Systemy 3D wykorzystywane w archeologii.
Dassault Systèmes oraz Muzeum Sztuk Pięknych w Bostonie, ogłaszają partnerstwo strategiczne w dziedzinach archeologicznego obrazowania 3D, symulacji i wizualizacji.
Jedna z największych na świecie egiptologicznych baz danych, the Giza Archive Project, będzie jednocześnie pierwszą, czerpiącą korzyści z potęgi interaktywnych, pochłaniających, wieloplatformowych doświadczeń 3D, dostępnych zarówno dla społeczności naukowej jak i ogółu społeczeństwa.
Firma Dassault Systèmes, światowy lider rozwiązań w dziedzinie oprogramowania 3D oraz Muzeum Sztuk Pięknych w Bostonie (MFA), jedno z najważniejszych na świecie muzeów sztuki encyklopedycznej, połączą siły w strategicznym partnerstwie innowacyjnym mającym na celu wprowadzenie potęgi przemysłowego oraz doznaniowego 3D do archeologii.
Giza Archives Project to cyfrowa inicjatywa, zlokalizowana w Muzeum Sztuk Pięknych w Bostonie i wspierana przez fundację Andrew W. Mellona. Projekt nadzorowany jest przez egiptologa Petera Der Manueliana, dyrektora archiwum Gizy oraz Philipa J. Kinga, profesora egiptologii z Uniwersytetu Harvarda. Celem projektu jest „złożenie i połączenie” informacji archeologicznych z całego świata dotyczących egipskich piramid na płaskowyżu Giza. W ciągu ostatniej dekady wersję cyfrową uzyskały historyczne zdjęcia z ekspedycji, dzienniki prac wykopaliskowych oraz polowe notatniki, mapy, plany oraz szkice starożytnych grobowców oraz piramid w Gizie. Wynikiem tych prac jest największa baza danych i strona internetowa jaka kiedykolwiek została zgromadzona w odniesieniu do płaskowyżu Giza (www.mfa.org/giza). Większość dokumentów archeologicznych i fotografii zostało zgromadzonych w trakcie ponad 40-letnich prac wykopaliskowych przez egiptologa Georgea Reisnera (1867-1942), jednego z najbardziej wybitnych ojców nowoczesnej archeologii naukowej, który poprowadził wspólną ekspedycję Uniwersytetu Harvarda oraz Muzeum Sztuk Pięknych w Bostonie do Egiptu. W ramach unikalnej międzynarodowej współpracy, projekt archiwum Gizy (Giza Archives Project) podjął współpracę z wszystkimi instytucjami na świecie, które posiadają kolekcje związane z Gizą.
Jako światowy lider w rozwiązaniach 3D firma Dassault Systèmes zrewolucjonizowała przemysł oprogramowania 3D oraz zarządzania cyklem życia produktu (PLM) tworząc oprogramowanie do projektowania, symulacji oraz współpracy w środowisku 3D. Nowym wyzwaniem dla firmy jest użycie własnego doświadczenia oraz technologii realnych doznań 3D w sercu wydarzeń edukacyjnych i badawczych. Firma wnosi do projektu Giza doświadczenie w wykorzystywaniu obrazów 3D w czasie rzeczywistym oraz kompletny zestaw rozwiązań do symulacji i wizualizacji danych archeologicznych, tworząc w pełni pochłaniające, interaktywne doświadczenia zarówno dla specjalistów jak i ogółu społeczeństwa. DS oraz MFA mając na celu stworzenie nowych rodzajów pochłaniających interakcji archeologicznych, wykreują nowe formy wieloplatformowych indywidualnych lub zbiorowych doświadczeń, poprzez urządzenia internetowe lub bardziej złożone systemy wirtualnej i poszerzonej rzeczywistości, wykorzystując konsole do gier, ekrany 3D, a nawet kina.
Partnerstwo pomiędzy instytucjami pozwoli na wirtualną rekonstrukcję
Wspomniane partnerstwo jest logiczną kontynuacją projektów zainicjowanych przez firmę Dassault Systèmes trzy lata temu, a dotyczących piramidy Khufu. „Zawartość projektu Giza Archive Project jest ważnym nowym zasobem w egiptologii. Peter Der Manuelian podążą śladami Georgea Reisnera, co dzień przyczyniając się razem ze swoimi ludźmi do zachowywania dziedzictwa historycznego ludzkości” – mówi Mehdi Tayoubi dyrektor strategii interaktywnej w Dassault Systèmes. „Wykreujemy nowe formy interaktywności, współpracy oraz innowacji oparciu o zgromadzone dane i przeznaczymy dla świata edukacji, badań oraz dla przedstawicieli ogółu dzięki doświadczeniu 3D.”