PDF 3D - nowy wymiar komunikacji technicznej

31.07.2012 Skomentuj pierwszy

Chcąc udostępniać informacje techniczne można posłużyć się wieloma rodzajami nośników. Może być to tekst, rysunki techniczne, ilustracje, zdjęcia. Te formy komunikacji mają jednak pewne ograniczenia. Po pierwsze są statyczne, po drugie podlegają ludzkiej interpretacji, po trzecie nie pozwalają na obustronną interakcję pomiędzy odbiorcą informacji, a samym jej nośnikiem.

Ludzie z natury rzeczy chcą mieć wpływ na to co ich otacza, zwłaszcza w dobie cyfryzacji wszelkich aspektów życia. Chcąc przekazać pakiet pewnych informacji musielibyśmy zastanowić się jakie czynniki i funkcjonalności byłyby najważniejsze w celu określenia idealnego nośnika informacji technicznej. Analizując potrzeby potencjalnego odbiorcy nośnik ten nie powinien posiadać ograniczeń technicznych w zakresie jego użytkowania. W celu określenia tych funkcjonalności udaliśmy się po kilka porad do firmy PDF3D.PL by porozmawiać z jej założycielem Piotrem Słomkowskim.

Poprosiliśmy Go o wskazanie najważniejszych czynników, które mają wpływ na wybór ich rozwiązań i wyjaśnienie nam jaki potencjał drzemie w tym najbardziej popularnym na świecie formacie wymiany informacji.

Paweł Poremba (PP): Od czego to wszystko się zaczęło? Skąd pomysł na tego typu rozwiązania?

Piotr Słomkowski (PS): Pomimo tego, że marka pod którą istniejemy czyli PDF3D.PL jest dość młoda bo istnieje zaledwie od dwóch lat, doświadczenia w dziedzinie projektowania mamy już sporo. Cały pomysł zrodził się w firmie Synergy Engineering i początkowo był pod tym szyldem realizowany, jednak odpowiedź rynku była tak silna, iż postanowiliśmy wyodrębnić tą część działalności. Stworzyliśmy w ten sposób zupełnie nową markę, która jest identyfikowana tylko z zagadnieniem zaawansowanych form komunikacji technicznej.

Pomysłu samego w sobie nie było – cała istota działalności jest odpowiedzią na potrzeby naszych klientów i rozwijającego się rynku – nam pozostał tylko dobór odpowiednich narzędzi. Wszystkiemu, co powstaje w naszym biurze przyświeca zawsze ta sama idea – to co tworzymy, ma być łatwe w użyciu, intuicyjne, w miarę możliwości proste i jednoznaczne. Na wybór technologii PDF 3D wpływ miały właśnie te czynniki.

Adobe Reader, który umożliwia korzystanie z plików PDF 3D jest narzędziem bezpłatnym, ma je praktycznie każdy kto na co dzień przegląda tekstowe dokumenty PDF, nie wymaga dodatkowych wtyczek, pluginów oraz można go osadzić na stronie internetowej tak by każdy miał dostęp do modelu 3D oraz pełnej funkcjonalności formatu PDF z poziomu przeglądarki internetowej.

PP: Kto głównie korzysta z waszych usług?

PS: Skala zróżnicowania jest ogromna. Od firm produkcyjnych po przedsiębiorstwa typowo handlowe i firmy budowlane (deweloperskie), wszystkie te podmioty jednak łączy jeden cel – chcą aby ich potencjalny klient był jak najlepiej poinformowany, miał możliwość zaprzyjaźnienia się z ich produktem, by ta informacja była zawsze aktualna, by to właśnie ich produkt czy rozwiązanie wyróżniało się spośród konkurencyjnych.  Szerokie spektrum zastosowań pozwala na zastosowanie naszych produktów w niemal każdej branży, różni się tylko cel ich wdrożenia.

PP: Jakie „produkty” opracowujecie dla swoich klientów?

PS: Pomimo tego, iż czynność kojarzy się z usługą to wartość dodana jaką oddajemy naszym klientom przyjmuje postać jak najbardziej materialną. Cały owoc naszej pracy staje się własnością klienta, który może nią swobodnie dysponować, kopiować i powielać w dowolnej liczbie egzemplarzy. Najczęściej są to instrukcje montażowe i instrukcje obsługi, interaktywne kreatory produktów, wirtualne spacery po obiektach budowlanych, wizualizacje wnętrz całych budynków dla firm deweloperskich, prospekty zawierające modele 3D. Istnieje szereg funkcjonalności pozwalających na tworzenie interakcji i dobór ostatecznego kształtu modelu, którego ten dokument dotyczy. Pliki PDF3D można też umieścić na własnej stronie internetowej tak by nie ponosić kosztów z tytułu dołączania na przykład płyt CD.

PP: Skoro mówimy o interakcji państwa rozwiązań z użytkownikiem to jakie funkcjonalności można zaimplementować do dokumentów PDF 3D?

PS: Tym co najbardziej przyciąga uwagą naszych klientów jest ruch. Zarówno jeśli chodzi o animację pracy mechanizmów jak i sekwencję ruchów, czynności czy procedur jakie należy wykonać w celu zmontowania np. mebla. Model można dowolnie obracać, przybliżać i korzystać z nieograniczonej ilości widoków. Każdy z elementów modelu może przyjąć różne stany wyświetlania, może zostać przedstawiony jako: cieniowana bryła, czarno-biała ilustracja techniczna, przeźrocze czy model krawędziowy – o wszystkim decyduje odbiorca. Dodatkowo można zmieniać materiał oraz kolor jakim pokryta jest poszczególna część w modelu – funkcjonalność ta ma najczęstsze zastosowanie w przypadku konfiguratorów produktów. Po doborze kolorów można sprawdzić jak obiekt będzie prezentował się w różnych stanach oświetlenia. Technologia PDF wspiera także obsługę metadanych oraz danych PMI. Metadane służą do przenoszenia informacji indywidualnej dla każdego z obiektów istniejących w modelu, dane PMI natomiast pozwalają na umieszczanie czytelnych adnotacji pozostających w korelacji z modelem.

PP: Co dzieje się w przypadku kiedy zleceniodawca nie posiada modeli 3D?

Jest to bardzo częsta sytuacja. W takim przypadku pomagamy klientowi stworzyć model przestrzenny na podstawie dokumentacji, zdjęć czy fizycznie nam dostarczonego produktu.

PP: Rozumiem, że tworzenie interaktywnych dokumentów w formacie PDF 3D jest trzonem waszej działalności, co jeszcze możecie zaoferować swoim potencjalnym klientom?

Siatka rozwiązań jest dość spora, zawiera także tworzenie animacji i tu uwaga – również w oparciu o dane fizyczne takie jak masa, grawitacja, sprężystość ciał. Dzięki temu możemy realizować wizualizację tak złożonych zagadnień jak tworzenie wizualizacji linii pakujących, a nawet symulację rzutu piłki do kosza. Dzięki zastosowaniu oprogramowania SolidWorks mamy pewność, iż wyniki w pełni odzwierciedlają to, co wydarzy się w rzeczywistości.

Kolejnym rozwiązaniem są wizualizacje statyczne, czyli tak zwane rendery. Czymś co zasługuje na szczególną uwagę są tworzone przez nas instrukcje papierowe, stworzone w oparciu o ilustracje generowane z programów CAD i wzbogacone o opisy tekstowe. Ta forma informowania klienta wymagana jest przez europejskie prawo. Pozostałe rozwiązania takie jak projektowanie, analizy inżynierskie, konwersja dokumentacji oraz optymalizacja prowadzone są przez naszą jednostkę nadrzędną czyli firmę Synergy Engineering.

PP: Czy widzi Pan jakiekolwiek ograniczenia dla rozwoju formy komunikacji technicznej opartej o Wasze rozwiązania - PDF 3D?

PS: W przypadku propagowanej przez nas technologii jest to brak świadomości, że coś takiego w ogóle istnieje i jest aż tak łatwe do wykorzystania. Prawie każdy kto zwraca się do nas o pomoc, nigdy wcześniej nie słyszał o takich rozwiązaniach. Staramy się wychodzić naprzeciw oczekiwań rynku i w ramach wakacyjnej promocji dla użytkowników portalu 3D CAD, każdy kto się do nas zgłosi, a posiada model 3D swojego produktu – wygenerujemy dla niego interaktywny dokument PDF3D tak by mógł sam ocenić na ile nasze rozwiązania spełniają jego oczekiwania. Zapraszam do odwiedzenia naszej strony internetowej www.pdf3d.pl – znajdą tam Państwo showcase i przykładowe pliki do pobrania.

PP: Dziękuję za rozmowę i mam nadzieję, że wzrost Waszej firmy pozwoli na rozwój biznesów Waszych klientów.

PS: Ja też mam taką nadzieję. Dziękuję.

Przykłądy zastosowania PDF 3D:

 

KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło: