Badanie: dla maturzystów najbardziej atrakcyjne są kierunki techniczne

18.04.2012 Skomentuj pierwszy

Dla maturzystów decydujących o wyborze studiów najbardziej atrakcyjne są kierunki techniczne, bo to one gwarantują znalezienie najlepszej pracy. Najwyżej oceniło je 44 proc. maturzystów pytanych przez warszawską Uczelnię Vistula. 



Badanie przeprowadzono przez Uczelnię Vistula w dniach 1-3 marca 2012 roku na grupie 244 maturzystów odwiedzających XVII Salon Edukacyjny PERSPEKTYWY.

Zdaniem maturzystów znalezienie pracy gwarantują również studia medyczne oraz ekonomiczne, wskazywane odpowiednio przez 25 proc. i 20 proc. ankietowanych. Za najmniej przyszłościowe studia maturzyści uważają kierunki humanistyczne (7 proc.) i związane ze sportem, turystyką i rekreacją (4 proc.).

"To mit powielany od wielu lat. Nasi absolwenci nie narzekają na brak pracy. Znajdują ją zarówno w turystyce biznesowej, jak i masowej, nie tylko w Polsce, ale i za granicą" - przekonuje Krzysztof Celuch z Wyższej Szkoły Turystyki i Rekreacji.

Jak wynika z badań, duża część maturzystów decyzję o wyborze studiów podejmuje niemal w ostatniej chwili. 49 proc. uczniów decyzji odnośnie wyboru kierunku studiów nie podjęła jeszcze na dwa miesiące przed maturą.

"To w dużej mierze efekt przestarzałego systemu nauczania w szkołach średnich i gimnazjach. Powinien on kłaść większy nacisk na identyfikację i rozwój zainteresowań, w innym przypadku będziemy produkować armię wykształconych, ale bezrobotnych absolwentów, którzy przy wyborze studiów, zamiast predyspozycjami osobowościowymi i zainteresowaniami, będą kierować się sugestiami znajomych lub rodziców. Bądź też chwilową modą" - tłumaczy ekspert ds. zarządzania wiedzą z Uczelni Vistula prof. Jan Fazlagić.

Badanie wykazało, że zmienia się postrzeganie wyższych uczelni prywatnych. Choć państwowe szkoły pozostają wciąż uczelnią pierwszego wyboru, ich wybór deklaruje 67 proc. uczniów, to prywatne zyskują na atrakcyjności.

"Zdaniem maturzystów dysponują one nie tylko nowocześniejszą infrastrukturą niż uczelnie państwowe (tak uważa 70 proc. badanych), ale oferują podobny poziom nauczania. 48 proc. badanych uważa, że uczelnie prywatne dysponują bardziej wykwalifikowaną kadrą naukową, a 52 proc. dostrzega przewagę uczelni państwowych" - czytamy w przesłanym PAP omówieniu badania.

Zdaniem pytanych maturzystów uczelnie prywatne są też bardziej zorientowane na współpracę z biznesem i realizację programów stażowych. Ponad połowa ankietowanych uważa, że szkoły prywatne zapewniają bogatszy program praktyk, aż 65 proc. jest przekonanych, że na uczelni prywatnej można łatwiej skonsultować się z wykładowcą - jest on znacznie bardziej dostępny dla studentów niż na uczelni państwowej.

"Niż demograficzny i rosnąca konkurencja sprawia, że uczelnie prywatne muszą bardziej zabiegać o studentów, dlatego w wielu aspektach już teraz są one lepsze od państwowych. My musimy nieustannie odpowiadać na pytanie: dla kogo kształcimy, bo większość naszych studentów pracuje i wymaga - studia mają wzbogacić ich kompetencje i pomóc im w znalezieniu lepszej pracy. Dlatego przykładamy ogromną wagę do współpracy z biznesem. W tym roku - niezależnie od już istniejącego programu płatnych praktyk - chcemy uruchomić autorski program stażowy" - mówi rektor Uczelni Vistula prof. Krzysztof Rybiński.

O wartości staży i praktyk przekonani są także sami maturzyści. Dla 91 proc. z nich atrakcyjność programów stażowych ma duże lub bardzo duże znaczenie przy wyborze szkoły.

Magnesem przyciągającym maturzystów jest też nowoczesny kampus. "Infrastruktura i bogata oferta sportowa jest ważna lub bardzo ważna dla 76 proc. badanych. To dokładnie tyle samo wskazań, co miejsce uczelni w rankingach i więcej wskazań niż kompetencje kadry naukowej (68 proc.). Duże znaczenie dla przyszłych studentów ma też dogodna lokalizacja uczelni - wskazuje na nią aż 77 proc. maturzystów" - informują autorzy badania.

55 proc. badanych docenia też międzynarodowe środowisko studiowania, więcej, aż 63 proc. maturzystów, zwraca uwagę na możliwość studiowania w języku angielskim. Ponad 3/4 przyszłych studentów, wybierając uczelnię wyższą, bierze pod uwagę ofertę programów stypendialnych.

Zdaniem tegorocznych maturzystów uzyskanie dyplomu z wyróżnieniem i ukończenie renomowanej uczelni nie zwiększa szans absolwentów wyższych uczelni na znalezienie pracy. O wiele ważniejsza jest znajomość języków obcych, wskazywana przez 34 proc. ankietowanych oraz doświadczenie zawodowe zdobyte podczas studiów (31 proc.). Jedynie 19 proc. badanych wskazuje, że pomocne może być ukończenie kilku kierunków.

KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło: