Jak wykonać oznaczenia technologiczne w SOLID EDGE
Oczywistym zastosowaniem większości modeli CAD jest przechowywanie informacji nt. wymiarów i kształtu konkretnego produktu.
Aby otrzymać gotowy produkt rzeczywisty, realizuje się różnorodne procesy wytwórcze, w których skład wchodzi m.in. obróbka skrawaniem.
Podczas wytwarzania, szczególne znaczenie mają informacje technologiczne, zawierające m.in. dane nt. rodzajów i wartości tolerancji kształtu i położenia, a także parametrów chropowatości.
Dokumentacja technologiczna uwzględnia również opis poszczególnych operacji i zabiegów wytwórczych, na podstawie których półfabrykat lub tzw. „przygotówka” etapami zbliża się do zakładanych parametrów wymiarowo-kształtowych.
W technologicznych procesach warsztatowych, dla właściwych nastaw konkretnych obrabiarek, często wykorzystuje się ww. dane zawarte w dokumentacji wykonawczej 2D (ew. 3D).
W celu oszczędności czasu oraz uproszczenia procesów konstrukcyjno-wytwórczych, korzystne jest wprowadzanie tych informacji technologicznych już na etapie modelowania 3D, tak, aby ich wprowadzenie do dokumentacji wykonawczej 2D (wraz z późniejszymi zmianami i aktualizacją) przebiegało w sposób zautomatyzowany (szybki i łatwy).
System 3D/2D CAD SOLID EDGE oferuje szereg rozwiązań umożliwiających łatwe nanoszenie właściwych oznaczeń technologicznych już podczas projektowania 3D (dla każdej z następujących po sobie operacji), jak też dla modelu 3D nawet bez historii modelowania, np. zaimportowanego (tzw. informacje PMI).
Przedstawiono tutaj przykład zamodelowania 3D konkretnej części maszynowej, w taki sposób, aby oznaczenia technologiczne zostały automatycznie wprowadzone do warsztatowego „drafting’u” wykonawczego 2D.
Dzięki przedstawionej funkcjonalności uzyskuje się znaczące przyspieszenie procesów CAD / CAM.