Syrena Sport w 3D

29.04.2010 Skomentuj pierwszy
Wirtualna rekonstrukcja największej legendy polskiej motoryzacji - 1 maja o godz. 12:00 w Muzeum Motoryzacji w Warszawie, przy ul. Filtrowej 62 odbędzie się pokaz 3D samochodu Syrena Sport.
 
Każdy odwiedzający 1 maja Muzeum na Filtrowej otrzyma wraz z biletem okulary (jak sądzę będą do zwrotu), dzięki którym będzie mógł zobaczyć w trój wymiarze:
  • Podwozie samochodu
  • Wnętrze
  • Nadwozie
Na tych elementach konstruktorzy się skupili. Oczywiście pojawią się też elementy silnika i skrzyni biegów, ale te już jedynie szkicowo.

 
Rozmawiam z Panem Marcinem Możejko jednym z kilku konstruktorów, fascynatów sportowego modelu Syreny.
 
Jak to wszystko się zaczęło, co skłoniło Was do podjęcia się takiego wyzwania, bo tak to trzeba nazwać?
Tematem Syreny Sport zainteresowaliśmy się kilka lat temu. Zbieraliśmy materiały i wszelkie dostępne informacje. Myśląc o odbudowaniu auta cały czas przygotowywaliśmy projekty i modele komputerowe. Łącznie powstało chyba kilkanaście wersji nadwozia.
 
Mając pewne doświadczenie w grafice 3d oraz materiał w postaci modeli komputerowych postanowiliśmy uczcić w pewien sposób 50 rocznicę powstania Syreny Sport. Zaproponowaliśmy Muzeum Motoryzacji przygotowanie prezentacji naszych dokonań w technice 3d.
 
Co pokażecie, czym chcecie zainteresować odwiedzających?
Chcemy pokazać osobom, które pojawią sie na prezentacji samochód niemal kompletny. Pokazać jego cechy wyjątkowe zarówno techniczne jak i wizualne. Nie obejdzie się bez wskazania rzeczy niezwykłych, nowoczesnych i wyjątkowych. Mamy nadzieję, że zainteresują się nami i przygotowanym materiałem osoby, które będą chciały i będą mogły nam pomóc w odbudowaniu Syreny Sport.
 
Z jakiej techniki korzystaliście?
Wykorzystujemy do tego celu obrazy renderowane parami i składane do obrazu stereosokopowego, tak zwanego anaglifa. Anglify , które będziemy prezentować można oglądać za pomocą zwykłych okularów do 3d o kolorowych szkiełkach. W naszym przypadku używamy najtańszych dostępnych okularów red - cyjan. Technika którą wykorzystujemy podobna jest nieco do kinowej. Lewe oko widzi ten sam obraz pod nieco innym kątem niż prawe. Dlatego tez powstaje złudzenie obrazu trójwymiarowego.
 
Jak wyglądały prace, na czym to wszystko po kolei poleg?
Nasza praca zaczęła sie od przygotowania rysunków płaskich. Rzuty i przekroje wykonane w CAD’e trafiły później do Blendera jako podkłady. W Blenderze utworzyliśmy model 3d. Nie jest to niestety model parametryczny jak w przypadku programów typu SolidWorks czy Catia. Trójwymiarowy model samochodu następnie został wyrenderowany w sposób dający dla każdego widoku 2 obrazy, jeden dla lewego oka, drugi dla prawego. Obraz anaglifowy jest składany później w programie STEREO FOTO MAKER. Umożliwia to jeszcze drobne korekty i poprawki. Efekt najlepiej widoczny jest na monitorach komputerowych.
 
 
Więcej zobaczyć będzie można 1 maja w Sobotę o godzinie 12.00
Muzeum Motoryzacji w Warszawie
ul. Filtrowej 62
KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło: