Polska – kraj wysoko wykwalifikowanych specjalistów
Pracodawcy z sektora przemysłowego chcą zatrudniać specjalistów i menedżerów. Wysokie kwalifikacje polskich pracowników sprawiają, że coraz więcej nowych projektów i kluczowych stanowisk jest przenoszonych do Polski. Dynamicznie rozwijają się działy badań i rozwoju między innymi w branży motoryzacyjnej, produkcji przemysłowej czy elektroniki.
Firmy z obszaru produkcji zatrudniają specjalistów i menedżerów
65% pracodawców z branży motoryzacyjnej oraz 53% pracodawców z branży opakowań i branży elektronicznej zadeklarowało zatrudnienie specjalistów i menedżerów w I kwartale 2012. Odsetek pracodawców zwalniających w tym okresie nie przekroczył w żadnym z wymienionych sektorów 15%, a przykładowo w branży motoryzacyjnej wyniósł tylko 10%. Wzrost liczby nowych inwestycji na rynku na początku 2012 roku przełożył się na dobre nastroje pracodawców w I kwartale. Firmy w obszarze branży przemysłowej wówczas bardzo dynamicznie zatrudniały specjalistów i menedżerów. Odsetek planujących rekrutacje tej grupy zawodowej w II kwartale jest o kilka punktów procentowy niższy. Cały czas prowadzone są projekty rekrutacyjne na stanowiska specjalistyczne i menedżerskie, zauważyć jednak można, że pracodawcy podchodzą do kandydatów w sposób bardziej selektywny i zatrudniają w swoich strukturach nielicznych, z najwyższymi kwalifikacjami. „Wynika to z dwóch powodów – z jednej strony nastąpił spadek dynamiki produkcji sprzedanej w marcu bieżącego roku i pracodawcy bardziej ostrożnie podchodzą do zatrudniania, z drugiej strony oddziały firm międzynarodowych ulokowane w Polsce są odpowiedzialne za coraz więcej nowych procesów technologicznych, co sprawia, że potrzebni są przede wszystkim najbardziej utalentowani fachowcy na rynku. Pracodawcy zdają sobie sprawę, że niezależnie od sytuacji gospodarczej inwestycja w wysoko wykwalifikowanego pracownika pozwoli im zachować konkurencyjność.” – wyjaśnia Artur Migoń, dyrektor i partner w Antal International zarządzający zespołem specjalizującym się w rekrutacji specjalistów i menedżerów na stanowiska operacyjne, inżynieryjne i logistyczne.
Motoryzacja
Branża motoryzacyjna należy obecnie do jednych z najbardziej dynamicznie zatrudniających specjalistów i menedżerów. Przyczyn takiego stanu rzeczy można wymienić co najmniej kilka: wysoka liczba inwestorów zagranicznych, ścisła współpraca z gospodarką niemiecką, a także rozwój nowych technologii na polskim rynku. „Coraz więcej firm motoryzacyjnych decyduje się na otwieranie lini biznesowych pod kątem wymagań klientów i przeniesienia procesów produkcyjnych do Polski. Następuje też relokacja kluczowych, globalnych stanowisk w obszarze zakupów, operacji i R&D. Jest to spowodowane wysoką jakością wiedzy polskich inżynierów. Dodatkowo firmy ulokowane w Polsce bardzo ściśle współpracują z niemieckimi – wysoka liczba zamówień ze strony zagranicznych sąsiadów znacząco umacnia ten rynek w Polsce.” – komentuje Roman Zabłocki, lider zespołu specjalizującego się w rekrutacji specjalistów i menedżerów do branży motoryzacyjnej w Antal International.
Konsultanci Antal International obserwują szczególny wzrost potrzeby zatrudnienia doświadczonych i wykwalifikowanych konstruktorów (designerów), czyli osób, zajmujących się projektowaniem różnego rodzaju produktów lub narzędzi dla firm produkcyjnych. „Wzmożone potrzeby działów badawczych sprawiają, że konstruktorzy posiadający odpowiednie kwalifikacje oraz wzorową znajomość przynajmniej jednego języka obcego nie mogą narzekać na brak atrakcyjnych ofert pracy. Najczęściej poszukiwani są konstruktorzy dla sektora motoryzacyjnego, AGD oraz przemysłu lotniczego, a ich wynagrodzenie waha się w granicach od 8 000 do 12 000 PLN brutto miesięcznie.” – dodaje Magdalena Zapalska, starsza konsultantka Antal International specjalizująca się w rekrutacjach specjalistów i menedżerów do sektora produkcyjnego.
Opakowania
53% pracodawców z obszaru branży opakowań deklarowało zatrudnienie specjalistów i menedżerów w I kwartale 2012 roku, a 44% ma takie plany na II kwartał. Korzystnie niski poziom osiągnął odsetek pracodawców zwalniających przedstawicieli tej grupy zawodowej – odpowiednio 15% i 10%. „Wyprodukowane w Polsce opakowania są bardzo wysokiej jakości i nie ustępują pod żadnym względem tym, produkowanym na Zachodzie. Jednocześnie są w dużo bardziej konkurencyjnej cenie. To powoduje wzrost zainteresowania importerów zagranicznych polskimi produktami. Dzięki zwiększonej liczbie zamówień pracodawcy z tego sektora zgłaszają coraz większe potrzeby kadrowe i chętnie zatrudniają specjalistów i menedżerów.” – komentuje Konrad Królikowski, konsultant Antal International specjalizujący się w rekrutacji specjalistów i menedżerów do branży opakowań.
Elektronika
W I kwartale 2012 roku 53% pracodawców z obszaru elektroniki prowadziło projekty rekrutacyjne, jednak prognozy na II kwartał są bardziej pesymistyczne, zatrudniać chce mniej niż co czwarty pracodawca. W związku z bardzo szybkim postępem technologicznym firmy elektroniczne szukają sposobu, aby nadążyć za trendami na rynku i pozostać konkurencyjnym. „Tradycyjna masowa produkcja np. telewizorów i odtwarzaczy DVD dla części firm z tej branży przestaje być priorytetowa. Skłaniają się one ku poszukiwaniu nowych rozwiązań, szczególnie w zakresie elektroniki konsumpcyjnej. Decyzje podejmowane w zagranicznych centralach firm elektronicznych dotyczące zmian i restrukturyzacji odczuwane są w polskich zakładach produkcyjnych. W związku z rozważanymi zmianami w strategii w II kwartale firmy elektroniczne wstrzymują rekrutacje pracowników. Najbliższy czas zadecyduje o zakresie i profilu prowadzonych w przyszłości rekrutacji. Prawdopodobnie i w tej branży wkrótce możemy spodziewać się zwiększonego zapotrzebowania na specjalistów i menedżerów do działów badań i rozwoju.” – wyjaśnia Paulina Kalisz-Friedrich, konsultantka Antal International, specjalizująca się w rekrutacji specjalistów i menedżerów do branży elektronicznej,
O badaniu
Jedenasta edycja cyklicznego badania Antal Global Snapshot została przygotowana na podstawie danych pozyskanych w rozmowach z 17 199 przedsiębiorstw w 56 krajach w Europie, Azji, Afryce i obu Amerykach. Badanie przeprowadzono metodą CATI i CAWI. W anonimowym badaniu udział wzięli zarówno główni kierownicy, dyrektorzy, menedżerowie, jak i pracownicy działów HR przedsiębiorstw produkcyjnych, usługowych i instytucji finansowych. W Polsce badanie objęło grupę 2228 pracodawców i przeprowadzone było w I kwartale 2012 roku. Badanie jest prowadzone od 2008 roku.