NX 11 - pierwsze spojrzenie (Video)
NX 11 to nowoczesny system oferujący spójne zintegrowane aplikacje CAD/CAM/CAE , które pozwalają na wspomaganie wszelkich prac związanych z rozwojem produktu począwszy od założeń stylistycznych, projektu poprzez cyfrową analizę i weryfikację oraz moduły wytwarzania.
NX ma również polską wersję interfejsu i posiada specjalizowane aplikacje m.in. NX Realize Shape do wzornictwa, mechatroniki, obliczeń MES, NX Mold do projektowania form wtryskowych i elektrod, NX Progressive do tłoczników i wykrojników oraz programowania obrabiarek CNC, CMM i robotów.
NX jako pierwszy system CAx zaimplementował technikę „Convergent Modelling” z Parasolid (kernel modelowania), która pozwala na jednoczesną pracę z danymi w postaci siatki (STL) oraz tradycyjnymi modelami bryłowymi i powierzchniowymi.
Ponad osiem lat temu SIEMENS PLM wprowadził nowatorską Technologię Synchroniczną eksponującą pomysł, że modelowanie bezpośrednie (które nie było samo w sobie nowym pomysłem), może współistnieć wraz z bardziej tradycyjną budową modeli 3D. Zostało ono zaimplementowane w obu jej produktach – NX i Solid Edge.
NX 11 & Convergent Modelling
W NX 11 wprowadzono możliwość powiązania różnych technik modelowania bryłowo-powierzchniowego z danymi opartymi na siatce lub wielokątach – możliwości te są wprowadzane do kernelu Parasolid.
Ta idea zwana „Convergent Modelling” oznacza, że możemy wprowadzać modele oparte o siatkę wielokątów do naszych modeli NX i wykorzystywać je w ten sam sposób jak tradycyjne funkcje dostępne w Parasolid – na przykład suma/różnica…
Technika Convergent Modelling oferuje więc kluczowe wsparcie dla nowych technik wytwarzania takich jak druk 3D i Additive Machining.
Nowe możliwości, które oferuje Convergent Modelling, różnią się od prostego zaimportowania i przekonwertowania części na model NURBS. Intrygujące jest to, jak dane dostępne w formie siatki są integrowane z procesem modelowania i nie wymagają uprzedniej konwersji do B-Rep.
W NX możemy przycinać, tworzyć dowolne operacje Boole’a, skalować, tworzyć odbicia lustrzane – lista jest bardzo długa….
W systemie NX możemy tworzyć tradycyjne modele, modele „convergent” i wykonywać na nich działania, których wynikiem będą zawsze parametryczne fasetki oparte na cechach.
Możliwe jest na przykład wprowadzenie danych ze skanu medycznego i wykorzystanie ich w połączeniu z bardziej „inżynieryjnymi” danymi w celu stworzenia oprzyrządowania czy implantów.
NX 11 & Topology Optimisation
Pod względem technologii projektowania i inżynieringu, wygląda na to, że optymalizacja topologii staje się coraz popularniejsza w połączeniu z coraz większą ilością działań wokół tego tematu.
Nowy moduł Topology Optimization w NX działa wg reguł workflow dla tego typu zagadnień.
Możemy ustalić swoją przestrzeń pracy pod względem cech, które należy zachować. Dodatkowo określić obszar geometrii, który stanie się kluczowym efektem optymalizacji… i inne dowolne obszary i warunki graniczne w zakresie obciążeń, ograniczeń, materiałów itp.