Drukowane "palce"

12.03.2009 Skomentuj pierwszy
Po raz pierwszy udało się wykonać dokładną replikę kości ludzkiego kciuka za pomocą drukarki 3D - informuje "New Scientist".

Rekonstrukcji dokonał szwajcarski zespół Christiana Weinanda ze szpitala Insel w Bernie. Dotychczas w razie utraty kciuka pacjentowi przeszczepiano w to miejsce duży palec nogi lub fragmenty kostne pobrane z innego miejsca.
 

Dzięki tej technologii chirurdzy mogliby zastępować zniszczone przez uraz bądź chorobę kości identycznymi kopiami, wykonanymi z wykorzystaniem własnych komórek pacjenta. Aby wydrukować kość, najpierw trzeba mieć jej trójwymiarowy obraz - uzyskany na przykład dzięki tomografii komputerowej. Jeśli oryginalna kość się nie zachowała, można się posłużyć lustrzanym odbiciem kości drugiej kończyny.

Następnie wprowadza się odpowiednie materiał do specjalnej drukarki, tworzącej warstwa po warstwie odwzorowanie kości z fosforanu trójwapniowego i kwasu polimlekowego. Powstaje porowate "rusztowanie", na którym mogą się osiedlać komórki typu CD 117, pobrane ze szpiku. Po obsadzeniu komórkami "wwydruki" są wprowadzane na 15 tygodni pod skórę myszy, gdzie zmieniają się w gotowe ludzkie kości.

 
KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło: