Zobacz jak wyglądała konferencja CAD/MES 2011
17.11.2011
Skomentuj pierwszy
Firma GM System kontynuuje tradycje ciekawych spotkań ze swoimi Klientami, które zawsze cieszyły się dużą popularnością.
Fot. 1. Wejście do Hotelu, który ugościł nas wszystkich podczas tego ważnego spotkania.
Każde z dotychczasowych przedsięwzięć tego typu miało następujące cechy:
- luksusowe miejsce spotkania,
- olbrzymie zainteresowanie oraz znacząca długość listy Uczestników,
- profesjonalne prezentacje oraz ciekawe seminaria prowadzone zarówno przez Organizatorów (GM System), jak też Gości tych spotkań (tj. naszych Klientów oraz Partnerów),
- niecodzienne i nieszablonowe zajęcia praktyczne,
- przyjazna atmosfera,
- mile wspominany czas wieczornej integracji koleżeńskiej.
Fot. 2. Organizując III Spotkanie Klientów GM System, z humorem podeszliśmy do sloganów PRL.
Te same cechy można również przypisać tegorocznemu spotkaniu! Miało ono miejsce w Starachowicach w Hotelu Senator (fot. 1), od 4. do 6. listopada.
Uroczystości tej przyświecało motto "Wczoraj i Jutro, czyli inżynierska podróż w czasie z GM System". Po raz kolejny postanowiliśmy zorganizować niecodzienne spotkanie, tym razem nawiązując do lat, zwyczajów oraz po prostu "klimatu" PRL (fot. 2).
Miało to swój cel: chcieliśmy nawiązać do epoki już zamkniętej (tzw. "wczoraj") aby dokonać celowego kontrastu z wyjątkowo nowoczesnymi i potężnymi rozwiązaniami, jakie niesie z sobą "dzisiaj", a nawet "jutro". Stąd m.in. celowa była tam obecność dawnej deski kreślarskiej (i przypomnienie długotrwałego projektowania z jej udziałem) oraz ciągłe prezentowanie najnowszych wersji oferowanego przez nas oprogramowania, które umożliwia radykalne przyspieszenie procesu konstrukcyjnego, ze jednoczesnym zwiększeniem jakości wyrobów końcowych. Porównanie "wczoraj" oraz "jutro" pojawiło się więc w motto naszej uroczystości.
Oficjalna część spotkania rozpoczęła się od przemówienia Prezesa firmy GM System, Pana Grzegorza Kazimierczaka, którego głównymi elementami było powitanie licznie zebranych Uczestników spotkania, a także przedstawienie całego zespołu tworzącego naszą firmę (fot. 3).
Fot. 3. Oficjalne rozpoczęcie III Ogólnopolskiego Spotkania Klientów GM System, rozpoczęło się od wystąpienia Prezesa Firmy, Pana Grzegorza Kazimierczaka.
Uczestników Spotkania zaprosiliśmy do największej sali seminaryjnej hotelu, którą zamieniliśmy w wielką salę szkoleniową, wypełnioną stacjami graficznymi, posiadającymi zainstalowane systemy CAD (SOLID EDGE, NX) oraz CAE/MES (FEMAP), fot. 4.
Fot. 4. To była prawdopodobnie największa i najliczniej wypełniona sala szkoleniowa SOLID EDGE w Polsce.
Tak rozpoczęliśmy konkurs projektowy (fot. 5), którego celem było zaprojektowanie konstrukcji nośnej dla ... kilkudziesięciu kilogramów parówek !!! Było to celowe nawiązanie do kultowego filmu z czasów PRL, w którym ekipa scenarzystów zagubiła właśnie parówki.
Fot. 5. Konkurs projektowy czas zacząć.
Nasi Goście, czyli jednocześnie uczestnicy konkursu zostali podzieleni na grupy i otrzymali odpowiednie wytyczne projektowe, a także zbiór kryteriów, na podstawie których prace te miały być oceniane przez jury.
Poprosiliśmy również o wykonanie "prototypu" tej konstrukcji nośnej z dostępnych materiałów, a właściwie ich żartobliwych zamienników (np. tektura). Nawiązując do realiów PRL, a właściwie do czasów socrealizmu, do konkursu wprowadziliśmy małe utrudnienie. Konstrukcja miała zostać szybko zmieniona, tak, aby przenosić docelowo nie parówki, a "kałasznikowy".
Fot. 7. Jury konkursu zwracało uwagę na wykonanie obliczeń wytrzymałościowych z zastosowaniem rozwiązań MES obecnych w SOLID EDGE ST4.
Zabawa była przednia, a zaangażowanie wszystkich naszych Gości - bardzo duże! Współzawodnictwo było chyba jeszcze mocniejsze, niż w przywoływanych czasach PRL. Co więcej, projekty wykonane przez Uczestników Zjazdu zostały wykonane naprawdę na wysokim poziomie, mimo, że na ich opracowanie nie było zbyt wiele czasu (fot. 6, 7). Jury zwracało również uwagę na jakość wykonania "prototypów" (fot. 8), które, na zakończenie zostały zaprezentowane wszystkim zebranym przez każdą z grup Uczestników.
Fot. 8. Przykład wzorowej pracy konkursowej: "prototyp" wykonany na podstawie projektu CAD wspomaganego obliczeniami CAE.
Moderatorami Konkursu byli Koledzy: Daniel Pastuszka i Michał Sroka.
Skoro w nazwie uroczystości pojawiło się słowo "jutro", postanowiliśmy włączyć do spotkania nieco przyszłościowego spojrzenia. Kolega Adam Budzyński zaprezentował również propozycję modelu podobnej konstrukcji nośnej, o analogicznej aplikacyjności, lecz wykonanej z gotowych i szybkozłącznych profili aluminiowych (fot. 9). Zaprezentowany model SE był parametryczny, uwzględniono w nim obliczenia właściwości fizycznych, zestawienie właściwości alfa-numerycznych, niezbędne zgrubne obliczenia MES, a także rendering.
Fot. 9. Propozycja alternatywnego wykonania nowoczesnej konstrukcji nośnej, złożona przez GM System.
Następnie przyszedł czas na powrót do naszych korzeni. Byliśmy świadkami bardzo ciekawej prezentacji, w której przedstawiono rozwiązanie "Sketchpad" z 1963r., autorstwa Ivan'a Sutherland'a, które dało początek dzisiejszym systemom CAD (fot. 10). Podczas tego wystąpienia, w wesoły sposób porównaliśmy ówczesną funkcjonalność z dzisiejszymi narzędziami z SOLID EDGE.
Fot. 10. Za jedno z pierwszych istotnych rozwiązań zwanych dziś jako CAD uważa się "Sketchpad" z MIT.
Poza tym, mogliśmy być świadkami autentycznie niecodziennego wydarzenia, wręcz tzw. "białego kruka". Zaprezentowaliśmy bardzo wczesną, bo drugą (sic !) wersję SOLID EDGE, pochodzącą z 1996 roku (fot. 11). Tak, to było 15 lat temu, co czyni III Ogólnopolskie Spotkanie Klientów GM Systemów imprezą wręcz jubileuszową dla Użytkowników SOLID EDGE w ogóle ! Prezentację przeprowadził osobiście Prezes GM System, Pan Grzegorz Kazimierczak, który jest osobiście zaangażowany we wdrażanie SOLID EDGE w polskim przemyśle już od pierwszej (!) wersji tego systemu. Kolejnym argumentem do świętowania jubileuszu był fakt, iż firma GM System właśnie świętuje 10-lecie swojego aktywnego działania na polskim rynku inżynierskich CAD/CAM/CAE/PDM (PLM).
Fot. 11. Tak wyglądał SOLID EDGE v2 w roku 1996. To tylko "drobna" różnica w zakresie interfaceu i możliwości w stosunku do dostępnej dziś wersji ST4 (chronologicznie: v24).
Kolejnym bardzo ciekawym wystąpieniem była szczegółowa prezentacja poszczególnych etapów w rozwoju oprogramowania SOLID EDGE, począwszy od jego pierwszej wersji (v1, rok 1996, fot. 12) do wersji aktualnej (ST4, rok 2011), z uwzględnieniem "kamieni milowych", charakteryzujących kolejne zbiory narzędzi wprowadzane w następnych wersjach systemu (fot. 13). Przedstawiono również fragmenty "fabrycznych" materiałów szkoleniowych do SOLID EDGE sprzed wielu lat (fot. 14). Wszystkie te prezentacje przeprowadził Kolega Tomasz Luźniak, który dodatkowo i bardzo szczegółowo przedstawił najnowsze rozwiązania wprowadzone do SOLID EDGE ST4, wraz z zaakcentowaniem tych obszarów działań inżynierskich, gdzie rozwiązania te znajdą najkorzystniejsze zastosowanie (fot. 15).
Fot. 12. Małe cofnięcie się w czasie do roku 1996: oto CD dla SOLID EDGE v1 (INTERGRAPH) oraz informacja prasowa na temat tego systemu ("Business World").
Fot. 13. Każda następna wersja SOLID EDGE wręcz automatycznie dostarczała szereg ułatwień dla jego Użytkowników.
Fot. 14. Fragment materiałów szkoleniowych do wersji SOLID EDGE v7 (rok 1999, Unigraphics Solutions).
Fot. 15. Również najnowsza wersja SOLID EDGE ST4 jest dedykowana do rozwiązania szeregu problemów inżynierskich, m.in. w obszarze obliczeń MES, również dla układów ramowych.
Bardzo duże zainteresowanie Uczestników III Ogólnopolskiego Spotkania Klientów GM System wzbudziło wystąpienie Dyrektora Sprzedaży Pośredniej polskiego oddziału SIEMENS INDUSTRY SOFTWARE, Pana Rafała Żmijewskiego (fot. 16). Miało ono na celu przedstawienie drogi biznesowej oraz inżynierskiej, którą przeszedł system CAD, począwszy od lat 60-tych, aż do czasów współczesnych. Dodatkowo, prezentacja służyła zaakcentowaniu pozycji SIEMENS (czyli Producenta systemów SOLID EDGE oraz NX) we współczesnej branży CAx/PLM i jego dominującej roli w dzisiejszym świecie inżynierskim.
Fot. 16. Jednym z ważniejszych wydarzeń w ostatnich latach było włączenie UGS do SIEMENS.
Przyszedł czas na wystąpienia Klientów GM System. Pierwsze z nich poprowadził Pan Tomasz Linek z firmy PER-EKO ze Starachowic (fot. 17). Firma ta zajmuje się projektowaniem i wytwarzaniem kotłów, a do celów konstrukcyjnych wykorzystuje oczywiście system SOLID EDGE. Wystąpienie to wraz przedstawionym projektem CAD zostały bardzo pozytywnie przyjęte przez Uczestników spotkania.
Fot. 17. Pan Tomasz Linek przedstawia wybrane aspekty działań projektowych (SOLID EDGE) firmy PER-EKO ze Starachowic.
Kolejne wystąpienie zostało przeprowadzone przez Pana Macieja Kowalskiego z firmy TAPS, działającej w branży konstrukcji i produkcji foteli i siedzisk dla środków masowego transportu (m.in. szynowego) oraz stadionów i kin. W praktyce inżynierskiej firmy TAPS, na szczególne uznanie zasługuje rendering, mający na celu przedstawienie wyrobów tej firmy w warunkach eksploatacyjnych dla klienta końcowego (fot. 18)
Fot. 18. Inżynierowie z firmy TAPS są świetnymi specjalistami m.in. w zakresie renderingu w SOLID EDGE.
Następnym prelegentem był Pan Marcin Szurpit z poznańskiej firmy RIDO , która specjalizuje się w realizacji projektów budowlanych i metalowych konstrukcjach elewacyjnych m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji i Dubaju. Rido do swych złożonych zadań projektowych wykorzystuje SOLID EDGE, który spełnia wszystkie wymagania techniczne firmy, zapewniając szybkość i elastyczność modelowania bezpośredniego, z zachowaniem automatyzacji i precyzji projektowania parametrycznego (fot. 19).
Fot. 19. Budynek, którego elewacja została zaprojektowana z zastosowaniem SOLID EDGE w firmie RIDO.
Następna prezentacja dotyczyła niezrównanych możliwości projektowania wyrobów konsumenckich w systemie NX. W nawiązaniu do sławnego dialogu nt. zdjęć wykonanych aparatem zwanym, cyt. "ZORKE 5", zademonstrowano wybrane rozwiązania NX dedykowane do elastycznego nadawania kształtu dla modeli bryłowych, reprezentujących widoczne powierzchnie przedmiotów powszechnego użytku (tzw. powierzchnie klasy A). Prezentację przeprowadził Kolega Adam Budzyński (fot. 20).
Fot. 20. Początkowy i końcowy etap modelowania estetycznego aparatu fotograficznego w systemie NX (modyfikacji kształtu dokonuję się w zaledwie kilka minut).
Finalną prezentacją 2-ego dnia Zjazdu było wystąpienie Panów Dawida Pastuszki i Marcina Rębielaka, zatytułowane: "Skuteczne i efektywne czytanie książek Solid Edge oraz efektywna nauka". Podczas tej prelekcji można się było dowiedzieć o sposobach maksymalnego zwiększenia swoich zdolności zapamiętywania informacji otrzymywanych większością zmysłów (fot. 21).
Fot. 21. Z pewnością każdy inżynier uznał informacje nt. polepszenia swych zdolności zapamiętywania za bardzo przydatne.
Po całym dniu zajęć projektowych oraz seminariów nastał czas wieczorny. Wręczono zasłużone nagrody dla zwycięzców konkursu projektowego (fot. 22) i oficjalnie rozpoczęto część integracyjną.
Fot. 22. Pamiątkowe zdjęcia ze zwycięzcami konkursu projektowego.
Należy jeszcze koniecznie wspomnieć o wspaniałej inicjatywie kolejnego Klienta GM System, jakim jest firma ROL-MOT. Firma jest producentem regałów o różnych parametrach długości, głębokości oraz prześwitu, z płynną regulacją zawieszenia półek na perforowanych ścianach bocznych, które pozwalają na składowanie dokumentów, książek, dzienników, kaset, oraz akt wszelkiego rodzaju i formatu (fot. 23). Firma ROL-MOT wykonała rzeczywisty i wzorcowy przykład konstrukcji nośnej dla omawianych powyżej celów konkursowych. Dziękujemy!
Fot. 23. Przykład całkowicie poprawnej konstrukcji nośnej, adekwatnej nie tylko dla legendarnych "parówek" i "kałasznikowów".
Dziękujemy również Producentowi oraz Dystrybutorowi manipulatorów 3D, firmie 3Dconnexion za wyposażenie wszystkich naszych stacji roboczych w jej produkty (fot. 24).
Fot. 24. Wybrane produkty firmy 3Dconnexion, czyli wydajne i ergonomiczne manipulatory 3D.
Dzięki temu, wszyscy Uczestnicy spotkania mogli jeszcze łatwiej i wygodniej pracować z omawianymi systemami CAx , więc również szybciej wykonać swoje projekty. Dziękujemy ! Trzeci i ostatni dzień III Ogólnopolskiego Spotkania Klientów GM System rozpoczął się oczywiście na roboczo. Dla wszystkich Uczestników spotkania zorganizowaliśmy warsztaty tematyczne dla systemów CAD (SOLID EDGE ST4, NX8) oraz CAE (Femap).
Dzięki tym warsztatom (fot. 25), wszyscy Goście dodatkowo poszerzyli swoją wiedzę nt. nowych i wydajnych metod wykorzystania tych nowoczesnych rozwiązań. Warsztaty poprowadzili Koledzy: Michał Sroka, Piotr Menchen, Maciej Warneński i Adam Budzyński.
Fot. 25. Warsztaty SOLID EDGE, NX oraz Femap wzbudziły bardzo duże zainteresowanie.
Z radością pragniemy dodać, iż jeszcze podczas spotkania usłyszeliśmy wiele pozytywnych opinii na temat jego zorganizowania oraz niekonwencjonalnego i sympatycznego przebiegu. Bardzo się z tego cieszymy. Dziękujemy wszystkim Uczestnikom tego uroczystego zjazdu za kolejne spotkanie w szerokim gronie, za wspólne działania na gruncie inżynierskim CAD/CAE, a także za czas spędzony w koleżeńskiej i miłej atmosferze.
Do zobaczenia na kolejnych spotkaniach organizowanych przez GM System!
ZOBACZ RÓWNIEŻ ...
SOLIDWORKS 2025 - kluczowe funkcje
Aktualizacja AutoCAD i AutoCAD LT 2025.1
Rzutowanie krzywej w SOLIDWORKS
Nowe sposoby wyświetlania krawędzi w NX
Peugeot Sport i symulacje Dassault Systèmes
Pliki z nowszej wersji Solid Edge nie otwierają się w NX?
KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
SOLIDWORKS 2025 - kluczowe funkcje
Aktualizacja AutoCAD i AutoCAD LT 2025.1
Nowe polecenie w NX do zaokrąglania krzywych na powierzchni
Rzutowanie krzywej w SOLIDWORKS
BenQ SW242Q - profesjonalny 24 calowy monitor IPS 2K
Zmiany w licencjonowaniu produktów Autodesk
Udoskonalone działanie grafiki w SOLIDWORKS
Dassault Systemes i Mistral AI zaczynają współpracę
ZOBACZ WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI
12.2024
10
Webinar: Technologie komunikacji i ich wpływ na zdrowie człowieka – jak symulacje w Altair Feko pomagają ocenić ryzyko?
Lokalizacja: on-line01.2025
21
Control & Drives Poland - Branżowe targi napędów i sterowania
Lokalizacja: Nadarzyn k. Warszawy01.2025
21
WARSAW METALTECH - Targi Technologii, Maszyn i Narzędzi do Obróbki Metalu
Lokalizacja: Nadarzyn k. Warszawy02.2025
04
Warsaw Plast Expo - Międzynarodowe Branżowe Targi Przemysłu Tworzyw Sztucznych
Lokalizacja: Nadarzyn k. Warszawy02.2025
11
BUDMA 2025
Lokalizacja: Poznań02.2025
23
3DEXPERIENCE WORLD 2025
Lokalizacja: Houston, TXDODAJ WYDARZENIE