ROMER prezentuje system bezdotykowej inspekcji rur
Nowa, bezdotykowa technologia wykorzystująca sondy podczerwieni zapewnia wizualne oznaczenie aktualnie wymiarowanego obszaru. Operator może zobaczyć, z których miejsc pobierane są dane podczas inspekcji drutu lub rury. Sondy zastosowane w urządzeniu mogą być wymienione na tradycyjne sondy kulowe bez konieczności kalibracji, co umożliwia technologia szybkiego zakładania i zdejmowania końcówki. Teraz do procedury pomiarowej mogą zostać włączone wszelkie klamry, kołnierze, zawijasy i inne figury geometryczne. Oprócz oszczędności czasu, brak konieczności kalibracji pozwala na dodatkowy nadzór nad indeksem błędów. Podobnie jak w przypadku innych rozwiązań technicznych ROMER, urządzenia bezkontaktowe pozwalają na pomiar nawet najbardziej zgiętych rur lub drutów o średnicach od 4 mm do 130 mm, bez ryzyka odchyłki.
System inspekcji rur ROMER powstał w oparciu o opatentowane przenośne ramię pomiarowe ROMER CMM. Na głównych osiach ramion umiejscowione są specjalnie opatentowane urządzenia kodujace, dzięki czemu ramię zawsze zapamiętuje pozycje przegubów. Eliminuje to przestarzałe formy pracy, a operator może szybko załączyć system i rozpocząć pomiar. Urządzenie kodujące w zależności od modelu zapewnia dokładność wynikową do ±0,023 mm. Ramię przegubowe posiada także system przeciwwagi Zero-G o niskim profilu, pozwalający na stabilizację wagi w przypadku pracy manualnej i swobodną kontrolę nad ruchami przegubów w górę i w dół.
System inspekcji rur ROMER wykorzystuje Kamerowy System Porównywania Danych (DOCS). Zdjęcia wykonywane są za pomocą cyfrowej kamery umieszczonej na przegubie, a system automatycznie przekształca schemat rury/drutu w obraz cyfrowy. Umożliwia to przeprowadzanie gruntownej analizy konstrukcji i połączeń rury podczas zdejmowania jej wymiarów. System DOCS współpracuje z większością interfejsów giętarek CNC, tak więc prawidłowe parametry gięcia mogą być od razu przesłane do giętarki CNC, co stanowi dużą oszczędność czasu i eliminuje ewentualne błędy wynikłe w trakcie pomiarów. Szkolenie dla pracowników w zakresie Kamerowego Systemu Porównywania Danych trwa zwykle 2 dni, podczas gdy w przypadku tradycyjnego oprogramowania okres ten wynosi 5 do 6 dni.