Wybrane nowości w T-FLEX CAD 14
Nowe materiały posiadają swój własny edytor parametrów pracujących w formie okna pływającego lub zagnieżdżonego. Edytor materiałów może obecnie działać bez otwartego dokumentu.
- Tworzyć własne materiały wizualne na bazie tektury i/lub koloru wraz z opisem.
- Stosować materiały do ścian i geometrii za pomocą operacji kopiuj/wklej lub po prostu metodą "przeciągnij i upuść” (drag&drop).
- Dodawać właściwości materiałów, które są odpowiedzialne za ich fotorealistyczne wyświetlanie (tekstura, połysk odbicia, przeźroczystość)
- Użyć materiałów bibliotecznych zgodnych z wymogami norm GOST, AISI, ASTM i DIN
- Wyszukiwać materiały.
W opisie każdego rodzaju komunikacji można:
- Wygenerować żądany typ profilu lub wybrać go z biblioteki.
- Zdefiniować orientację profilu:
- Określić odpowiedni poziom biblioteki, zgodnie z którym połączenie zostanie utworzone:
W rezultacie, użytkownik otrzymuje bardziej proste i skuteczne narzędzia do projektowania różnego rodzaju sprzętu komunikacyjnego. Oto mały przykład podstawowego zestaw gotowych elementów, które mogą korzystać projektant rurociągów:
- Dodanie elementów do dowolnego typu modeli.
- Kontrola wyłączania elementów ze struktury bez konieczności usuwania go z projektu.
- Skonfigurowanie ustawienia, które zostało wybrane dla różnych typów elementów (zmienne, właściwości modelu, atrybuty itp.
- Wykorzystanie specjalnego okna ze struktura produktu do kontrolowania jej zawartości.
- Zdefiniowanie zasad postępowania z różnymi rodzajami produktów.
Nowy mechanizm zarządzania demontażem, pozwala rozwiązywać różne zadania i tworzyć scenariusze opisujące np. schemat kolejności składania części. W dowolnym projekcie można utworzyć wiele różnych scenariuszy dodając kolejne kroki i akcje. Animację procesu montażowego można zapisać w pliku video, możliwe jest również dokumentowanie kolejnych jego etapów. Narzędzie to idealnie nadaje się do tworzenia wszelkiego rodzaju Instrukcji Montażu.
Dodane zostały znaczące udoskonalenia do budowy złożeń tj. jak tryb „dystrybucja”, który pozwala na przejrzystą dwukierunkową edycję 2D i 3D.
Dodano wiele dogodnych zmian dla przejrzystego funkcjonowania operacji 3D i rzutowania 2D. Co znacznie uprościło projektowanie planów rozmieszczenia urządzeń przemysłowych i innych tego typu zadań. Za pomocą nowych narzędzi, można szybko tworzyć rysunki rzutów kondygnacji, indywidualnych planów, urządzeń, itp.
Praca z blachami
Poprawiono działanie poleceń do tworzenia elementów blaszanych oraz opracowano nową operację „Konwertuj bryłę do blachy”. Narzędzie przekształca trójwymiarowy model na element blaszany z zachowaniem wszystkich parametrów gięcia, przerw i podcięć. Powstałe przerwy i podcięcia konieczne do uzyskania prawidłowego rozkroju w przyszłości przeznaczone są do klejenia lub np. spawania.
Aktualizacje rysunków 2D
Wiele zmian i ulepszeń wprowadzonych zostało do poleceń 2D:
- Węzłów 2D
- Szkicownika
- Linii
- Kreskowania
- Tekstów
- Bazy danych
Parametryzacja to jednym z kluczowych mechanizmów stanowiących o sile systemu T-FLEX CAD. W nowej wersji możliwe jest stosowanie zmiennych i wyrażeń w wartościach komórek bazy danych. Wartości są aktualizowane zgodnie ze zmianami w Edytorze zmiennych.
Znacznie poprawiono funkcjonalność wyświetlania danych, nawigacji i sortowania. Obecnie możliwe jest np. sortowanie danych indywidualnie w każdej kolumnie.
Zoptymalizowany interfejs użytkownika
Jedną z najbardziej zauważalnych zmian w nowej wersji jest zawsze poprawa interfejsu systemu. W T-FLEX CAD 14 można tu zauważyć znaczącą poprawę.
Pojawiły się nowe rodzaje okien/widoków. Oprócz dostępnego dotychczas „Widoku 3D” i „Widoku 2D” można dla danego projektu uruchomić w tym samym (podzielonym) oknie „Widok fotorealistyczny” i „Widok Bazy danych”.
Lokowanie widoków
Nowe polecenie „Lokowanie Widoków” („Okno|Lokowanie Widoków”) pozwala na na aktywację zdefiniowanego układu okien dla bieżącego projektu.
Po wywołaniu polecenia istnieje kilka opcji usytuowania widoków:
Opcja „Ustaw jako domyślne” pozwala użytkownikowi ustawić wybraną konfigurację okien automatycznie podczas tworzenia nowego dokumentu w bieżącej sesji.
Dynamiczny dynamiczny panel zatwierdzania pojawiający się w okolicach kursora. Oprócz standardowego przycisku OK, możliwe jest uzyskanie podręcznego dostępu do wszystkich opcji automenu dla aktywnego polecenia.
Praktyka pokazała, że powyższa funkcjonalność jest w stanie znacznie przyspieszyć i uprzyjemnić pracę z rysunkami i modelami 3D.
- najczęściej używane części (takie jak elementy złączne) można teraz umieścić w osobnym menu i używać z maksymalną wydajnością.
- możliwość pracy dla użytkowników tabletów i ekranów dotykowych
Eksport lub import w nowych formatach takich jak: X3D, 3DS, OBJ, PLY, TF3D, STL.
Eksport Modelu 3D do PDF 3D:
Wsparcie zapisu modelu do formatu RGK (RGK Geometric Kernel) w dwóch opcjach: RGK_XML i RGK_ZIP.
Dane wyeksportowane do RGK mogą być przeglądane za pomocą przeglądarki „RGK Viewer” (www.rgkernel.com) w systemie Windows lub za pomocą aplikacji „RGK Mobile” (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.rgk.viewer) na urządzeniach z systemem Android (tylko format RGK_XML):