Superszybka trójwymiarowa rekonstrukcja

27.01.2010 Skomentuj pierwszy
W celu cyfrowej rekonstrukcji elementów fizycznych, firma Modelage Lemé wprowadza laserową technologię pomiaru i zapisywania danych w formatach cyfrowych, przy użyciu ramienia pomiarowego FARO ScanArm.
 

Przedsiębiorstwo Modelage Lemé z siedzibą w Crissey (Francja) specjalizuje się w konstruowaniu modeli z drewna i tworzyw sztucznych oraz w pracach tokarskich. Zostało ono założone w 1978 roku przez Gérarda Lemé. Według Patricka Lemé, syna założyciela firmy i obecnego dyrektora, istotą działalności przedsiębiorstwa jest rękodzielnicze odtwarzanie różnorodnych obiektów, nierzadko unikatowych, na podstawie ich planów lub prototypu. Preferowane materiały to drewno i żywica. Wytwarzane elementy mają bardzo różne rozmiary, od 500 mm do wielu metrów, a przeznaczone są przede wszystkim dla branży motoryzacyjnej i odlewniczej.

W sierpniu 2008 roku przedsiębiorstwo zdecydowało się wprowadzić do produkcji modeli laserową technologię mierzenia i zapisywania w formatach cyfrowych danych opisujących obiekty dla ich odtworzenia. Nabyło w tym celu ramię pomiarowe FARO ScanArm.

Sébastien Lemé, który w firmie odpowiada za inżynierię odwrotną i kieruje biurem projektowym jest zachwycony technologią FARO, bowiem pozwala ona oszczędzić czas oraz uzyskać większą rozdzielczość i dokładność obrazu: „Pan Dumortier, inżynier z dystrybucji firmy FARO, zaprezentował możliwości ramienia pomiarowego FARO ScanArm i w przeciągu 3 godzin zmierzył i zarejestrował w każdym z trzech wymiarów tyle umożliwiających odtworzenie obiektu danych, że ręczne wykonanie tych pomiarów zajęłoby mi prawie 15 godzin! Ponadto technologia FARO pracuje w rozdzielczości poniżej 0,1 mm, co umożliwia precyzyjne odwzorowywanie wszystkich detali poszczególnych elementów konstrukcyjnych. Precyzja oferowana przez system FARO gwarantuje, że odtworzony element będzie wiernie odpowiadał oryginałowi. Przetwarzanie danych jest przy tym znacznie łatwiejsze, ponieważ użytkownik ma dostęp do łatwego w obsłudze interfejsu o nazwie Geomagic Capture. Umożliwia on przefiltrowanie trójwymiarowej sieci punktów i utworzenie pliku stl*, który następnie można poddać dowolnej obróbce przy użyciu programu SolidWorks w wersji Premium.”

W przeszłości przedsiębiorstwo w dziedzinie inżynierii odwrotnej musiało pokonywać największe trudności. Teraz, dzięki większej zdolności reakcji ramienia FARO ScanArm, firma Modelage Lemé mogła przestawić produkcję na 5-osiową maszynę produkcyjną CNC. „Jest to logiczne następstwo niezwykle korzystnej inwestycji, jaką stanowi nabycie narzędzi firmy FARO. Teraz możemy równoległe wykonywać różne procesy i przez to znacznie skracać czas produkcji. Konstruowanie modeli to rękodzieło, wymagające wyobraźni przestrzennej i sprawności manualnej. Obecnie, niestety, brakuje dobrych rzemieślników, dlatego zwiększenie produktywności jaką osiągnęliśmy, jest dla nas niezwykle korzystne” — tłumaczy Patrick Lemé.
KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło: