Jak poprawić wydajność SOLIDWORKS? CZ.1

10.08.2020 Skomentuj pierwszy

Oprogramowanie SOLIDWORKS, jak wiele innych, do prawidłowej i wydajnej pracy wymaga odpowiednich ustawień zarówno w samym programie jak i w systemie operacyjnym. W tym artykule przedstawię i omówię ustawienia, dzięki którym praca SOLIDWORKS będzie wydajniejsza.

Uwaga. Każdy komputer oraz system operacyjny jest inaczej skonfigurowany, posiada różne podzespoły. Dlatego wszelkie zaproponowane poniżej  zmiany użytkownik wykonuje na własną odpowiedzialność.

W poszukiwaniu przyczyn słabej wydajności pracy w SOLIDWORKS możemy odnieść się do następujących obszarów:

  1. Wymagania sprzętowe
  2. Karta graficzna
  3. Procesor
  4. Weryfikacja sprzętu na podstawie testu wydajności
  5. Ustawienia Windows
  6. Ustawienia SOLIDWORKS
  7. Elementy importowane
  8. Praktyki złożeń
  9. Tryby uruchamiania plików

W pierwszej części artykułu skupimy się na pierwszych 5 obszarach. Kolejne 4 omówimy w części drugiej.

Objawy niskiej wydajności pracy w SOLIDWORKS:

  • nieproporcjonalnie długi czas otwierania pliku do jego wielkości
  • problemy z wyświetlaniem modelu podczas obracania, przesuwania
  • długi czas oczekiwania na reakcję programu
  • nieuzasadnione, częste zamykanie się programu przy wykonywaniu określonych działań
  • zawieszanie się programu

1. Wymagania sprzętowe

Pierwszym poziomem weryfikacji poprawności działania oprogramowania jest upewnienie się, że sprzęt spełnia zakładane przez producenta wymagania. Link poniżej przekierowuje na stronę SOLIDWORKS z wymaganiami: przejdź do strony.

2. Karta graficzna

– W celu zdiagnozowania czy problem dotyczy karty graficznej należy uruchomić narzędzie SOLIDWORKS Rx (dostępne z wyszukiwarki WINDOWS) i włączyć tryb programowego OpenGL (nastąpi spadek wydajności) ale jeśli problem nie będzie występował (np. geometria modelu poprawnie jest wczytywana) – może to oznaczać problem z kartą graficzną

– W zakładce „Diagnostyka” – należy dokonać weryfikacji czy w obszarze „Model karty” widnieje dedykowana karta graficzna do obsługi SOLIDWORKS

– Jeśli mamy taką kartę to weryfikujemy sterownik graficzny. Możemy to zrobić z poziomu SOLIDWORKS Rx („Pobierz najnowszy sterownik”), menadżera urządzeń (PPM na wybraną kartę graficzną – aktualizuj sterownik) lub bezpośrednio ze strony producenta karty graficznej.

Pobierając sterownik z poziomu SOLIDWORKS Rx oraz od producenta otrzymujemy plik, z którego można dokonać aktualizacji. Przystępując do tego procesu zalecamy skorzystania z opcji „czystej instalacji”, która jest dostępna po wybraniu „Niestandardowej instalacji”:

– Jeśli nie posiadamy takiej karty to należy podjąć próbę zmiany domyślnej grafiki z poziomu „Panel sterowania NVIDIA / Ustawienia 3D / Zarządzanie ustawieniami 3D”. W „Ustawieniach globalnych” – „Preferowany procesor graficzny”, wybrać „Procesor NVIDIA o dużej wydajności”.

Dodatkowach w „Ustawienia programu” wybrać „Dassault Systems SolidWorks” i zaznaczyć ponownie „Procesor NVIDIA o dużej wydajności” w obszarze „Preferowanego procesora graficznego dla tego programu”.

– Jeśli te działania nie spowodują, że w programie SOLIDWORKS Rx będzie widniała poprawna karta graficzna należy przełączyć grafikę z poziomu BIOS – wyłączyć grafikę hybrydową. Dla każdego komputera proces ten wygląda inaczej (w zależności od modelu, wersji BIOS itp.), dlatego nie przedstawiam konkretnego rozwiązania.

3. Procesor

– Jeśli w trakcie pracy (modelowania, tworzenia złożeń itd.) SOLIDWORKS używa do 25% procesora – to wykorzystuje cały dostępny zasób, ponieważ mamy do czynienia z relacją rodzic-potomek co powoduje, że program (przy modelowaniu) korzysta z 1 rdzenia procesora. Dlatego tak istotne jest taktowanie pojedynczego rdzenia, a nie ilość rdzeni. Ilość rdzeni przydaje się przy wizualizacjach i renderingach.

– Jeżeli procesor posiada tryb turbo, a w zakładce „Wydajność” jego taktowanie jest standardowe (np. 2,2GHz) oznacza to, że nie jest aktywowany tryb turbo, który można aktywować z poziomu BIOS (dla każdego komputera proces ten wygląda inaczej (w zależności od modelu, wersji BIOS itp.), dlatego nie przedstawiam konkretnego rozwiązania. Na zdjęciu poniżej widać standardowe taktowanie procesora na poziomie 2,2GHz oraz chwilowe taktowanie (wskutek aktywności trybu turbo) na poziomie 3,9GHz.

4. Weryfikacja sprawności sprzętu na podstawie testu wydajności

Aby zweryfikować, czy sprzęt nadal posiada zakładaną sprawność można w SOLIDWORKS Rx przeprowadzić test wydajności i porównać go z wynikami innych użytkowników:

Po uruchomieniu testu i otrzymaniu wyników należy przejść na stronę: https://www.solidworks.com/sw/support/shareyourscore.htm i porównać wyniki dla naszej specyfikacji wyszukując np. model procesora lub grafiki. Jeśli wyniki mieszczą się w ramach wyników użytkowników otrzymujemy tym samym potwierdzenie, że sprzęt pracuje prawidłowo.

5. Ustawienia Windows

W celu podniesienia wydajności pracy w oprogramowaniu istnieje kilka opcji, które można wybrać z poziomu systemu WINDOWS.

  • Należy przejść do: Mój komputer – PPM – Właściwości – Zaawansowane ustawienia systemu. W zakładce „Zaawansowane” wybrać przycisku „Ustawienia” w sekcji „Wydajność” co spowoduje wyświetlenie okna „Opcje wydajności”. W tym oknie można jednym kliknięciem („Dopasuj dla uzyskania najlepszej wydajności”) dokonać wielu zmian w systemie, które spowodują przyspieszenie działania oprogramowania.

  • W oknie „Opcje wydajności”, zakładka „Zaawansowane” pozwala na modyfikację rozmiaru stronicowania przyciskiem „Zmień”. Przy zaznaczeniu „Rozmiar niestandardowy” można wprowadzić wartość nie większą niż 3 razy ilości pamięci RAM na danej stacji (zaleca się 1,5-2 razy). Preferowanym rozwiązaniem jest dołożenie pamięci RAM.

  • Kontrola konta użytkownika (UAC) – umożliwia aplikacjom wprowadzenie zmian w systemie. Nowsze wersje zostały przetestowane na ustawieniu „Powiadom mnie tylko wtedy, gdy aplikacje próbują wprowadzić zmiany na moim komputerze” i nie powinny wpływać na działanie SOLIDWORK. Jeśli jednak występują problemy z funkcjonalnością programu, mogą one być spowodowane tą opcją (szczególnie dla starszych wersji SOLIDWORKS). Żeby ją zmienić należy wprowadzić „UAC” w wyszukiwarce WINDOWS co wywoła okno jak niżej i ustawić poziom powiadomień na „Nigdy mnie nie powiadamiaj, gdy:”

  • Opcje zasilania. Przechodząc do „Panel sterowania” – „Sprzęt i dźwięk” – Opcje zasilania można dokonać zmian wydajności w zależności od sposobu zasilania. Zmieniając ustawienia na „Wysoka wydajność” możemy wpływać na to z ilu zasobów nasz komputer będzie korzystał. Wybierając „Zmień ustawienia planu” otrzymujemy dostęp do dodatkowych ustawień dotyczących np. „Zarządzaniem energią procesora”.

Autor: Dawid Marcinkowski

KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło: