücke, Greifensee, Szwajcaria

Allplan Inżynieria dla skutecznego procesu projektowania

Praca z BIM jest korzystna zarówno w przypadku złożonych budowli jak i w konstrukcjach inżynierskich takich jak mosty i tunele. Inżynierowie korzystają z innowacyjnych rozwiązań zwiększających efektywność pracy w Allplan 2015. Dotychczas tworzenie przekrojów podłużnych wzdłuż dowolnych krzywych lub modelowanie cięgien zajmowało wiele godzin. Aktualna wersja programu Allplan 2015 zawiera nowe funkcje wspomagające wymienione czynności. Cechy te minimalizują prawdopodobieństwo popełnienia błędu a inżynier otrzymuje poprawnie utworzony i bezkolizyjny model 3D. Pozwala to na uzyskanie dowolnych widoków i przekrojów wolnych od błędów.

Ponadto Allplan 2015 zawiera nowe przedmioty i materiały dla architektów i inżynierów. Są to materiały do wizualizacji, tła do animacji i renderingu oraz wiele innych elementów parametrycznych (okna, drzwi, świetliki, Smart Parts), a także narzędzia do rysowania, animacji i renderingu (drzewa, ludzie, samochody).

KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło: