Wizualizacje w 5 krokach - SolidWorks Visualize Standard

26.08.2016 Skomentuj pierwszy

SolidWorks Visualize to nowe narzędzie w gamie produktów SolidWorks. Program dedykowany do tworzenia fotorealistycznych wizualizacji i animacji jest dostępny w dwóch wersjach: Standard oraz Professional. SolidWorks Visualize Standard jest dostępny dla każdego użytkownika oprogramowania SolidWorks w wersji Professional lub Premium na aktywnej subskrypcji.

W tym tutorialu skupiono się na wersji SW Visualize Standard. Wspomniane w tytule „5 kroków” zostanie pokrótce omówione na podstawie Trybu Gładkiego.

1. Tryb Gładki można włączyć w menu Widok -> Tryb Gładki, lub używając domyślnego skrótu klawiszowego Spacja:
 
Tryb Gładki w SolidWorks Visualize
 
2. Po utworzeniu nowego pustego projektu otworzy się okno z obszarem roboczym oraz dwoma panelami przycisków u dołu i góry ekranu:
 
Obszar roboczy w SolidWorks Visualize
 
3. W dolnym panelu znajduje się pięć przycisków, które odpowiadają naszym „5 – krokom”. Pierwszym krokiem jest import modelu. Klikamy na pierwszą ikonę Importuj i z zasobów naszego dysku wybieramy model do renderingu:
 
Wybór modelu w SolidWorks Visualize
 
Uwaga: Jak widać na ilustracji powyżej, program jest w stanie wczytywać nie tylko pliki SolidWorks, ale również formaty ogólne oraz pliki stworzone w innych programach do grafiki 3D.
 
4. Następnie pojawi się okno ustawień importu. Dostępne opcje, jakie mamy w tym oknie, są zależne od tego, z jakiego środowiska (oprogramowania) importujemy model:
 
Importowanie modelu
 
5. Po wczytaniu naszego modelu, następnym krokiem będzie nadawanie wyglądu dla poszczególnych elementów. Po wybraniu drugiego przycisku Farba, pojawi się nam okno Wyglądy. Możemy się w nim przełączać między listą już wykorzystanych kolorów w projekcie, a biblioteką lokalną i sieciową:
 
Nadawanie wyglądu w SolidWorks Visualize
 
6. Nadawanie koloru dla danego elementu odbywa się za pomocą metody drag and drop, czyli przeciągnij i upuść. „Chwytamy” lewym klawiszem myszy interesujący nas kolor i przeciągamy go na odpowiedni element.
 
7. Kolejnym, trzecim krokiem, jest wybór sceny, czyli tła naszego projektu. Tak samo, jak w przypadku poprzedniego kroku, scenę możemy wybierać z listy już używanych wcześniej scen w naszym projekcie, lub z biblioteki:
 
Nadawanie koloru w SolidWorks Visualize
 
8. Teraz pora na ustawienie kamery. W tym oknie możemy określić jaskrawość, perspektywę oraz nadać ewentualne filtry graficzne w postaci np. Sepii:
 
Wybór sceny w SolidWorks Visualize
 
9. Ostatnim krokiem jest sam rendering. Wystarczy kliknąć prawym klawiszem myszy w piąty przycisk Renderuj, aby wybrać w nowo otwartym oknie profil renderowania i rozpocząć sam proces:
 
Ustawienie kamery w SolidWorks Visualize
 
10. Efekt końcowy omawianego przykładu:
 
Renderowanie z SolidWorks Visualize
KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło: