Metrolog dzieli włos na tysiące

25.07.2011 Skomentuj pierwszy
O ludziach nadmiernie wnikających w istotę jakiejś rzeczy mówi się, że "dzielą włos na czworo". To określenie doskonale nadaje się do opisu praktycznego wymiaru współczesnej metrologii geometrycznej. Tyle, że obecnie osiągane dokładności pozwalają mierzyć z rozdzielczością tysięcznych części średnicy włosa ludzkiego. Dzięki temu możliwa jest precyzyjna kontrola jakości praktycznie wszystkich otaczających nas produkowanych części maszyn i urządzeń - mówi PAP dr hab. inż. Adam Woźniak z Instytutu Metrologii i Inżynierii Biomedycznej Wydziału Mechatroniki Politechniki Warszawskiej.
 

Dr hab. inż. Adam Woźniak w Laboratorium Współrzędnościowej Techniki Pomiarowej na Wydziale Mechatroniki Politechniki Warszawskiej (w tle współrzędnościowa maszyna pomiarowa Zeiss Accura)

"Współczesna fabryka, zwłaszcza przemysłu motoryzacyjnego, nie może obejść się bez zastosowania techniki pomiarowej, która zapewnia kontrolę wymiarową w rytmie dostosowanym do produkcji. Dzięki tej technice pomiarowej stała się możliwa kontrola nie tylko wymiarów, ale również odchyłek kształtu i położenia skomplikowanych geometrycznie części maszyn i urządzeń" - wylicza naukowiec.

Jak przekonuje, jakość przekłada się bezpośrednio na niezawodność, zatem możemy dłużej cieszyć się kupionymi urządzeniami bez obawy o szybkie ich zużycie czy nagłe uszkodzenia.

Dr hab. Woźniak zajmuje się współrzędnościową techniką pomiarową. Ta dziedzina pomiarów wielkości geometrycznych powstała w 1963 r., a teraz przeżywa dynamiczny rozwój. Rośnie liczba współrzędnościowych maszyn pomiarowych (WMP) pracujących w laboratoriach pomiarowych i na halach produkcyjnych. Wpływa na to postępująca automatyzacja produkcji części maszyn i urządzeń, a wraz z nią konieczność dostosowania rytmu kontroli wymiarów oraz odchyłek kształtu i położenia. Rozwój dyscypliny umożliwia automatyzacja pomiarów i integracja z zaawansowanymi systemami projektowania CAD/CAM oraz możliwość komputerowej analizy i archiwizacji wyników pomiarów.

Jego zdaniem, dobrym przykładem praktycznego zastosowania badań prowadzonych w tej dziedzinie może być obserwowana wzrastająca niezawodność produkowanych samochodów.

"Dziś użytkownik samochodu średniej klasy właściwie ogranicza wizyty w serwisie do okresowej wymiany materiałów eksploatacyjnych, tj. olej, filtry itp. Ale nie zawsze tak było. Kiedyś wizyty u mechaników samochodowych zdarzały się często ze względu na złą jakość (niedokładne wykonanie) produkowanych zespołów służących do montażu samochodów. Obecnie przemysł samochodowy bazuje na zautomatyzowanej kontroli wymiarowej prowadzonej głównie przy pomocy takich współrzędnościowych maszyn pomiarowych, którymi się zajmuję naukowo. Zatem moje działanie naukowe przekłada się bezpośrednio na życie każdego z nas poprzez zwiększenie bezpieczeństwa oraz oszczędność pieniędzy i czasu związanego z naprawami uszkodzonych urządzeń" - tłumaczy rozmówca PAP.

Dodaje, że automatyzacja samego procesu kontroli jakości wpływa na zmniejszenie kosztów wytwarzania. Przekłada się to na cenę zakupu potrzebnych nam dóbr materialnych. Motoryzacja to tylko jeden z wielu przykładów, obok przemysłu lotniczego czy sprzętu precyzyjnego.

Badacz był laureatem stypendium START dla młodych naukowców 2003, stypendium KOLUMB 2005 oraz programu Powroty/Homing 2007 Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

"Moje marzenia czy cele związane z pracą naukową, to nie są one związane z możliwością pracy gdzieś za granicą, bo taką możliwość już miałem. Nie są również związane z realizacją takiego czy innego projektu naukowego, ale ze zbudowaniem zespołu naukowego skupionego wokół mojego laboratorium techniki współrzędnościowej. Wtedy możliwe byłoby podejmowanie ciekawych tematów naukowych i konkurowanie z najlepszymi ośrodkami naukowymi w świecie" - mówił po otrzymaniu ostatniego stypendium.

Udało się. Badania naukowe laureata i jego międzynarodowego zespołu przyczynią się do rozwoju najnowocześniejszych technik pomiarowych zaawansowanych technologicznie części maszyn i urządzeń. Ich wyniki opublikowano w maju w prestiżowych czasopismach naukowych "Precision Engineering" oraz "International Journal of Advanced Manufacturing Technology".

Obecnie dr Woźniak wraz ze swoim zespołem doktorantów rozpoczął realizowanie nowego grantu rozwojowego finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju na kwotę blisko 800 tys. zł.

KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło: