Stwórz cyfrowe muzeum lub archiwum

07.10.2016 Skomentuj pierwszy

Ochrona dziedzictwa kulturalnego to nasz obowiązek i obecnie jest znacznie łatwiejszym procesem niż w ubiegłych stuleciach. Jest również zdecydowanie prostsza i sprawniejsza niż dotychczas dzięki zastosowaniu nowoczesnych urządzeń i technologii.

Muzealnicy i archiwiści mogą teraz skorzystać z najnowszych osiągnięć technologii - precyzyjnych skanerów 3D. Ogromna ilość zachowanych i zgromadzonych eksponatów, artefaktów oraz dokumentów wymaga sprawnego działania. Jedną z najbezpieczniejszych i pewnych metod działania na rzecz ochrony zabytków jest tworzenie cyfrowych kopii wszelkich dóbr kultury. Proces ten odnosi się nie tylko do inwentaryzacji unikalnych dokumentów, dzięki czemu można je przechowywać i przetwarzać w postaci cyfrowej bez narażania się na ich uszkodzenie lub zniszczenie, lecz do wszelkich dóbr materialnych.

Już dziś można udostępnić kolekcje muzealne, cenne zabytki i artefakty, unikalne dokumenty strzeżone i dostępne jedynie dla naukowców. Słowem wszelkie materialne świadectwa dziedzictwa kulturowego będą osiągalne i udostępnione szerokiemu gronu odbiorców za pomocą Internetu. Oczywiście w ich cyfrowej postaci.

W jaki sposób można stworzyć cyfrowe muzeum?

Za pomocą niewielkich, lecz bardzo precyzyjnych skanerów 3D Artec można w prosty i szybki sposób dokonać pomiarów danych obiektów. Pomiary skanerem 3D są całkowicie bezpieczne i bezdotykowe, a ich ogromnym atutem oprócz precyzji jest mobilność - lekka waga i poręczny kształt zapewniają operatorowi skanera dotarcie do trudno dostępnych miejsc i uchwycenie każdego fragmentu obiektu przeznaczonego do skanowania. Uzyskane pomiary w postaci skanów 3D zostają przetworzone na graficzny obraz cyfrowy. Cyfrowa replika eksponatu jest trójwymiarowa, co dla odwiedzającego muzeum cyfrowe oznacza, że można dowolnie obracać na ekranie komputera tak, aby obejrzeć go w każdej strony.

Tworzenie cyfrowej kopii popiersia przy użyciu skanera 3D Space Spider.

Jak działają skanery 3D?

Skanery 3D Artec - skaner 3D EVA i skaner 3D SPACE SPIDER  to najwyższej klasy urządzenia pomiarowe służące do precyzyjnego badania przedmiotów różnej wielkości i zróżnicowaniu powierzchni. W zależności od wielkości i cech danego obiektu możemy wykorzystać odpowiedni skaner.

Skaner 3D Eva służy do skanowania obiektów o prostej geometrii, przedmiotów i obiektów o różnych gabarytach, również obiektów wielkogabarytowych. Urządzenie wykorzystujący białe światło i jest całkowicie bezpiecznym procesem również dla ludzi i zwierząt.

Skanowanie 3D przy użyciu skanera EVA - zabytkowe posągi

Skaner Spider skanuje przedmioty o wyjątkowo złożonej strukturze, skomplikowanych wzorach i precyzyjnych kształtach. Za pomocą wiązek światła niebieskiego urządzenie dokładnie bada skanowany przedmiot rejestrując jego kształty i szczegóły z precyzją godną kosmicznych technologii. 

Uzyskane wyniki są przedstawiane w czasie rzeczywistym na monitorze komputera. Fragmenty otrzymanych skanów 3D można za pomocą odpowiedniego oprogramowania Artec w sposób automatyczny połączyć ze sobą i idealnie dopasować w taki sposób, że powstanie cyfrowa kopia skanowanego obiektu.

Digitalizacja zabytków 3D

Oto kilka eksponatów opracowanych metodą cyfrową za pomocą skanerów 3 D Artec. Poniższe eksponaty są zaledwie ułamkiem bogatej kolekcji ekspononowanej online.  Muzea cyfrowe staja się elementem naszej kultury i choć wrażenia z wizyty w cyfrownym muzeum online są nieco inne od emocji przeżywanych w prawdziwym muzeum, to jednak dostarczaja równiez wiele wrażeń, a dla uważnych i wnikliwych zwiedzających moga stać się prawdziwą przygodą w głąb naszej przeszłości.

Artefakty - zabytki starożytnej Grecji. Archiwizacja zbiorów muzealnych.

KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło: