SolidEdge with Synchronos Technology 2 - polska odsłona

05.10.2009 Skomentuj pierwszy

24 września 2009 w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona wprowadzeniu najnowszej wersji Solid Edge with Synchronous Technology. W spotkaniu wzięło udział ponad 120 użytkowników, obecni byli również partnerzy handlowi Siemens PLM Software. Ci, którzy z różnych względów nie byli w stanie uczestniczyć w konferencji na żywo, mogli oglądać transmisję online.

Pierwszy blok konferencji, poprowadzony przez Tomasza Jęczarka – Technical Sales Support Engineer z firmy Siemens PLM Software – poświęcony był nowościom ostatniej wersji Solid Edge. Użytkowników zapewne ucieszy fakt, iż tego samego dnia (niestety już po zakończeniu konferencji) ogłoszono, iż wersja ST2 trafiła do produkcji i w ciągu najbliższych tygodni będzie rozsyłana do klientów.

Synchronous technology nie bez powodu jest określane jako przełom w tradycyjnym modelowaniu. Jest to technologia oparta na zupełnie nowej, innowacyjnej filozofii tworzenia produktów:  łączy w sobie szybkość i elastyczność modelowania z pełną kontrolą i przejrzystością parametrycznego projektowania. Edycja geometrii zapewnia najbardziej intuicyjne podejście -  aby zmienić położenie ścianki, wystarczy ją wskazać, a następnie wpisać wymiar, o jaki chemy ją przemieścić. Technolog może łatwo edytować każdy model przejęty z innych systemów CAD 3D.
 


W Solid Edge wersji ST2 technologia synchroniczna została zaadoptowana do nowych obszarów modelowania części i złożeń, a także projektowania elementów blaszanych. Wzmocnione zostało skalowalne rozwiązanie do zarządzania danymi (poprzez przeniesienie Solid Edge Insight do najnowszej platformy Microsoft SharePoint) oraz integracja z oprogramowaniem Teamcenter® Express. Dzięki wbudowanej nowej aplikacji do analiz inżynierskich – Solid Edge Simulation oraz udoskonalonemu narzędziu do zarządzania dokumentacją Solid Edge Insight, system Solid Edge with Synchronous Technology 2 w dalszym ciągu jest jedynym rozwiązaniem CAD 3D na rynku, które 100 krotnie przyspiesza proces projektowania nowych produktów. Podczas prezentacji Tomasz Jęczarek udowodnił, iż nie są to tylko czcze przechwałki, ale taka opinia ma oparcie w rzeczywistości. Uczestnicy konferencji mieli okazję obserwować operacje wykonywane na żywo.

Warto wspomnieć, iż w ciągu zaledwie dwóch miesięcy od ukazania się na rynku Solid Edge ST2 zdążył on zdobyć dwie prestiżowe nagrody: Design News 2009 Golden Mousetrap Best Product Award za najlepszy i najbardziej innowacyjny produkt oraz drugie miejsce w konkursie Manufacturing Business Technology's Innovation Insight 2009 również za najbardziej innowacyjny produkt.


Drugi blok konferencji, poprowadzony przez Romana Korzusa (Sales Executive), Michała Poprawskiego (PLM Consultant) oraz wspomnianego już Tomasza Jęczarka, poświęcony był kompleksowym rozwiązaniom PLM oferowanym przez Siemens PLM Software. Zaprezentowany został przykładowy scenariusz zarządzania projektem poprzez system Teamcenter, który współpracując z Synchronous Technology, w naturalny sposób kontroluje proces zmian dokonywanych w oprogramowaniu Solid Edge. Teamcenter zarządza historią zmian zarówno w zakresie konstrukcyjnym jak i technologicznym, co pozwala uporządkować obieg informacji w firmie. Każda zmiana może być poświadczona odpowiednim dokumentem (zlecenie projektowe, żądanie zmiany, protokół odbioru, itp.) zgodnie z obowiązującymi w firmie standardami i procesami. Zarówno Synchronous Technology, jak i Teamcenter to obsługa wielu obcych formatów inżynierskich, które stają się w rozwiązaniu Siemens PLM Software równoprawnym elementem każdego projektu i to bez względu na to, w jakim edytorze CAD zostały stworzone.


Relację z konferencji można oglądać na http://www.siemens.openmediagroup.pl po uprzednim zalogowaniu. Login i hasło można otrzymać pisząc na maila info.pl.plm@siemens.com 
 

 

Synchronous Technology 2

 


Kluczowe informacje

  • Synchronous Technology jest kolejnym przełomem zwiększającym wydajność cyfrowego modelowania.
  • Synchronous Technology jest pierwszą technologią niebazującą na historii tworzenia modelu, umożliwiającą nawet stukrotne przyspieszenie procesu projektowania.
  • Siemens dostrzegł tę technologię na etapie przejmowania firmy UGS i przyspieszył proces jej wdrażania.

Co to jest Synchronous Technology?

  • Synchronous Technology łączy w sobie najlepsze własności konwencjonalnych sposobów projektowania, z metodą modelowania bezpośredniego, redukując o 50% czas i nakłady pracy poświęcone na stworzenie i wprowadzenie nowych produktów na rynek.
  • Rozwój technologii doprowadził do powstania pierwszego tego rodzaju rozwiązania, które zapewnia pełną koordynację w czasie pomiędzy regułami, a geometrią dzięki nowej platformie decyzyjno-wnioskującej przyspieszającej proces innowacji w czterech kluczowych obszarach.
  • Szybka realizacja pomysłu: Synchronous Technology umożliwia użytkownikowi natychmiastowe wprowadzenie zmian w projekcie, zmniejszając nawet 100– krotnie, czas kompletnego opracowania produktu.
  • Szybka modyfikacja projektu: Synchronous Technology automatyzuje wprowadzanie zaplanowanych, lub nieprzewidzianych zmian w projekcie, redukując czas modyfikacji konstrukcji do kilku sekund.
  • Ulepszone możliwości modyfikacji modeli importowanych: Synchronous Technology umożliwia użytkownikowi dokonywanie efektywnej edycji modeli importowanych bez konieczności odzyskiwania ich historii edycji i bez ponownego modelowania obiektu.
  • Nowe funkcje: Przechwytywanie przez system intencji konstruktora i automatyczne generowanie propozycji rozwiązania. Uproszczenie funkcji modelowania. Rysowanie w 3D tak samo łatwe jak w 2D.

Synchronous Technology została zaimplementowana w najnowszej wersji oprogramowania Solid Edge i NX, które miały swoją premierę w maju 2008.

Najczęściej zadawane pytania odnośnie wpływu nowej technologii na branżę PLM


Jaki jest wpływ Synchronous Technology na systemy komputerowego wspomagania projektowania (CAD)? Jaką inną technologię można porównać do niej pod względem jej znaczenia?

Spoglądając w przeszłość widzimy jak wielki wpływ na CAD miała parametryzacja modeli. Synchronous Technology będzie równie ważna, gdyż całkowicie zmienia podejście użytkowników do projektowania modeli. Nasza firma spędziła wiele lat na badaniach, których efektem jest aktualnie dostępny system CAD. Wzbogacając go o Synchronous Technology, dodajemy do niego praktycznie nieograniczone narzędzie, przydatne we wszystkich etapach cyklu życia produktu. Technologia ta ma ogromny potencjał rozwoju i wydaje się, że, przy aktualnym stanie naszej wiedzy, ma również bezgraniczne zastosowanie.

Jaki wpływ będzie miała nowa technologia na przemysł?

Nowa technologia zapewnia elastyczność i dowolność w procesie tworzenia projektów oraz umożliwia wprowadzanie modyfikacji na każdym etapie jego powstawania, bez utraty potencjału i zapału jego twórcy. Nowa metoda modelowania sterowanymi wymiarami,  relacjami i wiązaniami umożliwia konstruktorom, wykonywanie ich pracy najlepiej jak potrafią bez skupiania ich uwagi na obsłudze systemu CAD. Wszystkie te czynniki przekładają się następnie na lepsze wykorzystanie umiejętności konstruktorów i inżynierów, nieobarczonych koniecznością doskonałej znajomości systemu CAD.

Jakie wymogi rynku wygenerowały potrzebę na tego rodzaju technologię? Czy klienci sami zwrócili się do was o tego typu narzędzia?

Klienci chcieli wykorzystać moc sparametryzowanego systemu modelowania, jednak konieczność poradzenia sobie z wprowadzeniem nieoczekiwanych zmian w projekcie często wywoływała u nich frustrację. Rynek również wykazywał zwiększone zapotrzebowanie na efektywne środowiska multiCAD i system, który byłby tak łatwy w obsłudze, żeby osoba niebędąca konstruktorem mogła wpływać na proces konstruowania w zakresie całego przedsięwzięcia tworzenia produktu.

Tak, wielu naszych klientów skarżyło się na to jak dużo mają problemów ze zmianą parametrycznego modelu i to właśnie oni pokazali nam drogę, którą mam podążać. Jednak patrząc na to z punktu widzenia rozwoju narzędzi CAD, Synchronous Technology narodziło się w zespole zajmującym się rozwojem NX i Solid Edge i dowodzi wiodącej pozycji Siemens PLM Software w obszarze innowacyjnych technologii.

Jeden z naszych klientów Jack Beeckman, PLM Manager, Liebert Corp. skomentował to w następujący sposób: „Synchronous Technology jest istotnie kolejnym krokiem milowym w cyfrowym modelowaniu produktu. Oznacza ona nową erę w modelowaniu, dając inżynierom możliwość bycia tym, kim są inżynierowie nieograniczeni ramami konwencjonalnego systemu CAD. Technologia ta zapewnia natychmiastowe przełożenie myśli na modelowany produkt, co sprawia, że ludzie spostrzegają system CAD w zupełnie w innych kategoriach. Zaczynają myśleć o tym, co mogą zamodelować, a nie – jak chcą to zrobić.

Jaką przewagę mogą osiągnąć użytkownicy Solid Edge i NX w porównaniu do innych stosujących Parasolid®/D-Cubed™ ? i dlaczego Synchronous Technology nie jest dostępna dla pozostałych konkurentów zgodnie ze strategią otwartości?

Nasza polityka otwartości odnośnie zastosowania nowej technologii nie zmieniła się. Solid Edge i NX teraz staną się nośnikami nowej technologii stanowiącej warstwę aplikacyjną nakładaną na Parasolid/D-cubed. To jest właśnie sposób, w jaki dywersyfikujemy nasze podejście i nasz biznes w stosunku do końcowego klienta. Nie moglibyśmy tego dokonać bez znaczenia jądra Parasolid, które tak wiele wniosło do naszej branży.

Nasi konkurenci mają przyzwolenie i swobodę we wprowadzaniu innowacji na bazie naszej nowej platformy. Uważamy jednak, że to, co stworzyliśmy, jest ogromnym krokiem milowym w obszarze modelowania innowacyjnych produktów. Użytkownicy szybko dostrzegą znaczącą różnicę, pomiędzy Solid Edge i NX, a pozostałymi aplikacjami CAD.

Oczekiwania Siemensa pokładane w CAD

Czy Siemens dostrzegł wartość tej technologii w momencie, gdy przejmował UGS? Ile czasu zajęło stworzenie tej technologii? Jak duży wysiłek badawczo-naukowy został włożony ten projekt?

Technologia ta została zauważona dopiero podczas procesu przygotowawczego do przejęcia UGS Siemens był pod wrażeniem osiągniętych wyników i postanowił pomóc w przyspieszeniu realizacji tego projektu.

Choć nie ujawnimy, jak wiele wysiłku włożono w rozwój projektu, to z pewnością możemy powiedzieć, że uważamy ten produkt za przełomowe odkrycie, które na długie lata zdominuje obszar naszego rynku.

Ktoś z branży powiedział, że Siemens „przejął UGS w celu skoncentrowania uwagi na zarządzaniu automatyzacją w produkcji”. Czy wprowadzenie nowej technologi udowadnia, że CAD wciąż będzie sie rozwijał i to dopinguje Siemens PLM Software?

Inwestycja Siemensa w UGS i przyspieszenie prac nad Synchronous Technology ilustrują całemu światu, że CAD jest sercem cyklu życia produktu. Na rynku CAD mamy wiodącą pozycję dzięki zarówno NX jak i Solid Na rynku CAD mamy wiodącą pozycję dzięki zarówno NX jak i Solid Edge CAD zawsze był ważny dla Siemens’a wszystkie inne opinie były tylko plotkami.

Zazwyczaj ogłaszacie wprowadzenie nowej technologii niezależnie od wprowadzenia produktu. Dlaczego akurat teraz przedstawiacie całemu światu nową technologię?

Na badania tego obszaru poświęciliśmy dużo czasu. W ostatnich latach wykonaliśmy duży postęp, któremu towarzyszył entuzjazm w naszym zespole. Chcieliśmy, aby Synchronous Technology już pojawiła się na rynku i aby ludzie zaczęli ją rozumieć. Wprowadzenie kolejnych wersji NX i Solid Edge będzie ostatecznym impulsem do jej przyjęcia się na rynku.

Chcemy także, żeby każdy wiedział, że wprowadzamy Synchronous Technology zarówno do NX jak i Solid Edge. Sposoby implementacji Synchronous Technology mogą się różnić, jednak technologia pozostaje ta sama.

Jak porównujecie nowe właściwości modelowania zawarte w Synchronous Technology do modułu Design Freedom w NX 5?

W NX 5 znacznie uprościliśmy obsługę programu w wielu obszarach takich jak interfejs użytkownika dopasowywany do roli użytkownika w procesie tworzenia, menu blokowe, moduł Design Freedom, itp. Bezpośrednia reakcja naszych klientów oraz rosnąca ilość sprzedanych stanowisk NX5 uzmysłowiła nam potrzebę kontynuacji upraszczania obsługi systemów CAD. W NX 6 poprawimy zdolności swobodnego projektowania dzięki osadzeniu programu na platformie wykorzystującej Synchronous Technology

Konkurencja

Jak dużą przewagę uzyskujecie nad konkurencją wprowadzając Synchronous Technology? Czy oczekujecie od konkurencji wprowadzania podobnych produktów w najbliższej przyszłości?

Wierzymy, że obecnie nasza platforma posiada znaczącą przewagę w zakresie technicznym. Zabrało nam to wiele lat intensywnej pracy nad sposobem modelowania brył i rozwiązaniem ograniczeń jak również unikalnymi właściwościami, które umożliwią zintegrowanie wszystkich narzędzi w jednej warstwie aplikacyjnej.

Jak pozycjonujecie tę technologię na tle systemów opartych na historii operacji oraz systemów bezpośrednich - niekorzystających z historii edycji?

Niedogodnością w kwestii modelowania pozbawionego zapisu drzewa historii operacji jest brak możliwości zachowania ograniczeń i powiązań (w przeciwieństwie do modeli na bazie parametrycznych wiązań), i dlatego też są one nieefektywne, zwłaszcza, gdy należy wykonać modyfikację w zaprojektowanym produkcie. Synchronous Technology zapewnia korzyści z modelowania sterowanego wymiarami, relacjami i wiązaniami geometrycznymi, ale bez obciążania drzewa historii edycji.

Stworzyliśmy sposób bardziej efektywnej interakcji inżyniera z systemem, który przechwytuje intencje użytkownika i automatycznie generuje propozycje rozwiązań. Tego rodzaju podejście synchronizuje tworzenie nowych i edycji istniejących modeli w oparciu o paradygmaty projektowania. Tego rodzaju podejście synchronizuje tworzenie nowych i edycji istniejących modeli w oparciu o paradygmaty projektowania.

Synchronous Technology nie wymaga od operatora uczenia się na pamięć różnych tricków stosowanych w konwencjonalnych złożonych systemach CAD. Synchronous Technology nie wymaga od użytkownika bycia programistą. Daje użytkownikowi bezpośrednią kontrolę nad projektem i możliwością otrzymania oczekiwanego wyniku bez zbędnych wysiłków obsłudze programu.

Użytkownicy Siemens PLM Software

Dla kogo kierowana jest technologia synchronizacji?

Prostota tej technologii sprawia, że patrzymy na nią jako na wszechobecną. Wierzymy, że nasze rozwiązania otworzą systemom CAD drzwi do wszystkich ludzi zaangażowanych w cykl rozwoju produktu. Oznacza to, że czy to będzie konstruktor, czy też operator maszyny, każdy z nich będzie czerpał korzyści z systemu CAD.

Wszyscy konstruktorzy zajmujący się projektowaniem części i zespołów będą chcieli używać Synchronous Technology, jednak w pierwszej fazie najwięcej korzyści będą z niej czerpać projektanci maszyn.

Kiedy użytkownicy Solid Edge/NX odczują na własnej skórze korzyści wynikające z Synchronous Technology?

Technologia ta dostępna będzie w nowej wersji NX i Solid Edge. Użytkownicy tych systemów od razu dostrzegą potencjał oprogramowania zwiększający ich produktywność.

Ile prawdy jest w stwierdzeniu „skrócenie czasu kompletnego opracowania produktu nawet do 100 razy”? Kto wykonał pomiary weryfikujące prawdziwość tej wypowiedzi - Siemens PLM Software czy jednostka zewnętrzna?

Opracowaliśmy case study na podstawie doświadczeń naszych klientów, z których wynika, że efektywność wykonywanej pracy zwiększyła się ponad 100-krotnie. Otrzymaliśmy ostatnio opinię analityka przemysłowego, wg. tórej oszacowanie współczynnika na poziomie 100x może być powściągliwą oceną (Dr. Ken Versprille z CPDA).

Przykład: Jeden z naszych klientów posiadał złożony zespół mechaniczny składający się z ponad 500 elementów. Przy tak wielkiej ilości elementów składowych nie jest możliwe dla żadnego konstruktora, który nie jest autorem modelu, wprowadzanie w tym zespole modyfikacji bez uprzedniego ponownego odtworzenia całego projektu od początku.

Synchronous Technology pozwala użytkownikowi na wykonywanie zadań, które wcześniej nie były możliwe do wykonania, lub, które musiałyby być wykonane każdorazowo od początku.

Zmierzenie czegość, co wcześniej nie mogło być zrobione, a teraz może być wykonane w prosty sposób jest wartością niewymierną nowej technologii Synchronous Technology.

 

KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło: