SCITT "uruchomi" innowacyjne pomysły poznańskich studentów
Studenckie Centrum Innowacji i Transferu Technologii (SCITT) - nowy model wspierania innowacyjnej przedsiębiorczości akademickiej, właśnie wkroczył w fazę testów. Jeśli się sprawdzi, na poznańskich uczelniach prace rozpoczną Menedżerowie Innowacji.
Dzięki modelowi SCITT skorzysta aż pięć grup: studenci, doktoranci, uczelnie, instytucje otoczenia biznesu oraz przedsiębiorcy. SCITT poprzez Menedżerów Innowacji, czyli odpowiednie osoby na każdej uczelni, ma w odpowiedni sposób kojarzyć ze sobą przedstawicieli tych grup, aby komercjalizować rokujące pomysły rodzące się w głowach młodych twórców.
"Naszym zadaniem jest zbieranie informacji o innowacyjnych pomysłach studentów, tworzenie interdyscyplinarnych zespołów wspierających ich rozwój oraz wyszukiwanie spośród nich tych najbardziej obiecujących, które zasługują na wsparcie w postaci Voucherów Innowacji" - mówi Mariusz Lesiecki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Jest on jednym z trzech Menedżerów Innowacji działających w ramach projektu SCITT. Pozostali działają na Politechnice Poznańskiej i Uniwersytecie Ekonomicznym.
Vouchery Innowacji to bony pieniężne umożliwiające studentom zakup specjalistycznych usług od naukowców, ekspertów, jednostek badawczo-rozwojowych. Dzięki tym usługom możliwe jest doszlifowanie pomysłu i ostatecznie doprowadzenie do jego komercjalizacji.
"W tym roku Vouchery Innowacji zostaną rozdane dwukrotnie. Każdy z nich jest wart 15 tys. zł" - wyjaśnia Izabela Chrzanowska, kierownik projektu SCITT w Poznańskim Akademickim Inkubatorze Przedsiębiorczości (PAIP). "Pierwsze spotkanie w gronie Menadżerów opiniujących innowacyjne pomysły odbędzie się w czerwcu, a drugie prawdopodobnie pod koniec roku" - mówi.
Do oceny pomysłów Menedżerom Innowacji służą specjalne karty - kwestionariusze, które pomagają zmierzyć potencjał przedsięwzięcia m.in. możliwość jego zastosowania, gotowość twórcy do wdrożenia innowacji czy zdolność patentową.
Testy modelu potrwają ponad rok i mają zweryfikować skuteczność działań Menedżerów Innowacji w komercjalizacji pomysłów. Jeżeli pierwsza trójka odniesie sukces, PAIP będzie rekomendował wprowadzenie funkcji Menedżera Innowacji na stałe również na innych uczelniach, co powinno sprawić, że staną się one w niedalekiej przyszłości motorem napędzającym innowacyjność przemysłu i biznesu.