Computer Controls Dostawca Oprogramowania CAD

PARP: Brakuje zainteresowania kadry naukowej komercjalizacją wiedzy

28.06.2010 Skomentuj pierwszy
Brak zrozumienia, współpracy i zaufania pomiędzy sferami nauki i biznesu oraz słaba współpraca ośrodków otoczenia biznesu z samorządem i przedsiębiorcami to najczęściej wymieniane problemy komercjalizacji wiedzy i transferu innowacyjnych technologii - stwierdzili uczestnicy spotkań konsultacyjnych ekspertów z przedstawicielami regionalnych instytucji zajmujących się rozwojem innowacyjnego biznesu. Rozmowy odbyły się w ramach projektu Skuteczne Otoczenie Innowacyjnego Biznesu, realizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

Jak informuje Monika Krupowicz z PARP, w rozmowach uczestniczyli zarządzający oraz pracownicy parków technologicznych, centrów transferu technologii, funduszy zalążkowych i inkubatorów technologicznych. Stwierdzili oni, że w Polsce brakuje przede wszystkim regionalnej koordynacji działań różnych instytucji i jest zbyt duże rozproszenie inicjatyw proinnowacyjnych.

We wszystkich regionach podkreślano, że głównym problemem transferu technologii i tym samym rozwoju innowacyjności gospodarki są: brak zainteresowania kadry naukowej komercjalizacją wiedzy oraz małe zapotrzebowanie przedsiębiorstw na nowoczesne, krajowe technologie. Trudności w nawiązaniu porozumienia między nauką i biznesem występują w niemal każdym regionie, w którym prowadzono rozmowy, czyli w Szczecinie, Gliwicach, Warszawie, Łodzi, Suwałkach, Gdyni, Kaliszu, Mielcu oraz w mniejszym stopniu w Krakowie i we Wrocławiu.

"Proces tworzenia gospodarki opartej na wiedzy wymaga dziś myślenia całościowego, na skalę miasta, regionu, a nie poszczególnych uczelni wyższych () W Polsce, Wrocławiu, nie jesteśmy słabi, lecz nie działają u nas pewne mechanizmy" - ocenił prof. Mirosław Miller, prezes Wrocławskiego Centrum Badań EIT+.

Uczestnicy spotkania w Warszawie uznali, że administracja, biznes i nauka nie współpracują ze sobą, ponieważ cele ich działań są rozbieżne. Przedsiębiorcy minimalizują ryzyko gospodarcze związane z wprowadzaniem nowych produktów i technologii, a naukowcy rozliczani są z publikacji, a nie efektów swoich badań.

Natomiast uczestnicy spotkania w Kaliszu wskazali także na brak aktywności samorządów lokalnych we wzmacnianiu instytucji otoczenia biznesu i długofalowych działań wspierających innowacyjną przedsiębiorczość.

PARP zapowiada, że na rynku pojawi się publikacja pt. "System transferu technologii i komercjalizacji wiedzy w Polsce - siły motoryczne i bariery", opisująca wyniki spotkań konsultacyjnych. Problemy zostaną szczegółowo zdiagnozowane, a następnie zostaną opracowane propozycje rozwiązań systemowych i zestaw postulatów w zakresie zmian prawnych i organizacyjnych w kraju.

Projekt Skuteczne Otoczenie Innowacyjnego Biznesu to inicjatywa PARP, która ma przede wszystkim na celu wspieranie rozwoju ośrodków innowacji, czyli m.in. parków technologicznych, centrów innowacji i centrów transferu technologii akademickich inkubatorów przedsiębiorczości i inkubatorów technologicznych oraz sieci aniołów biznesu i funduszy seed/venture. Ośrodki te wspierają współpracę między przedsiębiorstwami, a uczelniami. Dzięki temu jest możliwy rozwój gospodarki opartej na wiedzy.

"Trzeba wspierać instytucje, których zadaniem jest pomoc przedsiębiorcom w innowacyjnym rozwoju. Instytucje te muszą być nowoczesne i świadczyć wysokiej jakości usługi. I dlatego PARP po raz pierwszy w takiej skali objęła wsparciem kilkadziesiąt polskich instytucji zajmujących się rozwojem innowacyjnego biznesu w Polsce. Intencją PARP jest przede wszystkim wzmacnianie potencjału i kompetencji tych instytucji oraz kształtowanie dogodnych warunków instytucjonalnych dla poprawy innowacyjności polskiej gospodarki. Wskaźniki poziomu innowacyjności w Polsce nie są wysokie w porównaniu z innymi krajami europejskimi" - uzasadniał potrzebę stworzenia systemu wsparcia dla instytucji otoczenia innowacyjnego biznesu wiceprezes PARP - Aneta Wilmańska.

Projekt jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, finansowanego przez Unię Europejską. KOL

KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło:
 
Computer Controls Dostawca Oprogramowania CAD