Konkurs UNIGRAPHICS NX
STOM 2021 - Salon Technologii Obróbki Metali
Dni druku 3D

Skaner MICRON3D color 18 MPix do precyzyjnej digitalizacji z kol

21.05.2021 Skomentuj pierwszy

Skanowanie 3D obiektów o złożonych strukturach, takich, jak zdobienia ceramiczne, ubrania, czy płótna olejowe było dotychczas problematyczne. Polska firma SMARTTECH, od 20 lat zajmująca się projektowaniem i budową skanerów 3D, stworzyła nowy skaner będący odpowiedzią na unikalne potrzeby branży archeologicznej i muzealnej: MICRON3D color 18 MPix. Premiera nowego urządzenia została ogłoszona podczas konferencji online, w której udział wzięło ponad 150 uczestników z Europy, Azji i Stanów Zjednoczonych.

MICRON3D color 18 MPix dedykowany jest w szczególności branży archeologicznej i muzealnej, posiada odporną na wahania temperatury obudowę z włókna węglowego oraz wymienne filtry pyłoszczelne, które ułatwiają pracę w terenie. Zastosowana technologia skanowania 3D wykorzystująca światło białe LED daje pełną gwarancję bezpieczeństwa mierzonych obiektów dziedzictwa narodowego, nawet artefaktom szczególnie czułym dla których światło lasera (nie używane w tym modelu !) mogłoby być szkodliwe.

MICRON3D color 18 Mpix może być wykorzystywany do wieczystej archiwizacji, tworzenia wirtualnych muzeów i wykonywania kopii eksponatów w technologii druku 3D w kolorze. Pozwala na łatwe skanowanie obiektów błyszczących i ciemnych, a specjalne środki nieszkodliwe dla powierzchni wrażliwych obiektów umożliwiają również skanowanie przedmiotów przeźroczystych. Bezpośrednia integracja głowicy skanującej z systemem oświetlenia bezcieniowego pomaga w realistycznym odwzorowaniu tekstury mierzonego obiektu. Model ten znajdzie swoje zastosowanie również do pracy przy tworzeniu animacji i gier komputerowych.

Ze względu na swoje zastosowanie sam skaner i oprogramowanie zostało zaprojektowane tak aby nie wymagało specjalistycznej wiedzy technicznej i pozwalało na pracę na średniej klasy laptopie. Skaner dostarczany do użytkownika jest fabrycznie skalibrowany –gotowy do pracy praktycznie natychmiast po podłączeniu. Moduł automatycznej obróbki danych gwarantuje każdemu użytkownikowi szybkie i łatwe pozyskiwanie wiernego odwzorowania obiektu.

Automatyczne funkcje skanera MICRON3D color 18 MPix pozwalają między innymi na wymiarowanie, tworzenie wirtualnych przekrojów, obliczanie pola powierzchni bądź objętości obiektu mierzonego czyli na tworzenie pełnej dokumentacji cyfrowej. Model ten umożliwia również stworzenie kolorowej mapy odchyłek służącej do pomiaru odkształceń obiektu powstałych pod wpływem czasu, warunków środowiskowych lub użytkowania. Opcja ta daje użytkownikowi możliwość określenia marginesu dopuszczalnego błędu i wygenerowania raportu dla instytucji lub osoby zamawiającej skan.

Seria MICRON3D color to jedyne obecnie dostępne na rynku skanery o tak wysokiej rozdzielczości skanowania, który pozyskuje jednocześnie informację o kolorze obiektu w każdym punkcie pomiarowym bez konieczności mapowania tekstury.

Inne modele serii MICRON3D color firmy SMARTTECH były dotychczas wykorzystywane m. in. W Narodowym Muzeum Prehistorii na Tajwanie, Muzeum Paleolitu w Gruzji, oraz w wielu polskich muzeach, takich, jak Muzeum Ziemi Kaliskiej, Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, Muzeum Zamkowym w Malborku, Twierdzy Wisłoujście, Muzeum Rzeźby Polskiej w Orońsku w Instytucie Archeologii oraz w Centrum Cyfrowej Nauki i Technologii na Uniwersytecie Warszawskim. Skaner MICRON3D color znalazł również zastosowanie w Laboratorium Biobank na Wydziale Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Łódzkiego do wymiarowania i kolorowego skanowania ludzkiej czaszki.

KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło:
 
Konkurs UNIGRAPHICS NX