Analiza konstrukcji sceny koncertowej w RFEM i RSTAB
Podczas tworzenia modelu, możliwe jest użycie przygotowanych bloków. Co więcej, membrany mogą być rozpatrywane w RFEM, a narzędzia do automatycznego generowania obciążeń wiatrem i śniegiem umożliwiają szybkie i łatwe wprowadzeni obciążeń.
Elementy z aluminium, stali lub drewna (lub wielu materiałów w jednej strukturze) używane są do konstrukcji nośnej, wszystkie niezbędne analizy (nośność, trwałość, użyteczność) mogą być wykonane z odpowiednimi modułami dodatkowymi.
Model sceny koncertowej i graficzna wizualizacja wyników projektowych RF-ALUMINIUM w RFEM
Główne siły wewnętrzne z RFEM / RSTAB są automatycznie przenoszone do modułów dodatkowych. Jeśli konstrukcja nośna zostanie zmodyfikowana, zmienione siły wewnętrzne zostaną automatycznie przeniesione do modułów.
Bloki
Każda konstrukcja może być modelowana indywidualnie w RFEM / RSTAB. Ponadto zdefiniowane oddzielnie utworzone bloki mogą być wykorzystane. Możliwe jest wprowadzenie sparametryzowanych konstrukcji np. dźwigarów kratowych - wymiary, przekroje itp. można odpowiednio dostosować w trakcie lub po wprowadzeniu.
Wprowadzenie bloku (kratownica) w RSTAB
Baza bloków RSTAB zawiera dodatkowo kratownice przestrzenne (dźwigary kratowe aluminiowe), które są często używane do konstrukcji sceny koncertowej.
Konstrukcje membranowe w RFEM
Ochrona przed warunkami atmosferycznymi na estradach koncertowych często osiągana jest za pomocą membrany. Mogą one być uwzględnione w programie RFEM, dzięki modułowi RF-FORM-FINDING, który znajduje pierwotny kształt konstrukcji membranowych i kablowych. Kształt zostanie znaleziony przy użyciu równowagi pomiędzy naprężeniami powierzchni (sprężającej) oraz fizycznych i geometrycznych reakcji granicznych.
Konstrukcja membranowa przed (na górze) i po (na dole) znajdowaniu kształtu
Proces znajdowania kształtu może być przeprowadzony na całej konstrukcji, to znaczy z uwzględnieniem sztywności konstrukcji nośnej. Ponadto, za pomocą zwolnień liniowych w programie RFEM możliwe jest uwzględnienie faktu, że powierzchnie membran spoczywają na podporach pośrednich, ale w przypadku oddziaływań odciążających, takich jak ssanie wiatru mogą oderwać się od podkładu.