Baza elementów znormalizowanych w konstrukcji form wtryskowych
NX posiada specjalny moduł do projektowania form NX Mold Wizard, który jest wyposażony w bazy części znormalizowanych.
Dostępne są modele różnych producentów takich jak: HASCO, DME, FUTABA, MEUSBURGER, STRACK, MISUMI, …, oraz bazy polskiego producenta FCPK Bytów.
Zapraszamy na Webinar Formy wtryskowe w NX Mold Design, gdzie będzie można zobaczyć m.in. opisane poniżej rozwiązania.
Webinar NX Mold Wizard – środa 16 kwietnia o godzinie 11:00 - Rejestracja >>>
Narzędzie do wstawiania elementów znormalizowanych składa się z dwóch okien. W pierwszym konstruktor definiuje rodzaj i parametry części, natomiast w drugim wyświetlany jest pomocniczy rysunek wspomagający edycję (rys.1). Do jednej części można dołączyć dowolną liczbę rysunków (np. całe normy). Przewijanie między rysunkami jest realizowane za pomocą strzałek (rys.1 b). W przypadku bazy FCPK Bytów (baza stworzona przez CAMdivision) liczbę dostępnych obrazków określa strzałka zlokalizowana z prawej strony okna (rys.1 c). Dodatkowo w dolnej części informacji graficznej wyświetlana jest norma (rys.1 d), która aktualizuje się dynamicznie podczas zmiany parametrów.
Rys.1 Okno Standard Part z bazą FCPK Bytów stworzona przez firmę CAMdivision.
Części umieszczone w bazie są powiązane z plikiem Excel, w którym znajdują się wszystkie parametry sterujące modelem. Dzięki takiemu rozwiązaniu użytkownik nie musi modyfikować modelu i znać zasad parametryzacji. Oprócz pojedynczych części najnowsza baza FCPK Bytów zawiera całe zestawy modeli wstawianych do formy. Do takich zestawów można zaliczyć komplet zamków bocznych, komplet cofaczy, zespół prowadzący płyty wypychaczy (rys.2) itd.
Rys.2 Zespół prowadzący płyty wypychaczy z możliwością wykonania prowadzenia od strony matrycowej.
Każda część prt (plik formatu NX) składa się z dwóch brył, przypisanych do zestawu obiektów TRUE i FALSE. Pierwszy zestaw określa bryłę katalogową (wykorzystaną do konstrukcji narzędzia), natomiast drugi bryłę używaną do wykonywania otworu w płytach (rys.3).
Rys.3 Tuleja wtryskowa zawierającą bryłę TRUE i FALSE.
Wstawiane części są automatycznie pozycjonowane w osi Z (np. wypychacz obsadzony w płycie wyrzutnika)
Oprócz pojedynczych części znormalizowanych program zawiera bazę całych złożeń (korpusów) sterowanych parametrami. Na podstawie parametrów są przypisywane wysokości płyt, położenie oraz norma.
Rys.4 Korpus formy
W pełni sparametryzowany korpus zapewnia uporządkowaną pracę i eliminuje błędy występujące przy tradycyjnym budowaniu złożeń. Konstruktor skupia się wyłącznie na budowanym narzędziu. Korzystając z podstawowej bazy czas konstrukcji skraca się do 50%. Natomiast w przypadku bazy w pełni dostosowanej do standardów firmy skraca się nawet do 75% w porównaniu ze standardowym modelowaniem.
Marcin Antosiewicz,
CAMdivision Sp. z o.o.