Inżynierowie nie narzekają na brak ofert pracy
Niemalże, co trzeci inżynier zmienił pracę w przeciągu ostatniego roku. 97% z nich rozważy ofertę pracy przedstawioną przez rekrutera. A na ich brak nie mogą narzekać – średnio w ciągu roku otrzymują 5 takich propozycji. Na relokację dla atrakcyjnego stanowiska zdecyduje się 75% badanych przedstawicieli tej grupy zawodowej. W świetle najnowszych wyników cyklicznego badania Antal International inżynierowie są bardzo otwarci na zmiany zawodowe.
Antal International opublikował wyniki cyklicznego badania „Aktywność specjalistów i menedżerów na rynku pracy”. Odpowiedzi 1,5 tys. specjalistów i menedżerów wskazują, że są oni bardzo aktywni zawodowo i otwarci na nowe propozycje dotyczące rozwoju kariery.
Kto poszukuje pracy?
31% inżynierów poszukuje pracy aktywnie. Ponad połowa (54%) poszukuje pracy biernie – poprzez zamieszczanie swojego cv na portalach rekrutacyjnych i społecznościowych oraz przekazywanie go agencjom rekrutacyjnym. Są to osoby otwarte na nowe propozycje zawodowe. Co trzecia z nich zmieniła pracę w ciągu ostatniego roku. Jednocześnie jest to grupa chętna do relokacji dla atrakcyjnej oferty pracy – aż 75% badanych zadeklarowało taką gotowość.
„Inżynierowie procesu, specjaliści ds. planowania i ds. zaopatrzenia, menedżerowie operacyjni, dyrektorzy produkcji czy zarządzający łańcuchem zaopatrzenia w większości wypadków otrzymują nawet kilkanaście ofert pracy rocznie. Doświadczeni i zaangażowani pracownicy w tych obszarach są bezpośrednio odpowiedzialni za sukces przedsiębiorstwa produkcyjnego. Sadzę że nie muszą się obawiać o swoją przyszłość zawodową, ponieważ rynek pracy dla tych stanowisk jest bardzo chłonny” – komentuje Artur Migoń, dyrektor i partner w Antal International zarządzający zespołem specjalizującym się w rekrutacji inżynierów.
Średnio respondenci otrzymali 5 ofert pracy w ciągu okresu 1 roku. Jedynie 8% respondentów nie otrzymało w ciągu ostatnich 12 miesięcy żadnej oferty pracy. Inżynierowie wpisują się w tę tendencję i według badania otrzymują średnio 5,06 oferty pracy rocznie.
„Większość inżynierów dla atrakcyjnej oferty pracy jest gotowa na relokację. Trzeba jednak pamiętać, że na postrzeganie propozycji pracy wpływa nie tylko samo wynagrodzenie, ale i zakres obowiązków, możliwości awansu i wyzwania zawodowe, jakie rysują się na danym stanowisku. Kandydaci są żywo zainteresowani odpowiedziami na pytania, jak wygląda ścieżka rozwoju w firmie i z jakim horyzontem czasowym jest powiązana." - dodaje Artur Migoń, dyrektor i partner w Antal International zarządzający zespołem specjalizującym się w rekrutacji inżynierów.
Co zadecyduje o przyjęciu bądź odrzuceniu oferty pracy?
Największy odsetek specjalistów i menedżerów za najważniejsze czynniki, które skłaniają do przyjęcia oferty pracy uznaje większe wynagrodzenie (71,4%), odpowiadający badanym styl zarządzania i kulturę organizacyjną (40,1%) oraz wyższy stopień odpowiedzialności i decyzyjności na proponowanym stanowisku (32%). „Wyższe wynagrodzenie wciąż jest podstawową przyczyną przyjęcia innej oferty pracy. Jednak coraz częściej znaczącą rolę gra odpowiadający styl zarządzania i kultura organizacyjna czy dobra opinia o pracodawcy na rynku. Pokazuje to jak ważne dla pracodawców powinny być kwestie employer brandingowe – nie należy zapominać, że jedną z nich jest współpraca z renomowaną firmą rekrutacyjną.” – komentuje Artur Skiba, dyrektor zarządzający Antal International i wiceprezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.
Dla większości respondentów (65,3%) zła opinia o pracodawcy jest najważniejszym czynnikiem, dla którego zadecydowaliby się na odrzucenie oferty pracy. Kolejne najczęściej wymieniane kryteria to, analogicznie do wcześniejszego wykresu, nieodpowiadający styl zarządzania i kultura organizacyjna (37,9%) oraz niższy stopień odpowiedzialności i decyzyjności na proponowanym stanowisku (37,8%).
O badaniu
Badanie Antal International Aktywność specjalistów i menedżerów na rynku pracy przeprowadzone było metodą CAWI w terminie 17-23.05.2012. W badaniu udział wzięło 1469 respondentów z Polski, w tym 31% kobiet i 69% mężczyzn. 44% respondentów to specjaliści, a 56% - menedżerowie. Badanie było anonimowe.