Akademia innowacji w Elblągu
Stal próbowano przeciąć strumieniem wody już na przełomie lat 60/70 XX wieku. Do Polski technologia cięcia wodą dotarła w latach 80-tych. Dziś uczniowie elbląskiego technikum poznają ten udoskonalony, ale wciąż innowacyjny, sposób obróbki metalu, kamienia, szkła i innych materiałów. Wszystko to dzięki drugiej edycji Waterjet Academy - projektu edukacyjnego organizowanego przez Urząd Miejski w Elblągu.
Te wyjątkowe zajęcia dla uczniów II klasy o profilu mechatroniki Zespołu Szkół Mechanicznych w Elblągu organizuje Urząd Miejski, przy technologicznym wsparciu Grupy JetSystem. Celem projektu realizowanego pod hasłem „Kropla drąży wiedzę” jest zapoznanie przyszłych techników z technologią cięcia wodą.
Zajęcia teoretyczne i praktyczne opisujące technologię waterjet odbywają się w Elbląskim Parku Technologicznym, w Laboratorium Cięcia Grupy JetSystem.
Uczniowie ZSM oceniają projekt bardzo pozytywnie.
- Waterjet Academy rozwija naszą wiedzę w zakresie nowych technologii - mówi Krzysiek Cieślik.
- Poznajemy możliwości maszyn do cięcia wodą, ale też branże, w których można działać w oparciu o zdobytą tu wiedzę - twierdzi Wojtek Pietruszyński. - Dzięki temu otwierają się przed nami nowe możliwości jeśli chodzi o znalezienie pracy.
- Te zajęcia pomagają nam też przy projektach, które robimy w szkole - zauważa Adam Milewski.
- Zajęcia prowadzone są w łatwo przystępny sposób. Ciekawe prezentacje, zdjęcia, filmy wyjaśniające wszystko i zajęcia praktyczne przy maszynie, bardzo fajnie się to przyswaja - dodaje Wojtek Pietruszyński.
- Na każdym spotkaniu dowiadujemy się czegoś nowego - dodaje Maciek Cegiełka.
Podczas tych zajęć młodzież poznaje szerokie możliwości maszyn do cięcia wodą, ich budowę i zasadę działania. Uczniowie dowiadują się także w jakich branżach waterjety znajdują zastosowanie.
W harmonogramie akademii ujęto także wykłady niekoniecznie ściśle związane z technologią cięcia. Na przykład, podczas ostatnich zajęć uczniowie Zespołu Szkół Mechanicznych poznawali, czym jest design i jak projektuje się oryginalne przedmioty użytkowe. Wykład poprowadził Piotr Górski, projektant z elbląskiego studia APDizajn.
Przed uczniami ZSM twórcza część projektu. Już na kolejnych spotkaniach wykażą się kreatywnością. Każdy z nich zaprojektuje bowiem element ozdobny, który wycięty zostanie w ramach zajęć na maszynie do cięcia wodą. Na autora najciekawszego projektu czeka nagroda ufundowana przez Grupę JetSystem.
Jednak kontakt z innowacyjną technologią na zajęciach Waterjet Academy się nie kończy. JetSystem, już po raz kolejny, umożliwia uczniom Zespołu Szkół Mechanicznych realizację praktyk zawodowych.
- Zależy nam na kształtowaniu świadomości młodych elblążan. Zainteresowanym technologią waterjet chcemy dać możliwość rozwoju, zdobycia wiedzy i doświadczenia - informuje Remigiusz Filipiak, wiceprezes Grupy Jetsystem. - Kto wie, być może za jakiś czas uczestnicy projektu Waterjet Academy staną się pracownikami naszej firmy. Nie wykluczone więc, że teraz kształcimy sobie profesjonalną kadrę.
Zajęcia w ramach drugiej edycji Waterjet Acadmy trwają przez cały rok szkolny. Uczniowie odwiedzają Laboratorium Cięcia w EPT raz w miesiącu. Koordynatorem projektu jest Włodzimierz Wawro.
Fotograficzne relacje ze spotkań dostępne są na facebook’owym profilu Waterjet Academy https://www.facebook.com/waterjet.academy