Kurs Professional do Autodesk Inventor 2016, już w sprzedaży
Nakładem Wydawnictwa ExpertBooks jest już dostępny trzeci podręcznik serii Zbiór ćwiczeń. Autodesk Inventor 2016, przeznaczonej dla najnowszej wersji oprogramowania Autodesk Inventor.
Podręcznik Zbiór ćwiczeń. Autodesk Inventor 2016. Kurs Professional, autorstwa Fabiana Stasiaka, przeznaczony jest dla tych użytkowników programu Inventor, którzy chcą zapoznać się ze specjalizowanymi modułami zawartymi w programie Autodesk® Inventor® Professional 2016, przeznaczonymi do projektowania przebiegów instalacji rurowych, projektowania tras wiązek przewodów i kabli elektrycznych, do prowadzenia symulacji dynamicznych, analiz naprężeń, analiz konstrukcji z kształtowników oraz do projektowania form wtryskowych.
W książce położono szczególny nacisk na praktyczne zapoznanie się z narzędziami specyficznymi dla danego modułu specjalistycznego. Użytkownik programu będzie poznawał interesujący go temat wykonując ćwiczenia, które przygotowane do samodzielnej pracy z podręcznikiem.
Podręcznik Zbiór ćwiczeń. Autodesk Inventor 2016. Kurs Professional to obecnie jedyna na polskim rynku książka prezentująca wszystkie moduły specjalistyczne zawarte w wersji Professional oprogramowania Autodesk Inventor 2016. Ten podręcznik uzupełnia serię książek dla najnowszej wersji programu Autodesk Inventor, wydanych nakładem Wydawnictwa ExpertBooks:
- Zbiór ćwiczeń. Autodesk Inventor 2016. Kurs podstawowy
- Zbiór ćwiczeń. Autodesk Inventor 2016. Kurs zaawansowany
- Zbiór ćwiczeń. Autodesk Inventor 2016. Kurs Professional
Krótki przewodnik po książce
Cały materiał został podzielony na sześć rozdziałów tematycznych:
Projektowanie przebiegów instalacji rurowych
Rozdział 1 prezentuje właściwą organizację pracy z projektami instalacji rurowych oraz działanie narzędzi zawartych w module do projektowania przebiegów rurowych. W tym rozdziale poświęcono dużo uwagi na pokazanie techniki prowadzenia tras rurowych na różnych obiektach oraz dostosowanie modułu „rurowego” do własnych potrzeb.
Projektowanie przebiegów wiązek przewodów i kabli
Rozdział 2 prezentuje istotne narzędzia modułu do projektowania przebiegów wiązek przewodów i kabli. Zwrócono tutaj szczególna uwagę na pokazanie, w jaki sposób można układać przewody i kable elektryczne w modelu 3D urządzenia, na podstawie schematu połączeń dostarczonego przez oprogramowanie do projektowania elektrycznego oraz jak tworzyć rysunek rozwinięty wiązki elektrycznej. Dodatkowo, zaprezentowano sposób przygotowania komponentów elektrycznych do pracy w środowisku projektowania przebiegów wiązek przewodów i kabli oraz wykorzystanie bibliotek programu AutoCAD Electrical.
Symulacja dynamiczna
W rozdziale 3 pokazano w jaki sposób należy przygotować model zespołu do przeprowadzenia symulacji dynamicznego działania mechanizmu. W tym rozdziale wyjaśniono jak działają połączenia ruchu, jak wprowadzać wymuszenia ruchu i odczytywać wyniki symulacji. Jednym z ważnych elementów, jaki pokazano tutaj, jest współpraca modułu do symulacji dynamicznej z modułem do analizy naprężeń.
Analiza naprężeń
W rozdziale 4 pokazano w jaki sposób należy przygotować model części lub model zespołu do przeprowadzenia analiz wytrzymałościowych z wykorzystanie metody elementów skończonych, w zakresie statyki liniowej. Pokazano tutaj także, w jaki sposób działa mechanizm optymalizacji zastosowany w module do analizy naprężeń.
Analiza ram
Rozdział 5 prezentuje działanie modułu do obliczeń z użyciem metody elementów skończonych, konstrukcji wykonanych z kształtowników pochodzących z biblioteki Content Center. W tym rozdziale pokazano w jaki sposób należy przygotować model do wykonania obliczeń, jak go zmodyfikować i ponownie przeliczyć.
Projektowanie form wtryskowych
W rozdziale 6 przedstawiono, w serii kilku następujących po sobie ćwiczeń, praktycznie pełny proces przygotowania prostej formy wtryskowej, od wstawienia wypraski i wykonania podstawowych analiz wtrysku tworzywa poprzez modelowanie gniazd formujących, modelowanie układu wtryskowego i układu chłodzenia, konstrukcję korpusu formy i zautomatyzowane tworzenie rysunków. Mimo, że zastosowano tutaj serię uzupełniających się ćwiczeń, każde ćwiczenia można wykonać oddzielnie bez koniczności zakończenia ćwiczenia poprzedniego.