Chcemy więcej studentów na kierunkach inżynieryjno-technicznych

27.04.2009 1
Ministerstwu nauki i szkolnictwa wyższego zależy na tym, by zwiększała się liczba studentów na kierunkach inżynieryjno- technicznych - oznajmiła na konferencji prasowej w Gdańsku, szefowa tego resortu, Barbara Kudrycka.


Minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbara Kudrycka gościła 23 kwietnia w Gdańsku. Przed południem minister Kurdycka wzięła udział w debacie z udziałem studentów Uniwersytetu Gdańskiego, podczas której dyskutowano właśnie o założeniach przygotowanej przez resort reformy.

Kudrycka spotkała się też ze studentkami Politechniki Gdańskiej oraz tegorocznymi maturzystkami, które odwiedziły tę uczelnię w czwartek, przy okazji Ogólnopolskiego Dnia Otwartego "Dziewczyny na Politechniki 2009". Akcji tej, mającej na celu zachęcenie dziewcząt do podjęcia studiów technicznych, patronuje ministerstwo nauki.

"Zależy nam bardzo na tym, aby zwiększała się liczba studentów na kierunkach inżynieryjno-technicznych a także matematyce, fizyce i chemii, ponieważ okazuje się, że na absolwentów tych kierunków jest największe zapotrzebowanie na rynkach pracy" - stwierdziła minister dodając, że widziałaby chętnie na politechnikach więcej dziewcząt, bo to one "są często najlepszymi studentami, również studiów politechnicznych".

Po południu, po spotkaniu z przedstawicielami trójmiejskich uczelni, minister ma też odwiedzić Gdański Park Naukowo- Technologiczny, w którym ma siedziby ponad 30 firm, głównie z branży wysokich technologii, zajmujących się m.in. biotechnologią. Na terenie parku znajdują się laboratoria, hale produkcyjne i inkubator przedsiębiorczości a w przyszłości powstanie też Bałtyckie Centrum Biotechnologii.

Jak podkreśliła na konferencji prasowej minister Kudrycka, zarządzany przez nią resort wysoko ocenia przedsięwzięcia w rodzaju centrów naukowych, w których nad wybranymi zagadnieniami pracują wspólnie specjaliści z różnych uczelni.

Kudrycka przypomniała, że tylko w tym roku z różnego rodzaju konkursów, w ramach których będą rozdysponowywane środki z Unii Europejskiej, uczelnie będą mogły pozyskać na różnego rodzaju projekty prawie 4 miliardy złotych. "To niemal tyle samo, co przeznaczamy w budżecie na naukę" - powiedział Kudrycka dodając, że w konkursach uczelnie będą mogły zdobyć środki m.in. na infrastrukturę badawczą, na podniesienie poziomu dydaktycznego uczelni, na rozwój nauk humanistyczno-społecznych z zakresu dydaktyki, a także na wiele projektów naukowych.

 
KOMENTARZE (1)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło:
 
piotr3d Dodany: 27.04.2009 16:05
"dwiedzić Gdański Park Naukowo- Technologiczny, w którym ma siedziby ponad 30 firm, głównie z branży wysokich technologii, zajmujących się m.in. biotechnologią. Na terenie parku znajdują się laboratoria, hale produkcyjne i inkubator przedsiębiorczości a w przyszłości powstanie też Bałtyckie Centrum Biotechnologii."

Małe sprostowanie się należy, jedynie Thyssen krupp cos tam produkuje, który to obecnie boryka się z problemami i w maju zaczyna zwalniać 20% załogi, park świeci pustkami a hale stoją puste, ludzie nie dajcie się nabierać na propagandę w stylu" era inżyniera" na pewno nie w tej pszenno buraczanej krainie, gdzie same fundacje instytucje pozarzadowe biedronki i montownie zachodnich koncernów.

Pozdrawiam,